|

Zajímavosti o historii a původu kešu oříšků

Zajímavosti o historii a původu kešu oříšků

Kešu oříšky jsou chutné a oblíbené pochoutky, které využívá mnoho kuchyní po celém světě. Jejich historie sahá až do Brazílie, odkud se rozšířily do dalších částí Jižní Ameriky a později i do Afriky a Indie.

Jednou z zajímavostí spojených s kešu oříšky je, že se během druhé světové války staly velmi populární jako náhrada za cukrovinky, které byly v té době těžko dostupné. Také byly využívány jako surovina pro výrobu mýdla a lihu.

Další zajímavostí je, že kešu oříšky jsou ve skutečnosti semena a jsou ukryta uvnitř tvrdého plodu, který je na ovoci připomínajícím jablko. Tento plod se nazývá kešuové jablko a bývá často používán k přímé konzumaci nebo k výrobě džusů a marmelád.

Přestože jsou kešu oříšky zdravé díky svému obsahu minerálů a vitamínů, jsou také velmi kalorické a mohou být pro některé lidi alergenem. Před konzumací je tedy důležité se ujistit, že nejste alergický na tyto oříšky.

Kešu oříšky jsou dnes oblíbené po celém světě a používají se jako ingredience v mnoha receptech, od sladkých dezertů po slané pokrmy a omáčky. Jejich původ a historie dodávají těmto oříškům určitou exotiku a zajímavost, která je stále více populární mezi milovníky gastronomie a zdravého životního stylu.

ořechy
Zajímavosti o historii a původu kešu oříšků

O vzniku kešu oříšků

Kešu oříšky pocházejí z Brazílie a byly popsány v 16. století portugalskými obchodníky jako exotický plod. První kešu oříšky byly dovezeny do Indie, kde se staly oblíbenou součástí tamního jídelníčku.

Proč jsou tak oblíbené

Kešu oříšky mají unikátní chuť a strukturu, která jim umožňuje být použity jako přísada do sladkých i slaných jídel. Dále obsahují velké množství zdravých tuků, bílkovin a minerálů, jako je hořčík a zinek.

Použití kešu oříšků

Kešu oříšky je možné použít jako surovinu do cukrovinek, dortů, dezertů nebo jako součást slaných pokrmů, jako jsou omáčky, saláty a různé druhy masa. Široká škála možností použití těchto oříšků je tím, co je činí oblíbenými po celém světě.

Celosvětový vliv kešu oříšků

Kešu oříšky dnes tvoří důležitou součást celého potravinářského průmyslu. Brazílie nejen produkuje 34% celosvětového množství kešu oříšků, ale také drží prvenství v největší producentce celosvětově. Kešu oříšky se hromadí na regálech supermarkety ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Evropě a Asii (zdroj: Statista)

Výroba kešu oříšků

Výroba kešu oříšků začíná sklizní oříšků, následovanou čištěním, pražením nebo sušením oříšků a nakonec balením a distribucí. Kvalitní kešu oříšky musí být správně zpracovány, aby mohly být prodávány a konzumovány po celém světě.
Zajímavosti o historii a původu kešu oříšků

Co jsou kešu oříšky?

Kešu oříšky jsou semena tropického stromu s názvem Anacardium occidentale. Tyto stromy původem rostou v Jižní Americe, především v Brazílii. Kešu oříšky mají tvar podobný ledvinkám a jsou obalené ochranným slupečkem.

Jak se dostaly kešu oříšky do Evropy?

Kešu oříšky byly do Evropy dovezeny Portugalcem Vasco da Gamou v roce 1497. Původně se považovaly za málo zajímavé, protože měly hořkou chuť a byly obtížné na loupat. Později byla objevena metoda pražení, která zmírnila jejich hořkou chuť a učinila je rychleji stravitelnými. To způsobilo jejich zvýšenou popularitu.

Jak se kešu oříšky pěstují?

Kešu oříšky mohou růst pouze v oblastech s tropickým podnebím, především v Africe, Asii a Americe. Stromy kešu jsou poměrně náročné na péči a mohou dorůst až do výšky 14 metrů. Oříšky se sklízejí ručně a jsou potom sušeny na slunci, aby se odstranilo ochranné slupky a mohly být zpracovány.

zeleninova

Kešu ořechy jsou skvělý zdroj zdravého tuku

Kešu ořechy jsou plné přírodních živin, vitamínů a minerálů, které jsou pro naše tělo nezbytné. Tyto ořechy obsahují zvláště vysoké množství mononenasycených a nenasycených mastných kyselin, jakož i bílkovin a vláknin. Proto jsou ideálním jídlem pro všechny, kteří se chtějí zdravě stravovat a žít.

Kešu ořechy jsou vynikající pro zvýšení energie a metabolismu

Díky svému obsahu hořčíku, který je nezbytný pro dobré fungování metabolismu a svalu, jsou kešu ořechy ideálním jídlem pro všechny, kteří chtějí zvýšit svůj výkon a energii. Kromě toho přispívají k lepší kardiovaskulární funkci a podporují zdravé trávení.

Pokud chcete vědět více o kešu ořeších, navštivte prosím stránku vikipedie, kde najdete mnoho užitečných informací.

orisky

Zajímavosti o historii a původu kešu oříšků

  • Původně pocházejí z Brazílie
  • Do Evropy se dostaly až v 16. století s portugalskými mořeplavci
  • Většinou se pěstují v Indii, Tanzanii, Vietnamu a na Filipínách
  • Mají vynikající nutriční hodnoty, jsou bohaté na vitamíny a minerály
  • Mají velké množství antioxidantů, které chrání před rakovinou a jinými nemocemi
  • Jsou oblíbené jako zdravá svačinka a surovina do kuchyně

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky