|

Problematika škůdců a nemocí u jahod – jak jim předcházet a léčit

Problematika škůdců a nemocí u jahod – jak jim předcházet a léčit

Jahody jsou lahodné a aromatické ovoce, které se u nás daří velmi dobře. Bohužel jsou vystaveny nebezpečí infekcí a napadení různými škůdci. Mezi nejčastější škůdce patří například plodová moucha, roztoči a slimáci. Kromě toho se jahody mohou už například stát obětí houbových chorob, jako je padlí, bakterióza či plíseň.

Když chceme jahody pěstovat co nejúspěšněji, musíme se zaměřit na prevenci. Nejlepší prevencí je pravidelná údržba a kontrola rostlin, stejně jako ochrana před poškozením.

Pokud už se nějaký problém objeví, existují různé způsoby, jak mu předcházet a jak ho léčit. V případě škůdců je možné použít například biologické metody, jako jsou feromony, ale také chemické přípravky. Proti chorobám lze použít fungicidy a další prostředky.

Je důležité si uvědomit, že každá situace je jiná, a proto je pro správné řešení nezbytné znát příčinu daného problému. Při správné péči však můžeme mít krásné, zdravé a lahodné jahody a těšit se z jejich záplavy zdraví a vitamínů.

ovocny

Problematika škůdců a nemocí u jahod – jak jim předcházet a léčit

Škůdci jahod

Jahody jsou oblíbené ovocné plody, avšak stejně jako všechny rostliny, jsou náchylné k napadení škůdci. Mezi nejčastější patří:

  • Plži – vytvářejí díry v plodech, listech a rostlině samotné
  • Plodokazné mouchy – kladou vajíčka na plody, což vede k hnilobě a nepoživatelnosti
  • Rzi jahodová – způsobuje deformace na listech a rostlině, což může vést k omezení růstu

Nemoci jahod

Kromě škůdců jsou jahody také náchylné k různým nemocem a onemocněním. Mezi nejčastější patří:

  • Hnědá skvrnitost – způsobuje hnědé skvrny na plodech
  • Bakterióza – způsobuje hnědnutí a vadnutí listů a plodů
  • Fuzárium – vyvolává vadnutí rostliny a omezení růstu

Jak předcházet a léčit problémy s jahodami

Existuje mnoho způsobů, jak se bránit škůdcům a nemocem jahod. Mezi nejefektivnější patří:

  • Používat insekticidy – Postřiky s insekticidy jsou účinnou prevencí proti plodokazným mouchám, ale vždy by měly být použity s opatrností a v souladu s návodem.
    Zde naleznete více informací o pesticidech v USA.
  • Odstraňovat napadené rostliny – Pokud zjistíte napadenou rostlinu, ihned ji odstraňte. To může zabránit šíření nemocí a škůdců.
  • Udržovat čistotu – Pravidelné odstraňování listů a odumřelých rostlin může pomoci zabránit šíření škůdců a nemocí.

Přestože existuje mnoho opatření, jak zabránit škůdcům a nemocem, může se stát, že jahody budou napadené přesto. V takovém případě je důležité okamžitě jednat a použít léčivé postupy, jako jsou fungicidy a insekticidy, které mohou snížit rozsah škod při napadení.

Problematika škůdců a nemocí u jahod – jak jim předcházet a léčit

Škůdci

  • Pavoučí roztoči – důležité je udržovat vlhkost na nízké úrovni a pravidelně odstraňovat suché listy a stonky
  • Nadzemní housenky – lze použít biologickou kontrolu pomocí přírodních nepřátel housenek
  • Pásovci – ochrana rostlin prostřednictvím speciálních ochranných prostředků je nejúčinnější
  • Kořenové hlízy – zde je nezbytné pravidelné a důkladné odstraňování plevelů, které mohou sloužit jako domov pro škůdce, vypalování trávy a obvykle se používají i chemické postřiky proti nemocem

Nemoci

  • Houbové nemoci – nejčastěji se projevují rezem a plísní, je nutné odstraňovat infikované části rostlin a používat fungicidy
  • Bakteriální a virové infekce – ochrana pomocí preventivních opatření, jako je například dezinfekce nástrojů a pracovních postupů
  • Citlivost na stresové faktory – rostliny je důležité udržovat v hloubce půdního povrchu a mírné vlhkosti, zvláště při horkém počasí

Nejúčinnější způsoby, jak předcházet škodám a nemocem, zahrnují pravidelnou kontrolu rostlin a rychlou reakci na jakékoli problémy. Je důležité udržovat prostředí čisté a sterilní a používat vhodné postřiky a léčiva při výskytu škůdců a nemocí. Dbejte na to, aby se jahody pěstovaly v prostředí, které jim vyhovuje, a aby byly dostatečně zavlažovány a přihnojovány. Tím vším se můžete vyhnout mnoha problémům spojeným s pěstováním jahod.

ovoce

Kdy sázet jahody

Jak na to správně

Pokud máte zájem vypěstovat si vlastní jahody, je důležité vědět, kdy je správná doba na jejich výsadbu. Klasicky se můžou vysazovat na jaře, ale mnoho zahrádkářů dává přednost výsadbě na podzim.

Jako ideální dobu na jarní výsadbu určujeme období od března až do května, kdy už je půda v dostatečné teplotě na to, aby se do ni mohli sazenice jahod dobře zakořenit. Na podzim se zase doporučuje vysazovat jahody v období od srpna do konce září.

Ovšem při výsadbě na podzim je důležité dát pozor na to, aby byly sazenice zasazeny včas, a to minimálně 4 až 5 týdnů před prvním mrazem. Díky tomu se stačí jahody dobře zakořenit a na jaře budou mít dobré výnosy.

Jahody jsou velmi citlivé na vlhkost, proto je potřeba jim zajistit kvalitní odvodnění. Půda musí být dostatečně vlhká, ale zároveň nesmí být zamokřená. Kromě toho je lepší použít hnojiva s vyšším obsahem draslíku, které podpoří jejich kvetení a zrání plodů.

Pro více informací o pěstování jahod navštivte Wikipedii od Jahodách.

fruit

Problematika škůdců a nemocí u jahod – jak jim předcházet a léčit

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář