Pokud jde o vypadávání vlasů, existuje několik možností, široká škála faktorů které určují stav pokožky hlavy. Může to být složité a překvapující.
Fakta
Nejprve je třeba říci, že pokud trpíte vypadáváním vlasů, je tento stav velmi častý – pokud je to nějaká útěcha! Odhaduje se, že existuje 147 milionů lidí na celém světě, kteří trpí vypadáváním vlasů, přičemž se odhaduje, že 50 % mužů a žen se někdy v životě setká s určitou formou plešatosti.

Tento stav může mít významný vliv na řadu faktorů, a to nejen na samotnou pokožku hlavy. Někteří postižení uvedli, že tento stav má negativní dopad na jejich kvalitu života a psychickou pohodu.
Jak již bylo uvedeno, existuje celá řada faktorů, které mají vliv na stav člověka, takže je důležité podívat se na základy vlasů předtím, než zjistíme, co je příčinou problému.
Co způsobuje vypadávání vlasů?
Vypadávání vlasů (alopecie) je autoimunitní onemocnění, což znamená, že váš imunitní systém se mylně zaměřuje na určitou část těla a napadá ji, v tomto případě vlasový folikul. Čím více vlasových folikulů je napadeno, tím více vlasů ztratíte.
Některé typy řídnutí vlasů u mužů a žen mohou být příznakem onemocnění, zdravotního stavu, a bohužel některé případy alopecie jsou trvalé.
Podívejme se společně na některé základní faktory vypadávání vlasů…
Dědičné faktory
Pokud je přímý rodinný příslušník v minulosti trpěl alopecií, je pravděpodobné, že se u vás tyto stavy v budoucnu s větší pravděpodobností objeví (omlouvám se za špatné zprávy).
Tento stav zkracuje dobu, kterou vlasy tráví aktivním růstem, počínaje spánky, ústupem vlasové linie a prořídnutím koruny.
Proč k tomu dochází?
Dědičné vypadávání vlasů je mnohými obviňováno hlavně z toho. X chromozomu, který se dědí po matce.
Překvapivě lze tento dědičný gen zdědit z obou stran vaší rodiny, takže někteří mohou mít bohužel vyšší šanci, že gen zdědí.
Nedostatek vitaminu D
Někteří vědci zjistili, že lidé s určitými chorobami, jako je např. revmatoidní artritida nebo roztroušená skleróza mají nedostatek vitaminu D.
Vzhledem k tomu, že alopecie je klasifikována jako autoimunitní onemocnění, byl u lidí s nedostatkem vitaminu D proveden výzkum, jehož cílem bylo zjistit souvislost mezi tímto nedostatkem a stavy alopecie.
Osoby s nízkým obsahem vitaminu D byly klasifikovány jako jedinci, kteří byli a rizikovým faktorem pro vznik alopecie.
Stres
Alopecie způsobená stresem nemusí být trvalá.
Byly provedeny vědecké experimenty, při nichž vědci uměle vystavili myši stresovým zvukům.
Výsledky ukázaly, že psychosociální stres způsobila předčasné ukončení Anagenní (růstová) fáze, část Cyklus růstu vlasů.
Představa, že stres narušuje normální cyklus folikulu, může vést ke ztrátě vlasů, takže je důležité řídit úroveň stresu (pokud je to možné), abyste zajistili, že vaše bujné vlasy zůstanou neporušené!
Vypadávání vlasů u mužů
Mužská plešatost může být také běžně klasifikována jako ‚androgenní alopecie‘, což je častý stav u mužů.
Tento může začít kdekoli od raného dospívání, ale běžně se vyskytuje u dospělých mužů. Pravděpodobnost vzniku tohoto stavu se zvyšuje s věkem (omlouvám se chlapcům).
Plešatost v rodině zvýší vaše šance vzniku mužské plešatosti (bohužel), protože toto onemocnění přímo souvisí s mužským hormonem, který se nazývá „mužská plešatost“. androgeny.
Vlasy na hlavě patří k sobě. Cyklus růstu vlasů.
Mužská plešatost má škodlivý vliv na cyklus růstu vlasů, protože vlasový folikul se začíná zmenšovat a oslabovat.
Tento vliv na cyklus růstu vlasů vede ke vzniku kratších a jemnějších pramenů vlasů a nakonec se cyklus růstu vlasů pro každý folikul ukončí a na jeho místě už nevyrostou žádné nové vlasy.
Jak poznám, že mám mužskou plešatost?
Nikdo nechce přijít o vlasy, ale pokud se u vás tento stav objeví, existuje několik klíčových ukazatelů, které označují začátek mužské plešatosti.
Pokud vaše vypadávání vlasů začíná na spáncích nebo na temeni hlavy, a to i při jediné pleši, může to znamenat začátek mužské plešatosti.
Jiní lidé, kteří prodělali raná stadia tohoto stavu, uvádějí, že jejich vlasová linie ustupovala a tvořila tvaru písmene „M“..
U některých mužů, zejména ve vyšším věku, bude jejich vlasová linie ustupovat, dokud většina vlasů nezmizí, čímž se cyklus růstu vlasů ukončí.
Lze nějak zabránit mužské plešatosti & ustupování vlasů?
Naštěstí existují účinná řešení k potlačení účinků tohoto onemocnění, pokud je správná léčba použita v počátečních stadiích.
Vypadávání vlasů u žen
Miliony žen jsou postiženy androgenetickou alopecií neboli ženským vypadáváním vlasů. Jedná se o dědičné onemocnění.
Normální cyklus růstu vlasů zahrnuje vypadávání vlasů, následný odpočinek folikulu a stimulaci růstu nových vlasů.
Pro ty, kteří mají androgenní alopecie, nové vlasy často dorůstají tenčí a jemnější.
Časem může vlasový folikul natolik zdegenerovat, že se růst může zcela zastavit.
Genetika je pouze jeden z aspektů, které je třeba vzít v úvahu, ale stojí za to si uvědomit, zda i u vaší matky nebo babičky došlo k výrazným změnám na pokožce hlavy. Pokud ano, je pravděpodobné, že to může být důvod, proč jste na tom stejně.
Zdravotní stavy a hormonální změny
Existují široká škála zdravotních stavů které mohou způsobit náhlou ztrátu vlasů, včetně poruchy štítné žlázy, autoimunitní onemocnění a syndrom polycystických vaječníků..
Hormonální změny z důvodu těhotenství a menopauza může také vyvolat padání vlasů.
Fyzický stres a nadměrná péče o vlasy
Účesy s vysokým napětím, jako např. copánky a copánky mohou způsobit variantu vypadávání vlasů známou jako „trakční alopecie“. Nadměrný styling a chemické relaxační prostředky a ošetření horkým olejem mohou také poškodit kořínky a způsobit vypadávání vlasů.
Emocionální stres
Stres pramenící z traumatické zážitky včetně úmrtí nebo rozvodu se nemusí zdát jako pravděpodobná příčina, ale mnoho žen hlásilo, že během těžkých období zřídly.
Dramatický úbytek hmotnosti
Tělo vnímá náhlou ztrátu hmotnosti jako formu fyzické trauma. Je známo, že tento „šok“ v těle způsobuje vypadávání vlasů a je běžný u osob trpících anorexií a bulimií.
Nedostatek živin
Nedostatek některých živin silně ovlivňuje růst vlasů.
Železo je nezbytné pro zdravý růst, takže anemičtí jedinci jsou k těmto účinkům náchylní – to platí zejména pro mladé ženy.
Nedostatek vitaminu B12 má podobné účinky. Tato životně důležitá živina je zodpovědná za zdraví červených krvinek, které přenášejí kyslík do tělesných tkání.
Nedostatek tohoto vitaminu má za následek únavu a možné vypadávání vlasů.
Jak může pomoci zdravý životní styl
Navzdory příčině vašeho stavu je zdravý životní styl velmi důležitý pro podporu zdravého růstu vlasů.
Vyvážená strava s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, zdravých bílkovin a minimem cukru. je skvělým začátkem.
Jaké je řešení?
Vlasy jsou naštěstí jednou z mála tkání v těle, které se mohou časem obnovit, ale pouze se správnými řešeními.
TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!