Javor dlanitolistý: Popis a významné vlastnosti tohoto druhu javoru

➡️ JAVORY ZA AKČNÍ CENU ZDE

Javor dlanitolistý: Popis a významné vlastnosti tohoto druhu javoru

Javor dlanitolistý (Acer platanoides) je listnatý strom původem z Evropy. Tento druh javoru je velmi rozšířený v celé střední a severní Evropě, včetně České republiky. Může dorůst až do výšky 30 metrů.

Listy tohoto javoru jsou zploštělé a mají charakteristický tvar dlaně, což je také důvod pro jeho název. Jsou tmavě zelené s pěti nebo sedmi laloky. Na podzim se tyto listy mění v různé odstíny žluté, oranžové nebo červené barvy, čímž tvoří spektakulární krajinu.

Javor dlanitolistý je oblíbeným stromem v zahradách a parčích díky svému estetickému vzhledu a stínícímu účinku. Jeho koruna je hustá a zahaluje velkou plochu, poskytující stín i ochranu před sluncem. Květy, které se objevují na jaře, jsou malé a žluté nebo zelené barvy.

Tento druh javoru je také známý pro svou odolnost vůči mrazu a snáší různé půdní podmínky. Je schopný růst jak na slunných místech, tak i ve stínu. Javor dlanitolistý je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších stromů v České republice.

"javor/

Javor dlanitolistý

Popis

 • Javor dlanitolistý (Acer palmatum) je opadavý strom pocházející z Asie.
 • Strom dorůstá výšky přibližně 5-10 metrů.
 • Má charakteristické, dlanitolisté listy, které mají 5 až 7 laloků.
 • Barva listů se pohybuje od zelené přes červenou až po purpurovou.
 • Na jaře javor dlanitolistý kvete drobnými, červenými květy.
 • Po opylení se vyvíjejí plody ve formě dvoukřídlých samarasů.

Významné vlastnosti

 • Javor dlanitolistý je oblíbeným zahradním a parkovým stromem díky svému estetickému vzhledu.
 • Je často vysazován jako solitéra nebo skupinová výsadba.
 • Jeho stín poskytuje ochranu před slunečním zářením a vytváří příjemné prostředí v horkých letních dnech.
 • Je vhodný pro mírné klimatické podmínky, ale vyžaduje dobře odvodněnou půdu.
 • Používá se také jako bonsaj, přičemž existuje mnoho odrůd s různým tvarem a barvou listů.

Relevantní zdroje

Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý, latinsky Acer palmatum, je opadavý strom, který patří do čeledi mýdelníkovitých. Dorůstá výšky až 8 metrů a má charakteristický tvar koruny, která je hustá a zaoblená.

Listy javoru dlanitolistého jsou dlanitě členěné, skládající se z 5 až 7 laloků. Na jaře se jejich barva pohybuje od vínově červené po purpurovou, během léta se zelenají a na podzim nabývají zlatavých a oranžových odstínů.

Významné vlastnosti

Javor dlanitolistý je ceněný zejména pro svůj estetický vzhled a považuje se za atraktivní zahradní rostlinu. Je oblíbeným stromem v japonské zahradní architektuře a používá se také jako bonsaj.

Díky svému vzrůstu a kompaktním rozměrům se hodí i do menších zahrad a dvorů. Jeho listy poskytují příjemný stín a ochranu před slunečními paprsky.

Javor dlanitolistý je poměrně nenáročný na pěstování, avšak vyžaduje vlhkou a dobře propustnou půdu. Je také vhodné ho chránit před větrem a mrazem, zejména v mladém věku.

javory

Javor dlanitolistý – krásný strom s charakteristickými listy

O javoru dlanitolistém

Javor dlanitolistý (lat. Acer palmatum) je opadavý strom, který se vyznačuje svými dlanitolistými listy. Tento strom je původem z Japonska a Číny a je oblíbeným zástupcem krajinářských zahrad i parků.

Vzhled a charakteristika

Javor dlanitolistý může dorůst až do výšky 6 až 10 metrů. Jeho koruna je široká až kulovitá. Nejzajímavější jsou však jeho listy, které se skládají z 5 až 7 laloků a připomínají dlaně. Listy mají bohatou škálu barev včetně zelené, žluté, červené a oranžové. V podzim mění svou barvu na zářivě červenou či žlutou, což zjemňuje podzimní krajiny.

Použití v zahradách

Javor dlanitolistý je oblíbeným stromem v zahradách a parcích. Jeho dekorativní listy přidávají do krajiny barevné akcenty a působí velmi elegantně. Je vhodný především do solitérní výsadby, ale také se často využívá v živých plotech nebo v menších skupinkách s jinými rostlinami.

Důležitost pro přírodu

Javor dlanitolistý je významným zdrojem potravy pro mnoho druhů hmyzu a ptáků. Jeho květy přitahují včely a další opylovače. Rostlina je také populárním zimovištěm některých druhů motýlů.

Pokud se chcete o javoru dlanitolistém dozvědět více, navštivte tuto stránku na Wikipedii.

acer

➡️ JAVORY ZA AKČNÍ CENU ZDE

– Javor dlanitolistý je druh javoru se vzpřímenou korunou a dlanitými listy.
– Jeho listy jsou složeny z 5 až 7 úzkých lístků, které mají zaoblené konce.
– Dorůstá výšky až 30 metrů a je velmi oblíbeným stromem v krajině.
– Javor dlanitolistý je známý svou nádhernou podzimní zbarvenou listí, která přechází od oranžové přes červenou až po fialovou.
– Je také důležitým zdrojem potravy a úkrytu pro mnoho druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů.
– Do jeho dřeva se často zpracovávají nábytek, hudební nástroje a dřevěné konstrukce.

Kategorie – javory

Podobné příspěvky

Napsat komentář