|

Jak si vychutnat sezónní ovoce na maximum: tipy a triky

Jak si vychutnat sezónní ovoce na maximum: tipy a triky

V létě se nám nabízí široká škála sezónního ovoce, které můžeme využít k přípravě chutných pokrmů a osvěžujících nápojů. Abyste si mohli vychutnat toto ovoce na maximum, přinášíme Vám několik užitečných tipů a triků.

Vyberte si zralé ovoce

Aby bylo ovoce chutné a plné vitamínů, je důležité vybrat si zralé ovoce. Nechte se proto vést čichem a zrakem a vybírejte si plody s výraznou barvou a intenzivním vůní.

Spotřebujte ovoce co nejdříve

Sezónní ovoce ztrácí své výživné látky velmi rychle. Proto je důležité je spotřebovat co nejdříve po sklizni, ideálně do druhého dne po zakoupení. Pokud to není možné, zamrazte si ovoce a později použijte k přípravě nápojů nebo dezertů.

Kombinujte ovoce s jinými potravinami

Ovoce lze použít nejen do sladkých dezertů, ale také do svačinek a hlavních jídel. Kombinujte ho s různými druhy sýrů, luštěninami nebo zeleninou. Vyzkoušejte třeba salát z čerstvého ovoce, který snadno připravíte a bude skvělým zdrojem vitamínů.

Dejte si pozor na přídatné látky

Při koupi ovoce dejte pozor na množství přídatných látek, jako jsou pesticidy. Snažte se vybírat biopotraviny, nebo vyperte ovocné plody pod tekoucí vodou, abyste odstranili přebytečné látky.

Dopřejte si ovoce každý den

Nezapomeňte na to, že ovoce by mělo být součástí Vaší stravy každý den. Vyberte si různé druhy ovoce, které máte rádi a přidejte je do snídaní, svačinek nebo jídel. Vaše tělo Vám za to poděkuje.

ovocny
Jak si vychutnat sezónní ovoce na maximum: tipy a triky

Sezónní ovoce je nejlepší volbou

Sezónní ovoce obsahuje více chuti, vitamínů a minerálů, než ovoce, které je dováženo ze zahraničí. Proto je důležité jíst ovoce, které je v danou roční dobu domácí a pro tu danou sezónu specifické. V tomto článku se dozvíte, jak si vychutnat sezónní ovoce na maximum.

Tipy na nákup kvalitního ovoce

Při nákupu ovoce se řiďte těmito zásadami:

 • vybírejte ovoce s lesklou kůží
 • zkontrolujte, zda je ovoce pevné a nepoškozené
 • vonějte ovoce, mělo by vonět příjemně a čerstvě
 • vybírejte ovoce, které není příliš zralé, nebo příliš zelené

Jak správně skladovat ovoce

Je důležité správně skladovat ovoce, aby vydrželo co nejdéle a nepřišlo o kvalitu. Pokud máte možnost skladovat ovoce na chladném a suchém místě, máte vyhráno. Ovoce by se nemělo skladovat v blízkosti produktů s intenzivní vůní, protože by mohlo přijmout jejich chuť. Jarní ovoce bychom neměli skladovat vedle letního ovoce a na podzim bychom se měli vyhýbat skladování ovoce vedle zeleniny, aby se neovlivňovaly jejich chutě.

Recepty s sezónním ovocem

Pokud potřebujete inspiraci na zpracování sezónního ovoce, zkuste některé z následujících receptů:

 • Jahodový dezert: Jemně nakrájené jahody smíchejte s jogurtem a posypte ořechy a mátou.
 • Malinový cheesecake: Smíchejte tvaroh s mascarpone a šlehačkou a přidejte rozmačkané maliny a trochu cukru. Nalijte na sušenku a nechte ztuhnout.
 • Meruňkový džem: Přiveďte k varu meruňky s cukrem a citronovou šťávou. Vše rozmixujte, nalijte do nádoby a zakápněte olejem z mandlí.

Závěr

Je důležité si užít sezónní ovoce, protože to je ta nejlepší volba. Pokud dodržíte naše tipy na nákup a skladování, budete mít vždy kvalitní a chutné ovoce.

Zdroj: https://www.eatright.org/


Jak si vychutnat sezónní ovoce na maximum: tipy a triky

1. Vyberte si správnou dobu sklizně

Abychom si mohli vychutnat sezónní ovoce na maximum, je důležité vědět, kdy je správná doba sklizně. Pokud si ovoce koupíte mimo sezónu, může být drahé a nemusí mít takovou chuť a vůni jako zralé, sezónní ovoce.

2. Kupte si ovoce na správném místě

Když si kupujete sezónní ovoce, je lepší vybírat ovoce na trhu nebo přímo u zemědělce, než v supermarketu. Ovoce bývá čerstvější a získává se také vyšší podíl peněz přímo pro zemědělce.

3. Skladujte ovoce správně

Skladování ovoce na správném místě je klíčové pro zachování jeho čerstvosti. Některé druhy ovoce mohou být skladovány při pokojové teplotě, zatímco jiné potřebují chlad. Při skladování ovoce v chladničce je důležité dbát na to, aby se neskladovalo vedle zeleniny, která může uvolňovat ethylen, což může urychlit dozrávání ovoce.

4. Zkuste nové recepty

Vyzkoušejte nové recepty s sezónním ovocem. Můžete si udělat ovocné koktejly, dezerty nebo si udělat domácí marmeládu. Kromě toho můžete také zkoušet kombinace ovoce s jinými potravinami, jako jsou sýry, ořechy nebo bylinky.

5. Sledujte sezonní nabídku

Sledujte, jaké druhy ovoce jsou v danou sezónu k dispozici. Podle toho si můžete naplánovat, co budete jíst a kdy budete nakupovat. Sledování sezonní nabídky vám také může pomoci ušetřit peníze a podpořit místní zemědělce.

ovoce

Ovoce – základní součást našeho stravování

Ovoce je důležitou součástí našeho stravování, která by neměla chybět v žádné jídelníčku. Obsahuje mnoho důležitých živin, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou nezbytné pro správnou funkci našeho těla. Zároveň je ovoce bohatým zdrojem vlákniny, což pomáhá udržovat naše trávení v dobré kondici.

Ovoce jako zdroj vitamínů a minerálů

Každý druh ovoce obsahuje jiné množství vitamínů a minerálů. Například citrusové plody jsou bohaté na vitamín C, který je důležitý pro správný vývoj imunitního systému. Banány jsou pak bohaté na draslík, který pomáhá udržovat zdravou svalovou funkci a rovnováhu tekutin v těle.

Doporučené denní množství ovoce

Doporučené denní množství ovoce se liší podle věku a pohlaví. Obecně se doporučuje konzumovat alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně. Pokud vám nedochází, jakě druhy by mohli vašemu tělu nejvíce vyhovovat, zkuste si udělat k příkladu tabulku, jako na této odkazované wiki stránce, kde najdete mj. i některé grafy ohledně obsahu vitaminu C v ovoci.

fruit

Jak si vychutnat sezónní ovoce na maximum: tipy a triky

 • Vyberte si kvalitní ovoce z místních trhů
 • Sledujte sezónnost jednotlivých druhů ovoce
 • Sklaďte ovoce správně (např. neumírající banány oddělte od ostatního ovoce)
 • Nechte ovoce dozrát před konzumací
 • Experimentujte s různými způsoby přípravy (smoothie, džus, zavařeniny, kandované ovoce)
 • Využijte ovoce také jako součást zdravého dezertu
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin během dne
 • Nenechte se zmást vysokým obsahem cukru v některých druzích ovoce (např. hrozny obsahují přirozený cukr)

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky