Jak pěstovat jahody v zahradě – praktické rady
Jak pěstovat jahody v zahradě – praktické rady
Pokud Vás lákají chutné a sladké jahody, rozhodně byste si měli vysadit několik keřů do své zahrady. Přinášíme Vám několik praktických rad, jak na to.
Výběr místa
Jahody potřebují slunce, proto byste je měli vysadit na slunné místo. Důležité je také zvolit místo, kde bude půda dobře odvodněná. Nejlepší je pěstovat je na mírně kyselé půdě.
Výsadba keřů
Jahody se nejlépe vysazují na podzim, aby si dobře zakořenily. Před výsadbou je třeba dobře propracovat půdu a přidat do ní hnojivo. Keře sázejte do řádků a mezi nimi nechte dostatečný prostor, aby se mohly dobře rozrůst.
Zálivka a hnojení
Jahody potřebují pravidelnou zálivku, zejména v době kvetení a plodů. Není však dobré je přelévat, půda by měla být stále vlhká, ale ne zcela mokrá. Keře také potřebují pravidelné hnojení, nejlépe organickým hnojivem.
Ochrana před škůdci
Jahody jsou lákadlem pro mnoho škůdců. Můžete se s nimi vypořádat použitím ochranných sítí nebo insekticidů. Je také důležité odstraňovat vadné a napadené plody, které by mohly škůdcům sloužit jako zdroj potravy.
Dodržením těchto jednoduchých rad se Vám jistě podaří pěstovat chutné a zdravé jahody. Zahradní jahody lze využít nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád nebo džemů.
Co je potřeba k pěstování jahod v zahradě
Pro pěstování jahod v zahradě budete potřebovat:
- Kvalitní půdu
- Slunce (nejlépe celodenní)
- Dostatek vody
- Hnojiva
- Dobrou odrůdu
Jak připravit půdu pro jahody
Při pěstování jahod je důležité mít kvalitní půdu. Tuto půdu je třeba dobře připravit, aby byla pro jahody co nejvhodnější. Nejprve je třeba půdu uvolnit, odplevelit a poté vykopat. Při kopání půdy je důležité ji dobře prohrabat a odstranit kořeny plevelů. Poté půdu obohaťte kompostem nebo jiným organickým hnojivem.
Jak zasadit jahodové rostliny
Jahody se nejlépe sázejí v řadách oddělených cestičkou. Optimalní vzdálenost mezi řadami je 60-70 cm a mezi rostlinami 20-30 cm. Při sazení je důležité pečlivě uvolnit kořeny rostliny, aby měly dostatek místa pro růst, a zasadit je do připravené jámy.
Jak se starat o jahodové rostliny
Jahodové rostliny je třeba pravidelně zalévat, při snížené vlhkosti rostliny hrozí riziko sucha a jahody se špatně vyvíjejí. Rostliny také potřebují hnojení keřovým hnojivem, v době růstu a vývoje plodů. Půdu okolo rostliny je třeba udržovat odplevelenou a zamezit nežádoucímu růstu plevelů. Jahodové keře se doporučuje chránit před živočišnou i hmyzí činností pomocí sítí nebo jiných způsobů ochrany.
Kdy sklízet jahody
Jahody se sklízí v době, kdy plod naplní celou plochu podpůrných lístků a má dostatečnou sladkost. Sběr plodů je nutné provádět 1-2x týdně. Po sklizni se doporučuje odstranit nezralé nebo poškozené plody, aby nedocházelo k jejich hnilobě.
Tak to je základní návod, jak pěstovat vlastní jahody v zahradě. Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se obrátit na odborníky. Krok za krokem vám určitě pomůže k úspěšnému pěstování vašich jahod.
Pro více informací si můžete přečíst tento článek od Gardening Know How.
Jak pěstovat jahody v zahradě – praktické rady
Výběr odrůdy jahod
Vyberte si odrůdu jahod, která je vhodná pro váš region a podmínky pěstování. Nejčastěji pěstované odrůdy jsou například Elsanta, Darselect, Marmolada nebo Clery.
Výběr místa pro pěstování jahod
Jahody potřebují slunné místo, ale zároveň se jim vyhýbejte přímému úpalu. Rostlina potřebuje mít k dispozici také dostatek vody. Proto je ideální zasadit jahodovou rostlinu do místa, kde je zabezpečen dostatek vlhkosti.
Příprava půdy a následné výsadby
Půda by měla být volná, vlhká a dobře odvodněná. Nejlepší je připravit si lože pro jahody na podzim. Pokud máte půdu kyselou, přidejte vápno. Po přípravě půdy můžete jahody vysadit. Rostliny umístěte do díry, kde jsou kořeny posypané půdou.
Zálivka a hnojení jahod
Jahody potřebují pravidelnou zálivku, aby udržely dostatečnou vlhkost. Doporučuje se zalévat ráno nebo večer a vyhnout se zalévání v poledne. Rostliny můžete také hnojit, ideálně organickým hnojivem. Důležité je nezačít hnojit příliš brzy, ale počkat na vyrašení nových listů.
Zpětný řez a odstraňování starých listů
Po sklizni jahod je důležité je zbavit starých listů a počkat, až rostlina vyraší nové. Počátkem podzimu provedete zpětný řez, kdy se odstraní všechny výhonky, které neplodí.
Ochrana jahod proti škůdcům a chorobám
Jahodové rostliny přitahují různé škůdce a choroby. Proto je důležité dbát na prevenci. Můžete použít různé přípravky, které zabrání napadení listů plísněmi nebo jinými chorobami. Také je vhodné pokrýt jahody sítí, aby je chránily před ptačími dravci.
Tyto praktické rady vám pomohou úspěšně pěstovat jahody v zahradě. Pokud dodržíte doporučení ohledně výběru odrůdy, místa pro pěstování, přípravy půdy a následné výsadby, zálivky a hnojení, řezu a ochrany před škůdci a chorobami, budete se brzy těšit z vlastní sklizně sladkých jahod.
Jahody jsou výživné ovoce
Jak jsou jahody zdravé pro vaše tělo?
Jahody jsou malé ovocné plody plné vitamínů a minerálů. Jsou bohaté na antioxidanty, což pomáhá chránit vaše tělo před volnými radikály. Jahody jsou také skvělým zdrojem vitamínu C, který pomáhá posílit imunitní systém.
Jak používat jahody v kuchyni?
Jahody jsou skvělé pro čerstvé dezertní recepty, ale mohou být použity i v salsách nebo salátech. Mnoho lidí také dává přednost přidáním jahod do svých smoothies nebo jako součást svých snídaní.
Pokud hledáte další informace o jahodách a výživě, navštivte prosím tuto stránku na Wikipedii.
Praktické rady pro pěstování jahod v zahradě
- Zvolte vhodné místo s dostatečným osvětlením a odvodněním
- Pro přípravu půdy odstraňte plevele a přidejte organické hnojivo
- Sazenice vysazujte na jaře a udržujte dostatečný odstup mezi nimi
- Pravidelně zalévejte, nezapomínejte na hnojení a mulčování
- Kontrolujte a ochraňujte rostliny před škůdci a chorobami
- Po sklizni odstraňte staré listy a kořeny a připravte rostliny na zimu
Ahoj, jsem Hana, pocházím z USA a do Česka jsem se provdala před 4 lety. Přestože moje čeština není perfektní, věřím, že mé články vám budou k užitku. Mou největší zálibou je zdravé stravování, fitness a vůbec zdravý životní styl.