|

Jak poznat zralé jahody? Nejlepší čas na sklizeň

Jak poznat zralé jahody? Nejlepší čas na sklizeň

Jahody jsou pro mnoho lidí oblíbeným ovocem díky své sladké chuti a vysoké vitalitě. Pokud si chcete vychutnat plnou chuť a vůni, je důležité vědět, jak poznat zralé jahody a kdy je nejlepší čas na jejich sklizeň.

Prvním indikátorem zralosti jahod je barva. Zralé jahody mají tmavě červenou až červenou barvu, která se vyskytuje po celé bobuli. Zelené a bílé skvrny na jahodě znamenají nedostatečnou zralost a nevhodnost pro konzumaci. Pokud je jahoda tmavě červená s hnědými skvrnami, může to znamenat, že je přezrálá.

Dalším způsobem, jak poznat zralé jahody, je dotek. Zralé jahody jsou měkké, ale nedrolí se pod prsty. Pokud jsou bobule měkké a lepkavé na dotek, mohou být přezrálé nebo dokonce zkažené. Velikost jahod není indikátorem zralosti, protože se liší podle odrůdy.

Nejlepší čas na sklizeň jahod je brzy ráno nebo pozdě večer, kdy jsou teploty nižší. Pokud sklízíte za horkých dnů, bobule mohou být příliš měkké a zkažené. Pokud se vám zdá, že jahody nejsou úplně zralé, nechte je ještě chvíli na stromě, dokud nedozrají.

Pamatujte si tyto jednoduché kroky při hledání zralých jahod a zaručeně si užijte jejich sladkou chuť!

ovocny

Jak poznat zralé jahody?

Jak poznat zralé jahody? Nejlepší čas na sklizeň

Jaké jsou příznaky zralých jahod?

Zralé jahody mají intenzivní červenou barvu a jsou měkké na dotek. Když jahodu stiskneme, měla by se lehce pomačkat a vrátit se zpět do původního tvaru. Zralé jahody také mají výraznou vůni a sladkou chuť.

Nejlepší čas na sklizeň jahod

Nejlepší čas na sklizeň jahod je v létě, obvykle v červnu až do srpna. Sklizeň jahod je nejlepší ráno nebo večer, když jsou jahody chladné. Pokud sklízíme jahody za tepla, mohou se rychle kazit.

Jak skladovat jahody?

Zralé jahody by měly být skladovány v lednici, ideálně ve speciální krabici. Před skladováním je třeba odstranit z jahod stonky a listy a pečlivě je omyt. Skladováním prodloužíme trvanlivost jahod a uchováme jejich čerstvost.

Další tipy na využití jahod

Jahody jsou vynikající jako samostatný snack nebo přísada do ovocných salátů. Můžeme je použít také do smoothie nebo je zpracovat do džemu. Pokud máte nadbytek jahod, můžete je také zamrazit a později je využít do různých dezertů.

Pro další informace o odrůdách jahod můžete navštívit tento zdroj.

Tento článek o jak poznat zralé jahody byl vytvořen pro vzdělávací účely.

Jak poznat zralé jahody?

Vzhledem

Zralé jahody mají sytě červenou barvu a hladkou, lesklou pokožku. Pokud jsou plody nažloutlé nebo mají hnědé skvrny, nejsou zralé.

Vůní

Zralé jahody mají intenzivní sladkou vůni. Pokud vůni příliš necítíte, nejsou plody zralé.

Chutí

Zralé jahody mají sladkou chuť a jsou měkké na dotek. Pokud jsou plody kyselé nebo tvrdé, nejsou zralé.

Nejlepší čas na sklizeň

Nejlepší čas na sklizeň jahod je v létě, obvykle v červnu a červenci. Pokud máte jahodovou zahradu, můžete pozorovat, jak plody postupně mění barvu a vůni a sklízet je postupně. Důležité je jahody sklízet v optimálním okamžiku, aby měly nejlepší chuť, vůni a vzhled.

ovoce

Nejoblíbenější odrůdy jahod

Jahody v České republice

Jahody patří k nejoblíbenějším druhům ovoce v České republice. Zdejší podnebí je pro jahodové keře ideální a tak je jahoda v naší zemi poměrně běžná. Nejoblíbenějšími odrůdami jahod jsou v ČR „Senga Sengana“, „Marmolade“ a „Honeoye“. Tyto odrůdy jsou oblíbené pro svůj chuťový profil a také pro svou snadnou pěstovatelnost.

Jahodové odrůdy na světě

Jahody jsou populární po celém světě. Každá země má své oblíbené odrůdy, které se pěstují nejvíce. Například v Německu jsou nejoblíbenějšími odrůdami jahod „Elsanta“, „Honeoye“ a „Sonata“. V USA jsou naopak nejoblíbenější odrůdou „Chandler“ a „Camarosa“.

Pro více informací o jahodách navštivte Wikipedii.

fruit

Jak poznat zralé jahody? Nejlepší čas na sklizeň

  • Zralé jahody jsou tmavě červené až téměř černé barvy
  • Celkově by měly být hladké a ne poškozené
  • Při stlačení by měly být měkké, ale ne příliš měkké
  • Vůně jahod by měla být sladká a silná
  • Nejlepší čas na sklizeň je ráno, kdy jsou jahody plně vyvinuté a osluněné

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky