|

Ovoce v české gastronomii – Netradiční recepty na zdravé jídlo

Ovoce v české gastronomii – Netradiční recepty na zdravé jídlo

Ovoce hraje v české gastronomii hlavní roli. Česká kuchyně nabízí řadu tradičních receptů, které jsou plné ovoce a jsou oblíbené po celém světě. Většina z nás si ale neuvědomuje, že ovoce může být využito mnohem více než jen jako přísada do koláčů nebo ovocných salátů.

Netradiční recepty na zdravé jídlo s ovoce jsou skvělým způsobem, jak svůj jídelníček obohatit o zdravé a chutné pokrmy. Zkuste například vytvořit ovoce s tvarohem a jogurtem, jogurtové smoothie s ovocem, nebo si připravit ovoce s medem a čerstvou bazalkou.

Ovoce může sloužit nejen jako skvělá přísada do jídel, ale také jako samostatný pokrm. Vyzkoušejte například grilované ovoce s kořením a zázvorem, nebo si připravte ovocné saláty s nádechem citrusových plodů.

Nebojte se experimentovat s ovoce v kuchyni a vytvořit si zdravé a chutné pokrmy, které doplní váš jídelníček o nové a zajímavé recepty.

ovocny
Ovoce v české gastronomii – Netradiční recepty na zdravé jídlo

Ovoce v české gastronomii

Ovoce je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. V české gastronomii se ovoce často používá jako dezert nebo do koláčů. V tomto článku se však podíváme na netradiční recepty, které obsahují ovoce a jsou zároveň zdravé.

Banánové palačinky

Ingredience:

 • 1 banán
 • 2 vejce
 • 1/4 šálku ovesné mouky
 • 1 lžička skořice
 • 1/2 lžičky soli
 • 2 lžíce kokosového oleje

Návod na přípravu:

 1. Smíchejte v misce banán, vejce, ovesnou mouku, skořici a sůl.
 2. Rozpalte pánvičku a dejte na ni kokosový olej.
 3. Vylijte směs na pánvičku a nechte opékat asi 2 minuty.
 4. Otočte palačinku a opékejte ještě z druhé strany asi 1 minutu.
 5. Hotové palačinky podávejte s čerstvým ovocem a medem.

Jahodový smoothie bowl

Ingredience:

 • 1 hrnek jahod
 • 1 banán
 • 1/2 hrnku mléka
 • 1/2 hrnku jogurtu
 • 2 lžíce medu
 • 2 lžíce čokoládových lupínků

Návod na přípravu:

 1. Smíchejte v mixéru jahody, banán, mléko, jogurt a med dohladka.
 2. Směs nalijte do misky a posypte čokoládovými lupínky.
 3. Dekorujte čerstvým ovocem.

Pokud si chcete přečíst více o zdravém stravování, můžete navštívit www.eatright.org.


Ovoce v české gastronomii

Co je možné najít mezi českými recepty?

V české gastronomii převažují tradiční recepty, avšak ovoce se v nich vyskytuje poměrně často. Mezi nejpopulárnější patří ovocné knedlíky, štrúdl s ovocem a ovocné marmelády.

Může být ovoce použito i v netradičních receptech?

Ano, ovoce se dá použít i v netradičních receptech, které jsou navíc velmi zdravé pro naše tělo. Mezi ně patří například smoothie z ovoce a zeleniny, ovocné saláty s avokádem nebo quinoa s ovocem.

Jaká jsou hlavní zdravotní prospěšnost ovoce?

Ovoce obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou pro naše tělo velmi důležité. Pravidelná konzumace ovoce může snížit riziko vzniku některých chorob, jako jsou například srdeční onemocnění, diabet a některé druhy rakoviny. Ovoce také podporuje správnou funkci trávicího traktu a přispívá k lepšímu vzhledu pokožky a vlasů.

ovoce

Zdraví a dobré živiny z ovoce

Význam ovoce pro organismus

Ovoce patří mezi důležité zdroje živin pro naše tělo. Obsahuje vitamíny, minerály, flavonoidy a další důležité látky, které zlepšují naše zdraví a posilují imunitní systém. Konzumace ovoce přispívá ke snížení rizikových faktorů pro vznik nemocí, jako jsou například srdeční choroby, cukrovka či rakovina.

Doporučené denní dávky ovoce

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měl dospělý člověk konzumovat alespoň 400 g ovoce denně. Pokud se rozhodnete jíst ovoce každý den, přispějete tím ke zdraví svého organismu. Vhodné množství si můžete rozložit do několika porcí během dne, třeba jako mezičasovou svačinu nebo jako součást hlavního jídla.

Sezónní ovoce pro české podnebí

V České republice najdeme mnoho druhů ovoce, které jsou pro naši klimatickou oblast vhodné. Patří mezi ně jablka, hrušky, švestky, višně, meruňky, borůvky, ostružiny a jahody. Tyto druhy ovoce jsou nejen chutné, ale obsahují také mnoho prospěšných živin.

Zajímavosti o ovoci

Ovoce je velmi rozmanitý a zajímavý druh potravin. Například ananas obsahuje enzym bromelain, který pomáhá trávit bílkoviny. Banány jsou bohaté na draslík a vitamín B6, což může pomoci snížit krevní tlak. Avokádo obsahuje zdravé tuky a vitamín E, který pomáhá chránit kůži a zpomaluje proces stárnutí.

Pro více informací o ovoci se podívejte na wikipedii.

fruit

Ovoce v české gastronomii – Netradiční recepty na zdravé jídlo

Seznam základních bodů:

 • V české kuchyni je ovoce často podceňované, přitom lze s ním připravovat mnoho netradičních a zdravých jídel.
 • Ovoce lze využít nejen do sladkých dezertů, ale také do slaných pokrmů – např. do salátů, omáček a marinád.
 • Kromě tradičních ovoce jako jsou jablka a hrušky, je možné použít i méně známé ovoce jako jsou kiwi, granátové jablko či jarabiny.
 • Dobré kombinace jsou např. hruška s kozím sýrem a baby špenátem, jablka s řepou a křenem nebo kiwi s tuňákem a římským salátem.
 • Ovoce je ideální ingredience pro zdravé a lehké jídlo, které zároveň obsahuje dostatek vitamínů a minerálů.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky