|

Lískové ořechy v tradiční české kuchyni

Lískové ořechy v tradiční české kuchyni

Lískové ořechy jsou tradiční součástí české kuchyně. Tyto ořechy jsou využívány nejen ve sladkých dezertech, ale také v různých slaných jídlech. Lískové ořechy mají také vysokou výživovou hodnotu a jsou bohaté na zdraví prospěšné látky.

V tradiční české kuchyni se lískové ořechy často používají k výrobě cukrovinek. Patří sem například klasické české klasické cukrovinky „lískové kuličky“, které jsou vyrobeny z mletých lískových ořechů a cukru. Oblíbený je také lískový krém, který se používá na dorty a zákusky.

V české kuchyni se lískové ořechy používají také v slaných jídlech. Oblíbeným jídlem jsou například lískové karbanátky, které jsou vyrobeny z mletých lískových ořechů, smíchaných s mletým masem. Dalším tradičním jídlem jsou lískové šišky, které jsou smaženy v oleji a podávají se s bílým jogurtem.

Lískové ořechy jsou nejen chutné, ale také velmi zdravé. Obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, jako jsou například antioxidanty, vitaminy a minerály. Lískové ořechy také snižují hladinu špatného cholesterolu a působí proti srdečním chorobám.

Vyzkoušejte si tedy využít lískové ořechy v tradiční české kuchyni a můžete objevit nové a chutné recepty.

ořechy
Lískové ořechy v tradiční české kuchyni

Vyuzití lískových ořechů v tradiční české kuchyni

Lískové ořechy jsou v české kuchyni oblíbené již po mnoho let, a to díky svému oříškovému a mírně sladkému
chuťovému profilu, který přidává do jídel nejen chuťovou, ale i texturovou vrstvu.

Lískové ořechy v sladké kuchyni

Lískové ořechy jsou v české sladké kuchyni oblíbenou přísadou do různých dezertů a moučníků.
Některé z nejznámějších tradičních českých sladkostí obsahují právě lískové ořechy, například piškotový dort s lískovými ořechy a kávou.

Dalším oblíbeným dezertem, který využívá lískové ořechy, jsou tradiční meďovníky – tvarohové nebo meruňkové korpusy plněné krémem s lískovými ořechy.

Lískové ořechy v slané kuchyni

Oproti sladké kuchyni se lískové ořechy v tradiční české slané kuchyni využívají méně často, ale i zde mají své místo.
Například se používají do různých omáček a při přípravě masových pokrmů.

Výborným receptem, který využívá lískové ořechy, je například sekaná s lískovými ořechy, kde jsou ořechy přidávány do samotného masa, aby mu dodaly chuťovou vrstvu.

Závěr

Lískové ořechy jsou skvělou přísadou, která dokáže obohatit jak jídlo sladké, tak i slané.
Proto neváhejte a zkuste si připravit nějaký z výše zmíněných receptů.

Pro více inspirace se podívejte na náš oblíbený recept na lískový koláč zde.FAQs – Lískové ořechy v tradiční české kuchyni

Co jsou lískové ořechy?

Lískové ořechy jsou jedlé semena stromu lísky, které mají středně tvrdou skořápku a výraznou oříškovou chuť.

Jsou lískové ořechy součástí tradiční české kuchyně?

Ano, lískové ořechy se tradičně používají v české kuchyni jako přísada do pečiva, cukroví a sladkých dezertů. Například výbornou sladkou specialitou jsou „Lískáče“, což je oblíbené cukroví s lískovou náplní.

Jak lze využít lískové ořechy v tradiční české kuchyni?

Lískové ořechy lze použít v různých typech pečiva – například v chlebu, houskách nebo rohlích. Dále se lískové ořechy často používají jako přísada do cukroví, dezertů, dortů a zmrzliny. Kromě toho jsou lískové ořechy ideálním doplňkem k ovoci a tvarohu.

zeleninova

Lískové ořechy – superpotravina plná přínosů pro zdraví

Proč jsou lískové ořechy tak výjimečné?

Lískové ořechy jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů. Obsahují také zdravé tuky a bílkoviny, což je ideální kombinace pro udržení našeho těla v kondici.

Jakou mají výhodu pro zdraví?

Pravidelná konzumace lískových ořechů může snížit hladinu „špatného“ cholesterolu a také riziko srdečních chorob. Obsažený železo a zinek podporují imunitní systém a mohou pomoci při prevenci anémie. Lískové ořechy také obsahují fytonutrienty, které chrání tělo před rakovinou.

Jak je můžeme konzumovat?

Lískové ořechy jsou vynikajícím zdrojem zdravých tuků, takže stačí jen pár ořechů na svačinu nebo přidat je do salátů a jiných jídel. Pokud máte chuť na něco výjimečného, můžete si vyzkoušet domácí lískové máslo, které je velmi snadné připravit.

Pokud chcete zjistit více o lískových ořeších, navštivte prosím stránku na Wikipedii

orisky

Lískové ořechy v tradiční české kuchyni

– Lískové ořechy jsou v tradiční české kuchyni využívány zejména v cukrářských výrobcích jako jsou dorty, sušenky, cukroví či zákusky.
– Lískové ořechy jsou součástí oblíbeného mazaného sýra nebo tvarohu.
– Ve sladké podobě lze lískové ořechy najít i v tradičním vánočním cukroví, jako jsou třeba linecké sušenky s lískovým oříškem.
– V poslední době jsou lískové ořechy oblíbené i ve zdravé výživě, jsou bohaté na vitaminy E a B, stopové prvky a nenasycené mastné kyseliny.
– V české kuchyni tradičně využíváme především domácí lískové ořechy, které se pěstují například na jižní Moravě či na Blanensku.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky