|

Jak efektivně pěstovat bylinky na balkoně

Jak efektivně pěstovat bylinky na balkoně

Pokud máte malý balkon a máte zájem pěstovat bylinky, nemusíte se bát, že vás přemohou velké nádoby. Existuje mnoho efektivních způsobů, jak si vytvořit balkonovou zahradu plnou čerstvých bylinek.

Jedním z nejdůležitějších faktorů je výběr vhodných rostlin. Musíte zvolit druhy, které jsou vhodné pro prostředí vašeho balkonu. Většina bylinek potřebuje hodně slunce a dobře odvodněnou půdu. Mezi tyto rostliny patří například bazalka, máta, rozmarýn, tymián a šalvěj.

Dalším důležitým faktorem je velikost nádob. Pokud chcete uspět při pěstování bylinek na balkoně, musíte mít dostatečně velké nádoby s drenážními otvory. Rostliny potřebují dostatek prostoru pro kořeny, aby mohly růst a dobře se dařit.

Dalším klíčovým faktorem je zálivka. Bylinky potřebují dostatek vody, ale zároveň i dobrou drenáž, aby nezevšedněly. Proto je důležité pravidelně zalévat a nezapomínat na drenážní otvory.

Nakonec je důležité pravidelně ořezávat bylinky, aby mohly růst dobře a nezapomínat na ochranu před škůdci. Používejte přírodní nechemické metody, jako jsou například mýdlové roztoky nebo bylinky, které odhánějí hmyz.

S pravidelnou péčí a údržbou můžete mít na svém balkoně krásnou a užitečnou balkonovou zahradu plnou čerstvých bylinek, které vám budou chutnat a těšit oko.

ořechy
Jak efektivně pěstovat bylinky na balkoně

Co je potřeba k pěstování bylinek na balkoně

Předtím, než se pustíme do samotného pěstování, musíme si zajistit pár věcí:

 • Vybrat vhodné bylinky
 • Zajistit kvalitní substrát
 • Zvolit správné květináče
 • Mít připravenou zalévací soupravu

Výběr vhodných bylinek

Na balkoně může být omezený prostor, proto je důležité vybrat si takové bylinky, které jsou vhodné pro pěstování v květináčích a nezaberou moc místa. Některé z nejvhodnějších bylinek jsou:

 • Bazalka
 • Oregáno
 • Tymián
 • Rozmarýn
 • Máta
 • Petržel

Jaký substrát použít pro pěstování bylinek

Pro pěstování bylinek na balkoně je důležité použít kvalitní substrát. Pokud si substrát bude kvalitní, bude méně pravděpodobné, že naše bylinky onemocní. Můžeme použít univerzální substrát, ale mnohem lepší je použít substrát speciálně určený pro bylinky.

Jak vybrat správné květináče

Velikost květináče je také důležitá. Pro pěstování bylinek na balkoně jsou vhodné menší květináče s otvory pro odtok vody. Poměrně vhodné jsou také truhlíky na bylinky, které lze umístit do okenních parapetů nebo na zábradlí balkonu.

Zalévání bylinek

Zalévání bylinek je další důležitou věcí, kterou je třeba mít na paměti. Nejlepší je zavlažovat ráno nebo večer, kdy už slunce nepeče. Pokud bylinky nedostávají dostatek vody, mohou uschnout a nakonec zahynout.

Tipy na efektivní pěstování bylinek na balkoně

 • Potřísněte substrát hnojivem pro bylinky, aby byly zdravější a měly lepší chuť.
 • Zajistěte dostatečné množství slunce, aby se bylinky dokázaly správně fotosyntetizovat.
 • Zaměřte se na preventivní opatření pro ochranu před škůdci a nemocemi, jako jsou například mšice a plísně.

Pro více tipů na pěstování bylinek na balkoně se můžete podívat na The Old Farmer’s Almanac.Jak efektivně pěstovat bylinky na balkoně

Začátek pěstování

Při pěstování bylinek na balkoně je důležité začít s kvalitními semeny nebo sazenicemi, které odpovídají daným podmínkám. Také je důležité zvolit správnou velikost květináče a kvalitní zem pro pěstování. Pokud je to možné, je lepší zvolit kompostovou půdu.

Umístění květináče

Umístění květináče na balkoně je velmi důležité. Je třeba vybrat vhodné místo s dostatečným množstvím slunce, ale také s ochranou před větrem a přímým slunečním světlem v poledních hodinách. Pokud se nachází balkon na jižní straně bytu, je nutné dbát na dostatečné zalévání, aby bylinky nepodlehly přemíře slunce.

Zalévání a hnojení

Bylinky na balkoně vyžadují dostatečné množství vody, ale také správné hnojení. Ideální je použít organické hnojivo, které se postupně uvolňuje do půdy a poskytuje rostlinám všechny nezbytné živiny. Zálivka by měla být pravidelná, nejlépe ráno nebo večer, aby nedocházelo k přemáhání rostlin a následnému vadnutí.

Pravidelná údržba

Pravidelná údržba je nutností při pěstování bylinek na balkoně. Je třeba sledovat jejich růst a případně odstraňovat vadlé či přebytečné větve. Pro zlepšení vzdušného oběhu je vhodné rostliny pravidelně převzdušňovat a odstraňovat uschlé listy. Při dodržení těchto zásad dosáhnete krásné a bohaté sklizně bylinek na balkóně.

jak sadit

Jak pěstovat rajčata – tipy a triky pro začátečníky

Výběr vhodného stanoviště pro rajčata

Rajčata vyžadují hodně slunce, takže je důležité najít stanoviště, kde bude slunce dostatek. Ideálně by měl být výběr stanoviště řešen již při výsadbě rostlin.

Jak připravit půdu pro pěstování rajčat

Půda pro rajčata by měla být propustná a dobře obohacená o živiny. Doporučuje se přidat na každý metr čtvereční trochu kompostu, nebo jiného organického hnojiva.

Výběr vhodných odrůd rajčat

Při výběru odrůd rajčat je důležité zohlednit především klimatické podmínky daného stanoviště. Některé odrůdy jsou odolnější vůči chorobám, jiné jsou vhodné pro teplejší klima.

Při pěstování rajčat je důležité dbát na pravidelnou zálivku a přihnojování. Pokud dodržíte základní tipy pro pěstování rajčat, můžete očekávat bohatou úrodu.

Zajímavost: Rajčata patří mezi velmi oblíbenou zeleninu po celém světě. Více informací najdete na stránce Wikipedie.

orisky

Jak efektivně pěstovat bylinky na balkoně

 • Vybrat vhodné bylinky pro balkonovou pěstování
 • Zvolit kvalitní květinové nádoby s dostatečnou velikostí a drenážními otvory
 • Vybrat vhodné zeminové směsi pro dané bylinky
 • Zajistit potřebnou zálivku a hnojení
 • Dodržovat optimální teplotu a světelné podmínky pro dané bylinky
 • Pravidelně ořezávat a odstraňovat vadné části rostliny
 • Vyhýbat se přemnožení škůdců a chorob

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky