|

10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku

10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku

Zelenina je důležitou součástí našeho jídelníčku. V Česku máme několik oblíbených druhů zeleniny, které jsou nejen chutné, ale také zdravé a plné živin. Níže najdete seznam 10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku:

 1. Rajčata – Rajčata jsou v Česku velmi populární a používají se v různých druzích jídel, jako jsou saláty, omáčky nebo polévky.
 2. Paprika – Paprika je další oblíbená zelenina v Česku. Používá se jako přísada do salátů, ale také jako ingredience do různých druhů jídel.
 3. Okurky – Okurky jsou křehké a osvěžující zeleniny, které jsou často používány v salátech nebo marinádách. Jsou také velmi oblíbené jako snack.
 4. Cibule – Cibule jsou nezbytné v mnoha kuchyních, protože jsou důležitým aromatickým prvky pro většinu jídel. Používají se čerstvé, sušené nebo nakládané.
 5. Brambory – Brambory jsou velmi výživné a používají se nejen jako příloha, ale také jako hlavní ingredience do různých druhů jídel, jako jsou polévky, pečené brambory nebo bramborové placky.
 6. Květák – Květák je zdravou alternativou k bramborům a rýži. Je to vynikající přísada pro různé směsi, jako jsou grilované zeleninové mísy nebo zeleninové kari.
 7. Cuketa – Cuketa je v Česku stále populárnější a často se používá jako přísada do různých druhů jídel, jako jsou saláty, omáčky nebo grilované zeleninové mísy.
 8. Brokoli – Brokoli je zelenina plná vitamínů a minerálů a používá se jako přísada do různých druhů jídel, jako jsou saláty, polévky nebo grilované zeleninové mísy.
 9. Růžičková kapusta – Růžičková kapusta je oblíbená zelenina v Česku a používá se jako přísada do různých druhů jídel, jako jsou saláty, polévky nebo grilované zeleninové mísy.
 10. Mrkev – Mrkev je zdravou zeleninou, která se používá v mnoha jídlech, jako jsou saláty, polévky nebo guláše. Je také oblíbenou zeleninou pro smoothie a džusy.

Tyto druhy zeleniny jsou v Česku velmi oblíbené a používají se v mnoha různých druzích jídel. Jsou to skvělé zdroje vitamínů a minerálů, takže můžete být jisti, že vaše jídla jsou zdravá a vyvážená.

zelenina

10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku

Zelenina je nenahraditelnou součástí našeho jídelníčku. Pokud se snažíte v jídle nahradit část masa, zelenina je vynikající řešení. V následujícím seznamu vám přinášíme 10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku.

1. Rajčata

Rajčata jsou jedny z nejoblíbenějších druhů zeleniny nejen v Česku, ale po celém světě. Řadí se mezi plodiny, ale kvůli výživné hodnotě jsou považována za zeleninu. Dobré jsou nejen syrová, ale skvěle chutnají i v omáčkách, polévkách a různých salátech.

2. Cibule

Cibule patří k zelenině, kterou lze běžně zakoupit po celý rok za velmi přijatelnou cenu. Její chuť je mírně sladká a v mnoha kuchyních se používá jako koření. Cibule obsahuje mnoho vitamínů a minerálů a má i léčivé účinky.

3. Paprika

Paprika patří mezi druhy zeleniny, které se používají hlavně v letních měsících. Má mnoho různých barev a typů a vynikající chuť. V naší kuchyni se používá do salátů, polévek, omáček a často se griluje.

4. Mrkev

Mrkev je plná vitaminů, minerálů a antioxidantů. Vyniká především obsahem betakarotenu, který pozitivně působí na zrak. Mrkev se hodí do salátů, polévek, jako příloha nebo se konzumuje syrová.

5. Hrášek

Hrášek je velmi populární zelenina v Česku. Má vynikající chuť a hodí se do mnoha jídel. V naší kuchyni se používá jako přísada k různým druhům masa, do polévek, ale také jako samostatné hlavní jídlo.

6. Brokolice

Brokolice se řadí mezi druhy zeleniny, které jsou velmi zdravé. Je plná vitamínů a minerálů a obsahuje i látky, které bojují proti rakovině. Brokolice se hodí do salátů, polévek, omáček, ale i jako samostatné hlavní jídlo.

7. Špenát

Špenát je zelenina, která má vynikající chuť a obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Může se vařit, smažit, dělat různé pomazánky, ale také se používá do salátů.

8. Zelí

Zelí se v Česku používá k výrobě kyselého zelí, které je tradičním přílohou u nás doma. Ale zelí lze použít i k výrobě salátů, jako přísadu do polévek a těstovinových jídel nebo jako hlavní jídlo s masem.

