Odstranění mateřského znaménka
Svou kůži byste si měli hlídat. Nejen pro krásu, ale také kvůli vlastnímu zdraví. Jak se vyznat v tom, co se s ní děje a kdy musíte zpozornět? Čtěte.
Co jsou pigmentové névy?
Jde o patrně nejčastější jev, se kterým se můžete na pokožce potkat. Přestože nejsou „běžnou“ součástí kůže, jedná se o její anomálii, většinou nepředstavují žádné nebezpečí a mají nezhoubný charakter. Vznikají nahromaděním kožních buněk melanocytů, které produkuji pigment melanin. Některá z nich máte na těle od narození, pak hovoříme o tzv. mateřském znaménku. Jiná se vám mohou objevit až v průběhu života a napočítáte jich dokonce klidně několikanásobně více oproti těm, která na kůži pozorujete od dětství. Ani to vás ale ještě nemusí zneklidnit. Kdy byste ale zbystřit rozhodně měli?
Jsou-li vaše mateřská znaménka nepravidelného tvaru nebo zabarvení, existuje u nich vyšší riziko zvratu ve zhoubné bujení. Platí to pro všechny kožní útvary. Zpozorovali jste, že rostou, mění se jim tvar nebo barva, na povrchu jsou pohmatem nyní citelně drsnější, svědí či dokonce krvácí? Rozhodně neodkládejte návštěvu dermatologa. Do rizikové skupiny patříte především tehdy, když zastupujete světlý fototyp, podobných projevů na své pokožce máte hodně, holdujete soláriím, případně už jste se v minulosti spálili a samozřejmě bohužel i tehdy, pokud už se u vás v rodině tento typ rakoviny objevil.
Jak probíhá odstranění mateřského znaménka a proč je tento postup vlastně důležitý?
Rozhodně je na místě se zbavit i takových, která jsou mechanicky drážděna například oblečením. Včasné odstranění těch, u nichž si všimnete podezřelých změn, představuje naprostou nutnost. Rakovina z takovéhoto zákroku vzniknout zaručeně nemůže, jedná se naopak o účinnou prevenci. Ohledem rady na ně pokud možno „nesahat“, jde o tradovaný mýtus, který se rozhodně nezakládá na pravdě!
Uzná-li to lékař po vyšetření tzv. dermatoskopem za nezbytné, musíme znaménko odstranit, nejvhodnější je cesta klasická, skalpelem, abychom mohli poslat vzorek na histologické vyšetření. Laser má svoje místo tam, kde se hovoříme o ošetření především z důvodů kosmetických.
Nicméně jde v obou případech o metodu bezbolestnou, předem se aplikuje lokální anestezie. Nespornou výhodou laseru je především jeho šetrnost. Místo po zákroku nekrvácí, tudíž se nemusí šít a pacientovi nezůstane na rozdíl od chirurgické metody jizva, ranka se zahojí stroupkem, který následně sám odpadne, úplné zhojení trvá zhruba týden, jakékoli nežádoucí účinky se prakticky nevyskytují. V Altos používáme pro tyto účely moderní frakční laser CO2, jež vyzařuje tisíce mikroskopických paprsků, jeho zásadní výhodu znamená především vysoký výkon, přesto ho ale můžeme velmi přesně zacílit na místo, na něž potřebujeme.
Ahoj, jsem Hana, pocházím z USA a do Česka jsem se provdala před 4 lety. Přestože moje čeština není perfektní, věřím, že mé články vám budou k užitku. Mou největší zálibou je zdravé stravování, fitness a vůbec zdravý životní styl.