Javor stříbrný: Popis, výskyt a využití

➡️ JAVORY ZA AKČNÍ CENU ZDE

Javor stříbrný

Javor stříbrný (Acer saccharinum) je opadavý strom patřící do čeledi javorovitých. Je to velký strom, který může dorůstat až do výšky 30 metrů.

Javor stříbrný je charakteristický svými stříbřitě šedými listy, které mají vybarvení stříbrného medailonku. Listy jsou dlouhé až 10 cm a mají hluboké laloky. Strom kvete v dubnu a květy jsou bezbarvé až nažloutlé. Plody javoru stříbrného se nazývají dvounažky a mají charakteristický tvar kříže.

Tento javor je původní druh Severní Ameriky, zejména v oblasti východních Spojených států. Byl však úspěšně introdukován i do Evropy, kde se vyskytuje jako okrasný strom. Javor stříbrný je náročný na světlo a živiny a preferuje vlhké půdy.

Díky svým dekorativním stříbrným listům patří javor stříbrný mezi oblíbené okrasné stromy. Je hojně vysazován v parcích a zahradách. Dřevo javoru stříbrného se také využívá v nábytkářství a stavebnictví, je velmi pevné a odolné. Strom produkuje také sladkou šťávu, která se v Severní Americe tradičně využívá k výrobě javorového sirupu.

"javor/

Javor stříbrný

Popis

  • Javor stříbrný (Acer saccharinum) je listnatý strom, který patří do čeledi mýdelníkovité.
  • Dosahuje výšky až 30 metrů a jeho koruna je široce rozložitá s doslova stříbrnými listy.
  • Listy mají pětičetné laloky s jemně pilovitými okraji a jsou střídavě uspořádané na větvích.
  • Plody jsou dvounažky, které jsou přirozeně rozptylovány větrem.

Výskyt

  • Javor stříbrný je domovem v Severní Americe, kde se vyskytuje zejména v oblastech s vlhkým klimatem a dobře zásobenou půdou.
  • V Evropě je často pěstován jako okrasná dřevina ve veřejných parcích a zahradách.
  • V České republice se příležitostně vyskytuje jako pěstovaný strom.

Využití

  • Javor stříbrný je oblíbeným stromem díky své dekorativní hodnotě. Jeho stříbrně zbarvené listy přinášejí do krajin obrovskou estetickou hodnotu.
  • Pro dřevo se strom příliš nevyužívá, i když je tvrdé, pevné a dobře opracovatelné.
  • Extrakt z kůry javoru stříbrného se používá v tradiční medicíně jako prostředek proti horečce nebo bolestem kloubů.

Relevantní zdroje

 

Javor stříbrný: Popis, výskyt a využití

Popis

Javor stříbrný (Acer saccharinum) je listnatý strom, který dosahuje výšky kolem 20 až 35 metrů. Má široce rozložitou korunu a jeho kmen je charakteristicky šedý. Listy jsou střídavé, srdečitého tvaru a mají stříbřitou spodní stranu. Kvete v období jara a jeho květy jsou malé, uspořádané v květenstvích nazývaných laty.

Výskyt

Javor stříbrný má původ v Severní Americe, kde se vyskytuje výhradně. V Evropě se pěstuje pouze jako okrasná dřevina. Preferuje vlhké lesy a břehy vodních toků, avšak je poměrně tolerantní vůči různým půdním podmínkám.

Využití

Javor stříbrný je často vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách. Jeho dekorativní stříbřité listy a rozložitá koruna jsou obzvláště atraktivní. Dřevo tohoto javoru je tvrdé, a proto se využívá při výrobě nábytku, parket, hudebních nástrojů a dalších výrobků. Navíc je také cenným zdrojem medu, který se získává z nektaru jeho květů.

javory

Javor stříbrný – krásný strom s výraznými stříbřitými listy

Co je javor stříbrný?

Javor stříbrný, známý také pod názvem Acer saccharinum, je strom z čeledi mýdelníkovité. Tento strom je přirozeně rozšířený v Severní Americe a je oblíbený zejména pro své krásné listy a stín poskytovaný svou korunou.

Vzhled a vlastnosti

Javor stříbrný je středně velký strom, který může dorůst výšky až 25 metrů. Má vytrvalé listy, které jsou stříbřitě lesklé a mají protáhlý tvar s pěti laloky. Tyto stříbřité listy jsou známkou tohoto javoru a často přitahují pozornost. Strom také produkuje kulovité plody, které obsahují semena.

Význam javoru stříbrného

Javor stříbrný je hojně vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách díky svému jedinečnému vzhledu. Jeho stříbřité listy přinášejí do zeleného prostředí unikátní barevný kontrast. Navíc poskytuje příjemný stín, který je v létě velmi vyhledávaný. Javor stříbrný je také ceněn díky svým kvalitním dřevnatým vláknům, která jsou využívána při výrobě nábytku a dalších dřevěných výrobků.

Zajímavosti

Pokud vás javor stříbrný zaujal a chcete se dozvědět více o tomto stromu, můžete se podívat na Wikipedii pro další informace.

acer

➡️ JAVORY ZA AKČNÍ CENU ZDE

– Javor stříbrný je středně velký, opadavý strom s typickými stříbřitými listy.
– Tento druh javoru se vyskytuje především v mírném podnebném pásu v Evropě a Asii.
– Listy javoru stříbrného mají zvláštní vlastnost odrážet světlo, což jim dává jejich charakteristický stříbřitý vzhled.
– Javor stříbrný je často využíván v zahradnictví pro svůj dekorativní vzhled a stín poskytovaný svými korunami.
– Dřevo tohoto stromu je také ceněno pro svou pevnost a odolnost vůči hnilobě, a je často používáno při výrobě nábytku a dřevěných konstrukcí.

Kategorie – javory

Podobné příspěvky