|

Jak pěstovat a sklízet pekanové ořechy v České republice

Jak pěstovat a sklízet pekanové ořechy v České republice

Pokud se rozhodujete pro pěstování pekanových ořechů v České republice, musíte mít na paměti několik důležitých faktorů. Především je důležité zvolit vhodné místo pro výsadbu ořechů, nejlépe na slunném místě s dostatkem prostoru a tekoucí vodou v blízkosti.

Výsadbu ořechů je vhodné provést na jaře, a to pomocí semen vysazených do hloubky 5-10 cm v řádcích s vzdáleností 6-8 m. Při pěstování ořechů je také důležité dbát na jejich dobrou zálivku a pravidelné hnojení.

Sklizeň pekanových ořechů v České republice probíhá většinou v září a říjnu, kdy se ořechy začínají samy od sebe uvolňovat ze stromů. Během sklizně ořechů je důležité dbát na to, aby byly správně uskladněny a zabránit tak jejich psotou.

Pekanové ořechy jsou v České republice stále méně rozšířenou plodinou, ale díky svým výživovým hodnotám a chutnému oříškovému aroma stojí určitě za zvážení při jejich pěstování.

ořechy
Jak pěstovat a sklízet pekanové ořechy v České republice

Příprava půdy

Před výsadbou je důležité připravit půdu. Při pěstování pekanových ořechů je nejlepší volit místo, které je chráněné před větrem a umožňuje dobré odvodnění půdy. Půda by měla být obohacena organickým materiálem a měla by mít neutrální pH (6-7).

Výběr odrůdy

Pecanové ořechy jsou stromy, které dorůstají velkých rozměrů a produkují ořechy až po několik desítek let. Proto je důležité zvolit si odrůdu s ohledem na klimatické podmínky v České republice. Nejlepší jsou odrůdy přizpůsobené kontinentálnímu podnebí.

Výsadba

Stromy by měly být vysázeny v řádku ve vzdálenosti minimálně 6 metrů od sebe. Větší vzdálenost umožní každému stromu mít dostatečný přístup ke slunci a kořenový systém bude moci růst bez omezení. Výstavba mulčovací vrstvy mezi řádky je udržuje půdu vlhkou a snižuje riziko vzniku plevelů.

Kultivace a ošetřování

V prvním roce po výsadbě se stromům doporučuje postupně odstraňovat spodní větve, aby zabezpečily rovnoměrný růst koruny. Během vegetačního období je důležité chránit ořechy a včasné ošetření proti škůdcům a chorobám.

Sklizeň

Původně pocházející z USA, kdy se sklízí v září až říjnu. Pro výsadbu v České republice se doporučuje počkat až do konce října, aby se minimalizovalo riziko poškození sazenic mrazem. Před sklizní je důležité sledovat vlhkost půdy a vzduchu, aby se snížil rizikem vzniku plísní.

Souhrnně

Pekanové ořechy jsou stromy, které se v České republice pěstují s ohledem na klimatické podmínky. Výsadeb by měly být umístěny na chráněných místech s pH 6-7. U pekanových ořechů je důležité chránit rostliny před mrazem, včasně ošetřovat proti škůdcům a chorobám, a sledovat vlhkost půdy a vzduchu před sklizní ořechů.

ZdrojJak pěstovat a sklízet pekanové ořechy v České republice

Kdy a kam sázet stromy?

Pekanové stromy je nejlepší sázet na jaře nebo na podzim. Ideální místo pro sázení je místo se slunečním svitem a dobrou drenáží pro kořeny.

Jak opečovávat stromy?

Je důležité stromy pravidelně zalévat a hnojit. Pekanové stromy potřebují dostatek vody, zejména v době růstu a když se vytváří plody. Je také důležité odstraňovat všechny plevele a udržovat okolí stromů čisté.

Jaké jsou nejlepší podmínky pro sklizeň?

Pekanové ořechy povětšinou dozrávají v září nebo říjnu. Pamatujte, že ovoce nesmí být sklízeno, dokud na stromě nezůstane jen pár zelených lístků. Pekanové ořechy mohou být sklizeny přímo ze stromu, nebo je můžete nechat spadnout na zem a pak je sbírat.

Jak skladovat pekanové ořechy?

Pekanové ořechy lze uchovávat v suchých, chladných a dobře větraných místnostech. Nejlépe je uchovávat je v síťových taškách, aby byla zajištěna optimální cirkulace vzduchu.

To jsou základní informace, které jsou potřebné pro úspěšné pěstování a sklizeň pekanových ořechů v České republice. Pokud máte zájem o tuto plodinu, neváhejte se do ní pustit a těšit se na skvělou úrodu.

zeleninova

Pekanové ořechy

Co jsou pekanové ořechy?

Pekanové ořechy jsou velké ořechy s původem v Severní Americe. Tyto ořechy se vyznačují svou vynikající chutí a vysokou výživovou hodnotou. Pekanové ořechy jsou obvykle konzumovány syrové nebo sušené.

Proč jsou pekanové ořechy zdravé?

Pekanové ořechy obsahují mnoho živin, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou pro tělo velmi prospěšné. Díky svému vysokému obsahu bílkovin a vlákniny také pomáhají udržet tělo syté a snižují riziko obezity.

Jak mohu používat pekanové ořechy v kuchyni?

Pekanové ořechy lze využít na mnoho způsobů při přípravě jídel. Můžete je přidat do smoothies, salátů, polévek nebo je použít jako sušenou tmel do pečiva. Pekanové ořechy také často tvoří základ pro oblíbený dezert pecanový koláč.

Pro více informací o pekanových ořeších navštivte stránku o pekanových ořeších na Wikipedii.

orisky

Jak pěstovat a sklízet pekanové ořechy v České republice

  • Pekanové ořechy jsou množeny z ořechů, které jsou vysévány na jaře nebo na podzim.
  • Rostliny potřebují slunné a chráněné místo s dobrou kvalitou půdy.
  • Je důležité pravidelně zalévat rostliny během suchých období a hnojit je každoročně.
  • Květenství se objevují na jaře a plody dozrávají během podzimu.
  • Pekanové ořechy se sklízejí v září a řezají se pro uspokojení.
  • Sklizeň by měla být provedena dříve, než ořechy spadnou na zem a začnou být infikovány hmyzem.
  • Po sklizni by měly být ořechy usušeny a uloženy v suchém a chladném prostoru
  • Při pěstování a sklizni pekanových ořechů je důležité dbát na přirozenou péči o rostliny.
  • Pekanové ořechy jsou velmi výživné a zdravé, protože obsahují spoustu antioxidantů a esenciálních tuků.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář