|

1) Svatojánské ořechy – tradiční symbol letního slunovratu

Svatojánské ořechy – tradiční symbol letního slunovratu

Svatojánské ořechy jsou tradičním symbolem letního slunovratu v České republice. Tyto ořechy jsou skořápkou vysušeného plodu lípy malolisté, která se v období letního slunovratu rozkvétá.

Svatojánské ořechy jsou často spojovány s lidovými zvyky a tradicemi, jako je například plavení svatojánských ořechů po řece či házení ořechů do ohně.

Tento symbol má hluboké kořeny v české historii a kultuře a je dodnes respektován jako tradiční součást českých slavností.

ořechy

Svatojánské ořechy – tradiční symbol letního slunovratu

Co jsou svatojánské ořechy?

Svatojánské ořechy jsou plody z ořešáku křídlatého, které se v Česku tradičně spojují s letním slunovratem. Oříšky jsou velmi tvrdé a mají průměr asi 2-2,5 cm. Zralé oříšky pukají na podzim a uvnitř se nachází jedno semeno, které má tvar zelenkavé hrušky.

Tradiční využití svatojánských ořechů

Svatojánské ořechy se v minulosti často využívaly jako náhrada oleje při svícení nebo saponátu při praní prádla. Díky tvrdosti skořápky byly také dobrým materiálem na výrobu drobných ozdob a hraček. V dnešní době se jedná spíše o tradiční symbol české kultury a jsou oblíbeným předmětem sběratelů.

Vztah k letnímu slunovratu

Tradičně se svatojánské ořechy pojí s letním slunovratem, který se v našich končinách slaví okolo 21. června. Od starověku bylo toto období spojováno s úrodností a bohatstvím, a tak se svatojánské ořechy staly symbolem hojnosti a plodnosti. Během svátku se také vyprávěly pověsti o kouzelných schopnostech ořechů a prováděly se různé rituály, které měly zajistit úrodu a štěstí.

Zajímavosti o svatojánských ořeších

  • V anglicky mluvících zemích se oříšky nazývají „hazel nuts“.
  • V Česku se svatojánské ořechy považují za chráněnou rostlinu.
  • Údajně se dá poznat, zda bude mít rok dobrou nebo špatnou úrodu podle množství ořechů, které spadnou na zem při jarním větru.

Pokud vás svatojánské ořechy zaujaly, můžete si přečíst podrobnější informace o historii a tradičním využití této plodiny na webu The Spruce Eats.Svatojánské ořechy – tradiční symbol letního slunovratu

Co jsou svatojánské ořechy?

Svatojánské ořechy jsou ořechy, které se tradičně slaví v době letního slunovratu, tedy kolem 21. června. Jsou typické pro některé evropské země, jako je Polsko, Česká republika nebo Slovensko.

Proč jsou svatojánské ořechy symbolem letního slunovratu?

Svatojánské ořechy byly původně spojeny s křesťanskou tradicí svátku Jana Křtitele, který se slaví 24. června. Ořechy symbolizovaly plodnost a nový život, který se rodí s nástupem léta a nového období plodnosti. Dnes jsou svatojánské ořechy spíše všeobecným symbolem letního slunovratu a významným doplňkem různých lidových slavností a festivalů.

Jak se slaví svatojánské ořechy?

Slavení svatojánských ořechů se liší v různých zemích a regionech. V Čechách a na Slovensku je nejtypičtější tradicí hledání ořechů, které jsou schované v trávě, keřích nebo větvích stromů. Pokud se podaří ořech najít, hází se ho ze čtyř stran do vzduchu a zaznívají pokřiky a přání. Podle pověry, kdo ořech najde, má zajištěnou dobrout, zdraví a štěstí.

zeleninova

Svatojánské Ořechy – Pistácie z Ostravy

Ostravská specialita

Svatojánské ořechy jsou unikátní pistácie z Ostravy, které se pyšní vynikající chutí a kvalitou. Tyto ořechy získaly svůj název podle místního svátku Svatojánské procesí, které se konalo každoročně v červnu. Na tuto příležitost se v Ostravě pekly nejlepší místní cukroví a sušenky, mezi nimiž nechyběly ani svatojánské ořechy.

Chuťová lahůdka

Svatojánské ořechy jsou nejen vynikající, ale také zdravé. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, což je prospěšné zejména pro kardiovaskulární zdraví. Tyto ořechy jsou také velmi výživné a mohou být snědeny jako svačina nebo doplněk k jídlu.

Outbound link na relevantní stránku Wikipedie v češtině: Oříšek pistácie kulaté.

orisky

Svatojánské ořechy – tradiční symbol letního slunovratu:

– Název je odvozen od svátku Jana Křtitele
– Ořechy se nosí jako talisman
– Připisuje se jim magická moc
– Ořechy se často používají v různých obřadech a rituálech
– Jsou symboly plodnosti, bohatství a života
– Svatojánské ořechy jsou součástí folklorního dědictví České republiky.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky