|

Jak bojovat s chorobami a škůdci u jahodníků

Jak bojovat s chorobami a škůdci u jahodníků

Pokud chcete mít zdravé a plodné jahodníky, je důležité se věnovat boji proti chorobám a škůdcům. Následující tipy vám pomohou udržet vaše rostliny v dobré kondici.

Prevence je prvním krokem. Ověřte si kvalitu rostlin před výsadbou a vyberte si vhodné místo pro pěstování, kde má jahodník dostatek slunce a dobrý proud vzduchu. Rovněž dbajte na dobré zavlažování a větrání.

Choroby: Mnoho chorob může ovlivnit jahodníky, například plíseň šedá, padlí nebo hnědou hnilobu. Pokud postřikujete rostliny pesticidy, používejte je opatrně a s ohledem na doporučené dávky. Místo toho se snažte využívat přirozené způsoby jako jsou preventivní postřiky na bázi rostlinných výtažků.

Škůdci: Různí škůdci mohou absorbovat šťávy z listů a způsobovat poškození plodů. Zvláště nebezpeční jsou mšice a jahodníkový plodový moli. Můžete použít jednoduché pasti na mšice, které pocházejí ze žlutého papíru, nebo speciální postřiky proti těmto škůdcům.

Věnujte pozornost vašim jahodníkům a udržujte je čisté a zdravé, abyste zajistili bohatou úrodu.

ovocny




Jak bojovat s chorobami a škůdci u jahodníků

Jak bojovat s chorobami a škůdci u jahodníků

Choroby jahodníků

Mezi nejčastější choroby jahodníků patří plíseň šedá, hnilobné choroby a rakovina kořenů. Plíseň šedá se objevuje při vysoké vlhkosti a teplotě okolo 20 °C. Proti této chorobě se dá bojovat použitím fungicidů. Hnilobné choroby jsou způsobeny bakteriemi a plísněmi. Tyto choroby se projevují hnědým až černým zbarvením ovoce. Proti těmto chorobám se také používají fungicidy a baktericidy. Rakovina kořenů se projevuje jako odumírání rostlin. Proti této chorobě se doporučuje odstranit postižené rostliny a země v dezinfikovat.

Škůdci jahodníků

Mezi nejčastější škůdce jahodníků patří mšice, moli a plži. Mšice se živí šťavnatou částí rostliny a mohou způsobit deformaci listů a omezení růstu rostliny. Proti mšicím se používají insekticidy. Molové žerou kořeny rostliny a mohou ji tak oslabit. Proti molům se doporučuje aplikace insekticidů a výsadba odolných odrůd. Plži se živí listy a plody jahodníků a mohou tak způsobit poškození a snížení výnosu ovoce. Proti plžům se používají například nástrahy s pivo nebo měďnaté pomůcky.

Prevence

Nejlepší prevencí proti chorobám a škůdcům jahodníků je správné zapojení do plodinaového postupu a dodržování správné péče o rostliny. Mezi základní kroky patří vybírání odolných odrůd, dodržování vhodného hnojení, ošetřování postižených rostlin a pravidelná kontrola sadu.

Zdrojový článek


Jak bojovat s chorobami a škůdci u jahodníků

Prevence

– Vyberte vhodné místo pro jahodníky, které bude dobře osvětlené a dobře větrané.
– Zahradní půdu obohacte kompostem a na jaře ji přihrňte okolo rostlin.
– Zahradu udržujte v čistotě a odstraňujte přebytečný materiál.

Choroby

– Hnědá skvrnitost: Postříkejte rostliny přípravkem na bázi mědi.
– Plíseň šedá: Postříkejte rostliny fungicidem.
– Rakovina kořene: Odstraňujte napadené rostliny a dezinfikujte zahradu.

Škůdci

– Plži: Položte příšlušné pasti nebo použijte přípravky proti plžům.
– Různí brouci: Postříkejte rostliny přípravky na bázi pyretroidů.
– Vinný pupavec: Postříkejte rostliny pyrethroidními přípravky.

ovoce

Jahodník – Sazenice, Pěstování, Údržba a Přezimování

Jahodník – Popis a Vlastnosti

Jahodník je malá rostlina s červenými plody, které se hojně vyskytují především v letních měsících. Tyto plody jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí a jsou velmi zdravé pro lidský organismus. Jahodové sazenice lze zakoupit v mnoha zahradnictvích jak jako semenáčky, tak i jako hotové rostliny.

Jahodník – Pěstování

Jahodové sazenice se nejlépe daří na slunných a chráněných místech. Půda by měla být propustná a mírně vlhká. Před výsadbou by měla být půda dobře upravena a prohnojena. První plody se objeví po roce od výsadby.

Jahodník – Údržba

Jahodové sazenice je nutné pravidelně zalévat a odplevelovat. Po sklizni je vhodné rostliny přihnojit a prořezat. Je také důležité podpírat plodné výhonky, aby nepraskaly.

Jahodník – Přezimování

Jahodové sazenice přezimují nejlépe při teplotách okolo 0 °C a s dostatečnou vlhkostí vzduchu. Je vhodné je přikrýt vrstvou rašeliny nebo listů.

Další informace o jahodníku na Wikipedii.

fruit

Jak bojovat s chorobami a škůdci u jahodníků

  • Kontrola a odstranění chorobných rostlin
  • Prevence proti škůdcům pomocí insekticidů a fungicidů
  • Pravidelná aplikace hnojiv
  • Kontrola stavu půdy a přiměřené zavlažování
  • Odstraňování vadných jahod a udržování čistých a zdravých rostlin

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky