|

Třešně v české literatuře: jak se objevují v literárních dílech a básních?

Třešně v české literatuře

Třešně jsou v české literatuře často zmiňovány a objevují se jak v próze, tak v poezii. Tento ovocný strom je symbolem jara a krásy.

V próze můžeme třešně najít třeba v Knize o cestách a bloudění Ivana Bakaláře od Františka Halase, kde autor líčí únorovou krajinu s kvetoucími třešněmi. Ve stejném duchu se třešně objevují také v dílech Emy Destinnové, Hany Kvapilové nebo například Jaroslava Seiferta.

V poezii je třešeň často motívem krásy, života a lásky. Můžeme ji najít například v básni Strom života od Karla Hynka Máchy nebo v díle Karla Čapka. Jistě nezapomeneme ani na básnickou sbírku Třešně v jazyku od Jana Skácela.

Třešně v české literatuře tak představují symbol jara, krásy a štěstí. Vyzkoušejte si vyhledat více knih a básní, kde se třešně objevují a prožijte s nimi tento symbolický jarní okamžik.

ovocny



Třešně v české literatuře

Úvod

Třešně jsou oblíbeným ovocem v České republice, a proto není překvapivé, že se objevují i v mnoha literárních dílech a básních. V tomto článku se podíváme na některé zajímavé příklady v české literatuře.

Básně

Jan Neruda – Balada z hadrů

V básni Balada z hadrů od Jana Nerudy se třešně objevují jako symbol romantické lásky. Hrdina básně pohrdá bohatstvím a hledá radost ve věcech, které jsou pro něj skutečně důležité. Jeden z jeho nejkrásnějších okamžiků je, když se setká se svou milou pod červenými květy třešní. Tyto třešně naznačují krátkodobost a křehkost lásky.

Karel Hynek Mácha – Máj

V Máchově Máji třešně představují vstup do jara a tedy do nového života. Hrdina básně sleduje, jak se třešně pomalu rozzáří, což symbolizuje otevření nových možností a naději. Jedná se o jeden z nejznámějších českých literárních výjevů.

Romány

Bohumil Hrabal – Ostře sledované vlaky

V románu Ostře sledované vlaky se třešně objevují jako symbol smyslnosti a sexuality. Hlavní hrdina, Miloš Hrma, zvažuje, zda mít sex se svou milenkou Mášou, když zaslechne zvuk praskajících třešní při své práci na vlakovém nádraží. Toto zvukové ztvárnění symbolizuje jeho touhu a naději na milostnou noc s Mášou.

Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

V Haškových Osudech dobrého vojáka Švejka se třešně objevují jako obecný symbol prosperity a štěstí. Švejk očekává, že se bude prodávat velká množství třešní, a těší se, že bude mít peníze na zábavu. Tento motiv se objevuje v románu často jako protiklad k utrpení a bolesti války.

Závěr

Jak jsme viděli, třešně se v české literatuře objevují v mnoha různých kontextech jako symbol lásky, naděje, smyslnosti nebo prosperity. Tyto motivy ukazují, jak důležitou roli třešně hrají v české kultuře a každodenním životě.

Zajímavosti o třešních v USA

Třešně v české literatuře

Jak se třešně objevují v literárních dílech?

Třešně jsou často používány jako metafora pro krásu, jemnost a křehkost. V literatuře se často objevují v popisech přírody, jako například v básních Karla Hynka Máchy či Jaroslava Seiferta. V románech se pak třešně někdy stávají symbolem lásky nebo touhy, jak je tomu například v dílech Milady Součkové či Vladimíra Holana.

Jakou roli hrají třešně v básních?

V básních jsou třešně často používány k evokaci přírodních obrazů spojených s jarem a jeho krásou. Jsou spojovány s motivem mládí, květu a krátkosti života. V básních se také mohou vyskytovat symbolicky, například jako dary lásky či touhy, nebo jako obraz uplynulého vztahu.

ovoce

Třešně – lahodný ovocný poklad Česka

Co jsou třešně?

Třešně jsou ovocné plody stromů rodu slivoň z čeledi růžovitých. Existuje mnoho odrůd třešňí, dle barevnosti plodů se rozlišují na tmavé a světlé. Třešně jsou hojné v Česku zejména v létě a patří mezi nejvyhledávanější ovocné druhy.

Relace s kuchyní

Třešně mají sladkou chuť a jsou vhodné k přípravě mnoha jídel. Za českou specialitu lze označit třešňový knedlík z třešňového těsta naplněný třešněmi. Připravují se i třešňové povidla, marmelády nebo lehčí třešníčkové dezerty a zákusky.

Třešně – Několik zajímavých informací a fakta

Určitě jste si všimli, že třešně mají někdy malou bílou část na vrcholu plodu. To se nazývá puklice a je to zbytkový zbytek po plodové stopce. Pokud se chystáte třešně sklízet, mějte na paměti, že jsou velmi citlivé a snadno se poškodí.

Externí odkazy

Pro více informací o třešní můžete navštívit
Třešně na Wikipedii.

fruit

Třešně v české literatuře: jak se objevují v literárních dílech a básních?

  • Třešně jsou často přirovnávány k rozkvétající mládí a kráse.
  • Objevují se v mnoha básních, jako například v díle Jana Nerudy nebo Františka Halase.
  • Také se vyskytují v románech, jako například v dílech Karla Čapka a Jaroslava Havlíčka.
  • V některých případech symbolizují i lásku a vášeň, jako například v dílech Karolíny Světlé a Boženy Němcové.
  • Třešně také často připomínají jaro a veselí, což se odráží v mnoha literárních dílech.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky