|

Jak postupovat při sázení tuje v kopcích a terénních nerovnostech

Jak postupovat při sázení tuje v kopcích a terénních nerovnostech

Při sázení tuje na kopcích a terénních nerovnostech je třeba dodržet několik zásad, aby se nové rostliny dobře ujaly a vytvořily zdravý živý plot. Zde jsou klíčové kroky a faktory, které musíte mít na paměti, pokud chcete úspěšně vysadit tuje:

 • Vyberte vhodné místo pro sázení: Tuje mají rády dostatek slunce a vlhkosti, ale také dobře propustnou půdu. Vyberte proto místo, které má dobrou drenáž a není moc suché. Také si dejte pozor na podloží, na kopcích a svazích je vhodné sázet rostliny do teras.
 • Připravte půdu před výsadbou: Zemina by měla být dobře prokopaná a v případě potřeby obohacená o organické hnojivo.
 • Zvolte vhodné rostliny: Pro sázení na kopcích je vhodné zvolit menší rostliny, které se snáze ujmou. Také si dejte pozor na kvalitu rostlin a zvolte ty s kořeny dobře vyvinutými a bez poškození.
 • Přesto, až přijdou unavující práce na sázku nebo upravu terénu, nenechte se znechutit.
 • Zalévejte rostliny: Po výsadbě je třeba pravidelně zalévat a to především v prvním roce růstu. Pokud je úsek na kterém sázíte vysoko položený počítejte i s přívodem vody na kopec.
 • Chraňte rostliny a plot: Plot je třeba pravidelně stříhat a udržovat jeho tvar a také se starat o to, aby okolí nebylo zamořené chemikáliemi či jinými nesnázemi.

ořechy

Jak postupovat při sázení tuje v kopcích a terénních nerovnostech

tujes in slop

Vybrání správného stanoviště

Při výběru správného stanoviště pro tuje v kopcích a terénních nerovnostech je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou úroveň hydratace půdy, vystavení slunci a množství větru. Tuje mají rády místa, kde je dobrá drenáž a půda je mírně kyselá. Vyhněte se místům s vápencem a zvýšenou vlhkostí, protože to může vést ke stresu rostliny a následnému poškození.

Příprava půdy

Při sázení tuje v kopcích a terénních nerovnostech je důležité připravit půdu tak, aby byla dostatečně propustná a měla dobré drainage. Pokud máte silnější půdu, můžete ji zmírnit přidáním rašeliny nebo zahradního písku. Navíc můžete přidat do půdy hnojiva a minerály, které podpoří růst a zdraví tuje.

Sazení tuje

Při sazení tují v kopcích a terénních nerovnostech je důležité drátění stromků, aby byly chráněny před silným větrem a kritickými klimatickými podmínkami. Zabezpečení nového sazenice pomůže chránit ji před krátkodobým stresem a podpoří rychlejší růst. Pamatujte také, že tují se nejlépe sází v měsících, kdy má půda dostatečnou vlhkost, takže zakládání nových sazenic v létě by mohlo být příliš rizikové.

Péče o tuje

Náležitá péče je klíčová pro to, aby tujové sazenice rostly zdravě a byly odolné proti přírodním vlivům. Pravidelně krmte a zalévejte své stromy podle potřeb a trimujte je na měsíc, aby se udržely v pravidelném tvaru a aby se zamezilo případnému šíření chorob.

Pro více informací a tipů, jak postupovat při sázení tují, můžete navštívit tento článek od arbor day foundation.Jak postupovat při sázení tuje v kopcích a terénních nerovnostech

1. Příprava půdy

Při sázení tuje v kopcích a nerovném terénu je velmi důležitá příprava půdy. Je třeba odstranit všechny kameny, kořeny a další předměty, které by mohly bránit kořenům tuje v rozmístění a růstu. Půda by měla být také řádně uvolněna, aby byla zajištěna dostatečná drenáž půdy.

2. Výběr tuje

Při výběru tuje pro sázení v kopcích a terénních nerovnostech je důležité vybrat rostliny, které jsou odolné vůči extrémním podmínkám. Měly by být dobře zakořeněné a bez jakýchkoli viditelných vad.

3. Sazenice

Při sázení tuje v kopcích je nejlepší začínat od nejnižšího bodu kopce. Sazence by měly být umístěny do jám, které jsou hlubší, než jsou kořeny samotné rostliny. Při sázení by měla být zajištěna dostatečná vlhkost půdy pro kořeny.

4. Zálivka

Po zasazení je velmi důležité pravidelně zalévat tuje, zejména v horkých a suchých obdobích. Frekvence a množství zálivky závisí na mnoha faktorech, jako jsou typ půdy, velikost rostlin a klimatické podmínky.

5. Péče o tuje

Péče o tuje v kopcích a terénních nerovnostech zahrnuje pravidelnou kontrolu na různé nemoci a škůdce, štípání a ořezávání podle potřeby, a úpravu půdy kolem kořenů pro zajištění jejich zdraví.

Pro více informací o péči o tuje v kopcích a terénních nerovnostech se obraťte na vašeho odborníka na zahradničení.

jak sadit

Jak zasadit tuje do zahrady jako odborník

Příprava půdy

Než začnete se sázením, je důležité se připravit půdu. Tuje upřednostňují hlinitopísčitou, mírně kyselou zem. Pokud máte jinou půdu, měli byste ji obohatit kompostem nebo hnojivem. Dále je ideální udržovat rostliny vlhké a chránit je před větrem.

Výběr a sázení rostliny

Při výběru rostliny dejte pozor, aby byly do zahrady vhodné. Nezapomeňte se také informovat o daném druhu a jeho nárocích na světlo, stín a vodní hladinu. Pokud se již jednou rozhodnete, jaký druh tuje budete sázet, vyražte ven a vyznačte si, kde by měly nové rostliny stát. Poté můžete začít s kopáním děr. Při sázení musíte dávat pozor na kořeny, aby nebyly slepé. Následně rostliny vložte do děry a doplňte ji zeminou.

Péče o tuje

Až budou tuje zasazené, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a kořínkovou ochranu. Dále musíte tyto rostliny i řezat. Pokud si nejste jisti, jak na to, obraťte se na odborníky.

Více informací o tujích na Wikipedii

orisky

Jak postupovat při sázení tuje v kopcích a terénních nerovnostech

 • Vyberte vhodný druh tují, který zvládne nerovný terén.
 • Připravte si vhodné nástroje na kopání děr.
 • Vyberte místo se slunečním zářením a dobrou drenáží.
 • Zaměřte se na správnou hloubku děr, aby kořeny měly dostatek prostoru ke šíření.
 • Přidávejte do děr vhodnou půdu a hnojiva podle potřeby.
 • Při sázení klidně zapojte pomocníky, aby vám přidrželi tuji při stabilizaci.
 • Udržujte pravidelnou zálivku, a to zejména během prvních několika týdnů po vysazení.
 • Po odborné konzultaci a návštěvě zahradního architekta můžete využít i mechanické pomůcky, které usnadní sázení tuji v kopcích.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky