Pěstování fazolí v květináči či nádobách na balkóně
Pokud máte balkón, terasu nebo jen malou zahrádku, můžete si snadno vypěstovat svoje vlastní fazole. Pěstování fazolí v květináči nebo nádobě je jednoduché a zabere jen málo místa.
Kde a jak získat fazole?
Fazole můžete zakoupit v zahradnictví nebo v obchodě s semeny. Také můžete použít fazole, které máte doma a slouží jako surovina do jídla. Před výsadbou fazolí následně fazole namočte přes noc do vody, aby se rychleji naklíčily.
Jak vybrat vhodný květináč?
Pro pěstování fazolí běžné květináče o průměru 20 až 30 cm postačují. Je potřeba zvolit květináč s drenážním otvorem na dně, aby se přebytečná voda mohla odtéct.
Jak se sází fazole?
Připravte květináč a naplňte ho substrátem. Fazole vysaďte do hloubky zhruba dvojnásobku velikosti fazole. Nezapomeňte na pravidelné zalévání fazolí a pečlivou kontrolu jejich růstu.
Jaké jsou výhody pěstování fazolí v nádobách?
Pěstování fazolí v nádobách má mnoho výhod. Kromě snadné manipulace a limitovaného prostoru na balkónu si vypěstujete domácí fazole bez pesticidů a dalších škodlivin.
Snažte se o správnou péči a během několika týdnů se můžete těšit na vlastní sklizeň kvalitních fazolí.
Pěstování fazolí v květináči či nádobách na balkóně
Jak vybrat květináč pro pěstování fazolí
Vyberte si nádobu s dostatečnou hloubkou, aby kořeny fazolí měly dostatek prostoru pro růst. Doporučuje se použít květináč s minimální hloubkou 30 cm. Pokud je květináč podbarven, měl by být co nejsvětlejší, aby nedocházelo k ohřívání a vysychání substrátu.
Jaká půda je pro fazole nejvhodnější
Použijte vhodnou, trvanlivou zeminu s vysokým obsahem organických látek, které poskytují živiny fazolím. Půda by měla být lehká a propustná, aby kořeny mohly snadno růst a absorbovat vodu a živiny.
Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování fazolí v květináči
Fazole potřebují sluneční světlo, proto umístěte květináč na plné slunce nebo polostín. Pokud umístíte květináč na balkóně, ujistěte se, že nebude příliš vystaven větru. Zálivka fazolí by měla být pravidelná, ale ne příliš častá, aby nedocházelo k prosychání substrátu. Doporučuje se zavlažovat fazole jednou nebo dvakrát týdně.
Jak podpořit růst fazolí
Fazole rostou nejrychleji v teplejším počasí, takže se ujistěte, že je květináč umístěn na teplém a slunném místě. Pokud je vaše rostlina vystavena větru a chladu, může to zpomalit její růst. Do květináče můžete přidat hůlky nebo podpůrné větve, aby fazole měly podporu a rostly ve svislé poloze.
Chcete-li zlepšit růst vašich fazolí, můžete je pravidelně hnojit. Doporučujeme používat tekuté hnojivo nebo kompost, který obsahuje dostatek živin pro fazole.
Jak sklízet fazole z květináče
Když fazole vyrostou a uzrají, můžete je sklízet a užívat si své domácí plody. Sklízejte fazole postupně, jak dozrávají, aby se kořeny nestaly přeplněnými a příliš velkými pro květináč. Použijte ostrý nůž nebo nůžky na obrubník k odříznutí fazolí.
Jste připraveni vyzkoušet pěstování fazolí v květináči na vašem balkóně? Pokud ano, podělte se o své zkušenosti v komentářích. Pokud máte nějaké další tipy na pěstování fazolí, sdílejte je s námi!
Odkaz na příbuzný článek: Pěstování fazolí – Almanac
Pěstování fazolí v květináči či nádobách na balkóně
Co je potřeba k úspěšnému pěstování fazolí v květináči?
K úspěšnému pěstování fazolí v květináči budete potřebovat květináč dostatečné velikosti, vhodný substrát, kvalitní semenovou sadbu a dostatek slunce.
Který typ fazolí je nejvhodnější k pěstování v květináči?
Nejvhodnější sortou fazolí k pěstování v květináči jsou nízké druhy, jako jsou například fazole karé nebo fazole Blue Lake.
Jak správně zalévat fazole v květináči?
Fazole v květináči je třeba zalévat pravidelně, ale ne příliš často a především nedovolit, aby substrát vyschl. Na druhé straně ale nesmí být substrát přemáčen. Ideální je zalévat fazole rovnoměrně, aby byl substrát stále vlhký.
Jak dlouho trvá, než fazole vyrostou?
Fazole by měly vyklíčit zhruba do 7-14 dní od výsadby. Poté se vyvíjí a rostou až do doby sklizně, což může být zhruba 2-3 měsíce od výsadby.
Jak sázet fazole – Návod pro začátečníky
Výběr semen fazolí
Nejlepší je si vybrat kvalitní semena v specializovaném obchodě. Vyberte si odrůdu fazolí, která je vhodná pro pěstování v daném klimatu.
Příprava půdy
Fazole vyžadují propustnou a dobře zavlažovanou půdu. Před výsadbou je doporučeno půdu zhruba 20 až 30 cm vyhrabat a smíchat s kompostem.
Výsadba fazolí
Fazole vysazujeme obvykle v dubnu nebo v květnu. Semena sázejte do hloubky asi 4 cm a mezirostlinnou vzdálenost ponechte od 20 do 30 cm.
Zalévání fazolí
Fazole potřebují během růstu dostatek vláhy. Zalévejte v místech, kde půda vyschla. Nedopusťte, aby fazolím chyběla vláha, ale zároveň se vyvarujte nadměrnému zalévání, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.
Hnojení fazolí
Fazole potřebují pravidelně dostávat živiny. V průběhu vegetačního období lze použít hnojiva na bázi dusíku, draslíku a fosforu.
Pokud chcete vědět více o fazolích, navštivte stránku Fazole na Wikipedii.
Pěstování fazolí v květináči či nádobách na balkóně
- Fazole jsou vhodné pro pěstování v květináči či nádobách na balkóně
- Vyberte vhodný květináč či nádobu s dostatečnou hloubkou
- Použijte kvalitní substrát a dobrý hnojivový režim
- Sazenice fazolí umístěte do nádoby a zalijte
- Dbejte na pravidelnou zálivku a prořezávání keřů
- Vegetační doba fazolí je zhruba 60-90 dní
- Sklizeň fazolí lze provést, když jsou plody zralé a pevné