Recenze Atkinsovy diety – tipy na hubnutí

Pokud jste nežili na Marsu, je pravděpodobné, že jste slyšeli o Atkinsově dietě – a pravděpodobně znáte někoho, kdo ji vyzkoušel, pokud jste tak neučinili sami. Koneckonců je to dieta, která zní příliš dobře, než aby to byla pravda. Abyste se rychle zbavili kil, stačí začít den slaninou a vejci, svačit kousky sýra, zalévat kávu smetanou a hodovat na steacích smažených na másle.

Nejsou to zrovna typické potraviny, které byste našli na nákupních seznamech většiny hubnoucích, kteří vyrostli s myšlenkou, že nízkotučná strava je nejlepší způsob, jak zhubnout. Ale jako všechny věci, které znějí příliš dobře na to, aby byly pravdivé, mají i tyto háček. V případě Atkinovy diety to znamená, že se při ní musíte vzdát většiny sacharidů, včetně chleba, brambor, těstovin, rýže, čokolády, chipsů, sušenek, koláčů – v počátečních fázích dokonce i ovoce, mléka a zeleniny.

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!

Přesto si Atkinova dieta získala srdce – a chuťové buňky – všech, od celebrit z A seznamu, jako jsou Jennifer Anistonová a Renée Zellwegerová, až po podnikatele, učitele a ženy v domácnosti. Odhaduje se, že v době jejího největšího rozmachu na konci roku 2003 ji vyzkoušely více než tři miliony Britů, kteří se snažili upravit postavu a zhubnout.

Přesto Atkinsova dieta vyvolala největší debatu o hubnutí za poslední roky a vygenerovala téměř tolik sloupcových palců, kolik zastánci diety tvrdili, že jim ubylo z pasu. A ani dnes si odborníky na výživu stále ještě nezískala na svou stranu. Tady je stručný přehled…

Jaká je teorie?

Tuto dietu s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů vymyslel zesnulý Dr. Robert Atkins. Teorie doktora Atkinse je opravdu jednoduchá: když vyřadíte sacharidy, vaše tělo je nuceno spalovat své tukové zásoby, aby mu poskytlo energii; protože spalujete více kalorií, když vaše tělo spaluje tuky ve srovnání se sacharidy, budete hubnout rychleji; vyřazením sacharidů zůstává hladina cukru v krvi stabilnější po celý den, a tak zabraňuje přejídání.

Jak Atkinsova dieta funguje?

Atkinsova dieta má čtyři fáze. První fáze se nazývá Indukční, která musí být dodržována nejméně dva týdny, i když v této fázi lze pokračovat mnohem déle, pokud to vydržíte! Během Indukce musíte přísně omezit příjem sacharidů na nepatrných 20 g denně (většina z nás sní kolem 250 g denně). Kromě toho, že se musíte vyhnout pochoutkám bohatým na sacharidy, jako jsou sušenky, koláče, čokoláda, chipsy, perlivé nápoje, croissanty a pečivo, to také znamená, že z jídelníčku vyřadíte chléb, brambory, těstoviny, rýži, mléko, ovoce a většinu zeleniny. Naproti tomu můžete jíst neomezené množství červeného masa, kuřecího masa, ryb, sýrů, vajec, majonézy, smetany a másla. Během indukční fáze vaše tělo přejde ze spalování sacharidů na spalování tuků a hladina cukru v krvi se stabilizuje.

Druhá fáze, tzv. Průběžné hubnutí, vám umožní mírně zvýšit příjem sacharidů – vždy o 5 g denně po dobu jednoho týdne – dokud nenajdete svou kritickou hladinu sacharidů pro hubnutí. To je maximální množství sacharidů, které můžete denně sníst, abyste zhubli 1 až 3 kg týdně. Pro některé lidi to může být pouze 25 g sacharidů, pro jiné 50 g. Nicméně je to stále výrazně nižší množství, než na jaké je většina z nás zvyklá, a ve skutečnosti umožňuje pouze zavedení několika dalších druhů zeleniny, ovoce, ořechů a semínek. Chléb, brambory, rýže, těstoviny a snídaňové cereálie jsou stále zakázány!

Je čas vstoupit do třetí fáze, tzv. Před údržbou, jakmile vám zbývá zhubnout už jen 5-10 kg. Během této fáze zvýšíte příjem sacharidů o 10 g každý den po dobu jednoho týdne. Smyslem je zpomalit hubnutí na maximálně 1 kg týdně ve snaze připravit tělo na závěrečnou fázi, udržení hmotnosti. Nyní již můžete začít zařazovat malá množství tradičních škrobnatých potravin, jako jsou ovesné kaše, chléb a těstoviny – a to mluvíme o malých množstvích! Například pouhých 40 g vařené hnědé rýže nebo 30 g vařených těstovin poskytuje 10 g sacharidů!

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!

Čtvrtá a poslední fáze, Doživotní údržba, jehož cílem je pomoci vám udržet si váhu. I když můžete mít o něco pestřejší příjem sacharidů, většina lidí potřebuje omezit sacharidy na méně než 90 g denně – to je stále jen asi třetina toho, co většina z nás denně sní. Výsledek: Nízkosacharidovou dietu budete dodržovat po celý život.

Jakou váhu tedy mohu očekávat, že zhubnu?

Dr. Atkins tvrdí, že během prvních dvou týdnů indukce můžete očekávat ztrátu 6-10 liber, která by se měla zpomalit na 1-3 liber týdně, jakmile vstoupíte do fáze průběžného hubnutí. V průběhu Před udržovací diety můžete očekávat, že zhubnete maximálně 1lb týdně.

Stále slyším o „čistých sacharidech“. Co to je?

Ne všechny sacharidy mohou být v těle stráveny. Například vláknina prochází tělem, aniž by ovlivnila hladinu cukru v krvi. Atkinsova dieta se zaměřuje na ty sacharidy, které mohou být stráveny, a proto ovlivňují hladinu cukru v krvi.

„Čistá“ hodnota sacharidů v potravinách jednoduše označuje množství stravitelných sacharidů, které výrobek obsahuje. Ve Velké Británii odpovídá obsahu sacharidů uvedenému v tabulce výživových údajů na obalu potraviny.

Všiml jsem si, že je k dispozici spousta výrobků s nízkým obsahem sacharidů. Měl bych je vyzkoušet?

Dostupnost výrobků s nízkým obsahem sacharidů se v posledních několika letech velmi zvýšila a nyní si můžete koupit vše od těstovin s nízkým obsahem sacharidů, polévek a chleba až po rajčatový kečup, koktejly a čokoládu. Pokud se rozhodnete držet nízkosacharidovou dietu, jako je například Atkinsův plán, mohou tyto výrobky zpestřit váš jídelníček. Je však třeba mít na paměti, že tyto výrobky mohou být drahé a mnohé z nich přidávají do vašeho jídelníčku jen málo dalších živin. Často mají také vyšší obsah tuku a/nebo kalorií než standardní výrobky, takže jsou méně vhodnou volbou, pokud se snažíte zhubnout vyváženější metodou, například počítáním kalorií.

Má Atkinsova dieta nějaké vedlejší účinky?

Při Atkinsově dietě se mohou vyskytnout nepříjemné vedlejší účinky. Začněme tím, že spalování tuků vede k produkci látek zvaných ketony, protože vaše tělo se dostane do stavu zvaného ketóza. To může mít za následek zápach z úst, únavu, slabost, závratě, nespavost a nevolnost. V důsledku vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina, fazole, celozrnné těstoviny, hnědá rýže, celozrnné snídaňové cereálie a brambory, může dojít také k zácpě.

Pokud jde o dlouhodobé vedlejší účinky, mnozí zdravotníci se obávají, že Atkinsova dieta může mít vážná nebezpečí. Zatímco vysoký příjem tuků, zejména nasycených mastných kyselin, může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, existují také obavy, že nevyvážená povaha Atkinsovy diety může vést k nedostatkům ve výživě, které způsobují zdravotní problémy v pozdějším věku. Například nízký příjem vápníku, který posiluje kosti (obsaženého v mléčných výrobcích), může zvyšovat riziko osteoporózy, zatímco nízký příjem antioxidačních živin (obsažených v ovoci a zelenině) je spojován s řadou zdravotních problémů, od srdečních onemocnění a rakoviny až po předčasné stárnutí a šedý zákal. Někteří odborníci se také obávají, že vysoký příjem bílkovin může způsobit problémy s ledvinami nebo oslabit kosti.

Existují nějaké další špatné body?

Vzhledem k tomu, že je mnoho potravin zakázáno, může být dieta velmi nudná, což má za následek, že mnoho lidí se po krátké době vzdá. Je také téměř nemožné dodržovat Atkinův plán, pokud jste. vegetarián, protože v počátečních fázích jsou zakázány ořechy, semínka, fazole a mnoho druhů zeleniny. Většina odborníků se také domnívá, že Atkinsův plán neučí lidi základním principům vyvážené, zdravé stravy, která, jak věda nezvratně dokazuje, nám může pomoci udržet se zdraví a bez nemocí.

Nějaké klady?

Hlavním pozitivem je, že lidé mohou zhubnout značné množství, a to opravdu rychle, což může být velmi motivující. dieta také podporuje lidi, aby vyřadili většinu zpracovaných sacharidů a alkoholu. Díky tomu, že povoluje velké množství červeného masa a másla, smetany, sýrů a majonézy s vysokým obsahem tuku, je to také jedna z diet, která přiměla muže mluvit o potřebě zhubnout. V mnoha případech se tyto řeči proměnily v činy, kdy mnoho mužů drží Atkinsovu dietu ve snaze shodit pivní břicho!

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!

Co na to říkají odborníci?

Vědecká porota stále není rozhodnuta, zda nízkosacharidová dieta skutečně spaluje tuk, a většina odborníků se shoduje, že je třeba provést další výzkum, aby se zjistila dlouhodobá zdravotní rizika a přínosy. Atkinsova dieta rozhodně odporuje zásadám zdravé výživy, které doporučují méně tuku a více ovoce, zeleniny a sacharidů s vysokým obsahem vlákniny. Odborníci na výživu se obávají zejména toho, že dieta může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, protože má potenciálně vysoký obsah tuků, zejména nasycených mastných kyselin. Obavy většiny zdravotníků nepomohly zmírnit ani revidované pokyny pro příjem tuků od společnosti Atkins Nutritionals, kterou založil zesnulý doktor Robert Atkins pro prodej svých výrobků a propagaci diety. Společnost sice doporučila, aby maximálně 20 % našich kalorií pocházelo z nasycených mastných kyselin, ale to je stále dvakrát více, než je doporučené množství pro zdravé srdce. Většina odborníků se také obává nebezpečí, které představuje nabádání lidí, aby jedli méně ovoce a zeleniny – existují totiž přesvědčivé důkazy, že nás tyto potraviny chrání před řadou onemocnění včetně rakoviny.

Je tato dieta stále tak populární jako kdysi?

Zdá se, že stále více z nás začíná podávat špagety s boloňskou omáčkou, pečené brambory s nedělním obědem a rýži s kari. Podle nového výzkumu se popularita Atkinsovy diety v Americe masivně propadla. Nejnovější údaje ukázaly, že v lednu 2004 tuto dietu v USA dodržovalo více než devět procent lidí, ale v listopadu 2004 to bylo již méně než čtyři procenta.

Mezitím se zdá, že se totéž děje i ve Velké Británii, pokud se dá usuzovat z prodeje knih. V prosinci 2004 knihkupci hlásili, že prodej nechvalně proslulé knihy o dietě doktora Atkinse byl jen desetinou prodeje před rokem, kdy si hubnoucí koupili jen za jeden týden více než 110 000 výtisků.

Zdá se, že četné zdravotní strašáky, o nichž informoval tisk, obrátily mnoho lidí proti Atkinsovu režimu a konečně začínáme brát na vědomí obavy odborníků na výživu. Odhalení, že doktor Atkins byl v době své smrti obézní a trpěl srdečními problémy, věci nízkosacharidového stravování příliš nepomohlo, i když se později tvrdilo, že tyto problémy byly důsledkem léčby.

Dokonce i na vrcholu své popularity ukázal průzkum Weight Loss Resources v říjnu 2003, že devět z deseti členů si myslí, že by měly existovat pokyny ministerstva zdravotnictví o případných problémech spojených s Atkinsovou dietou. Nyní se zdá, že dieta ztratí mnoho svých fanoušků dříve, než budou vypracovány oficiální pokyny!

Verdikt

Z praktického hlediska, i když smažená vejce a slanina k snídani každý den mohou zpočátku znít lákavě, většina lidí bude během několika dní toužit po kousku toastu a banánu.

Je také třeba zdůraznit, že Atkinsova dieta téměř jistě nabízí snížení kalorií – a to vám rozhodně pomůže zhubnout. Například i když dieta naznačuje, že můžete jíst neomezené množství kalorického másla, majonézy a smetany, potraviny, které jsou obvykle podávány s nimi, jsou zakázány, což v konečném důsledku omezuje množství, které sníte. Smetana se například tradičně podává s ovocem, přimíchá se do omáčky na těstoviny nebo se podává s kávou – ovoce a těstoviny jsou však zakázány a káva je omezena. Podobně máslo se tradičně maže na chléb nebo podává s bramborami – a obojí je opět zakázáno, takže máte jen málo možností, jak sníst více másla. Většina lidí mezitím zjistí, že masa nebo vajec může sníst jen tolik, než se jejich chuťové buňky unaví stejnou chutí. To opět vede k omezení snědeného množství.

Stejně jako většinu odborníků na výživu mě znepokojuje potenciální vysoký obsah tuku ve stravě. I když stoupenci nejedí obrovské množství, nejsem nadšený myšlenkou diety, která naznačuje, že je v pořádku jíst velké množství.

Mezitím, co jsem strávil roky snahou povzbudit lidi, aby jedli více ovoce a zeleniny, považuji myšlenku „zákazu“ nebo „omezení“ těchto potravin za děsivou – to je pro mě obrovský krok zpět. Vždyť už naši praprapraprarodiče uznávali, že je důležité jíst více zeleného!

Nakonec, dokud nebude proveden další výzkum, který by zjistil dlouhodobá rizika nebo přínosy Atkinsovy diety, přikláněl bych se k opatrnosti. Pokud ji po přečtení tohoto článku přesto chcete vyzkoušet, doporučuji ji vyzkoušet maximálně na pár týdnů a poté přejít na dlouhodobější dietu s nižším obsahem tuků, která zahrnuje širokou škálu potravin, včetně sacharidů!

Podobné příspěvky