9. Žlutá cibule

Žlutá cibule má v nižším množství síru než bílá cibule a je proto méně dráždivá pro trávicí trakt. Má příjemnou chuť, řadí se mezi nejoblíbenější zeleninu v Česku a používá se zejména do salátů, omáček, polévek a jako příloha k masu.

10. Okurka

Okurky jsou vynikající zeleninou pro letní období, kdy hledáme osvěžení. Mají velmi nízký obsah kalorií, ale jsou plné vody a důležitých minerálů. Okurky se hodí do salátů, jako příloha nebo se konzumují syrové.

Toto jsou 10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku. Jaké jsou vaše oblíbené druhy zeleniny?

Další informace o vegetariánství a veganství

FAQ o nejoblíbenějších druzích zeleniny v Česku

1. Mrkev

Mrkev je v Česku velmi oblíbenou zeleninou, která je často používána jako součást salátů, polévek a hlavních jídel. Obsahuje velké množství vitamínu A, karotenu a antioxidantů.

2. Cibule

Cibule je základní ingrediencí při vaření a pečení v Česku. Má charakteristickou chuť a vůni a je bohatá na vitamíny C a B.

3. Paprika

Paprika se používá při vaření jako koření, ale také jako zelenina. Má sladkou až mírně pálivou chuť a vysoce se hodí do salátů a čerstvých jídel. Obsahuje vitamíny C a K.

4. Rajčata

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin v Česku, která se často používá v salátech, omáčkách a hlavních jídlech. Jsou bohatá na vitamíny A a C, antioxidanty a minerály.

5. Zelí

Zelí se pěstuje a konzumuje v Česku po staletí. Je to půvabná a velmi zdravá zelenina, která se používá jak syrová, tak vařená a kysaná. Zelí je bohaté na vitamíny C, E a K a antioxidanty.

6. Brokolice

Brokolice je zelenina, která se stala velmi populární v Česku v posledních letech. Má podobu zelených květů a je bohatá na vitamíny C a K, minerály a antioxidanty.

7. Cuketa

Cuketa je velmi lehká a výživná zelenina, která se používá v různých receptech. Obsahuje vitamíny A a C a minerály.

8. Špenát

Špenát je zdravá a chutná zelenina, kterou si oblíbili i Češi. Je bohatý na vitamíny A, C a K a minerály.

9. Kukuřice

Kukuřice je populární zelenina v Česku, která se používá k přípravě salátů, polévek a vedlejších jídel. Obsahuje vitamíny A a E a minerály.

10. Fazole

Fazole jsou bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny. Používají se k přípravě polévek, salátů a hlavních jídel. Fazole jsou také dobrou zdroj vitamínu B a minerálů.

zeleninova

Zelenina: nezbytná součást zdravého stravování

Co je zelenina?

Zelenina je jednou z nejdůležitějších složek zdravého stravování. Zahrnuje celou řadu rostlin, jako jsou listová zelenina, kořenová zelenina, cibule, česnek, paprika, rajčata a mnoho dalších. Každý druh zeleniny obsahuje unikátní kombinaci vitamínů, minerálů a dalších živin, které jsou nezbytné pro zdraví.

Jaký je význam zeleniny v naší stravě?

Zelenina zajišťuje dostatek vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci trávicího traktu a pro prevenci různých nemocí, jako je například rakovina tlustého střeva. Zelenina také obsahuje mnoho antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a chrání tak naše tělo před oxidativním stresem. Navíc zelenina snižuje riziko mnoha chronických onemocnění, jako jsou například srdeční choroby a diabetes typu 2.

Jaké jsou nejoblíbenější druhy zeleniny v České republice?

Mezi nejoblíbenější druhy zeleniny v České republice patří rajčata, okurky, papriky, cibule a mrkev. Tyto druhy zeleniny jsou v Česku nejčastěji konzumovány a jsou také velmi oblíbené v tradiční české kuchyni.

Pokud chcete zjistit více informací o zelenině a jejích benefitech pro zdraví, doporučujeme navštívit Wikipedii (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelenina).

Nadpis

vegetables

Top 10 nejoblíbenějších druhů zeleniny v Česku:

 • 1. Brambory
 • 2. Mrkev
 • 3. Cibule
 • 4. Okurky
 • 5. Paprika
 • 6. Špenát
 • 7. Rajčata
 • 8. Brokolice
 • 9. Žlutá a zelená cuketa
 • 10. Ředkvičky

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky