|

Bio zelenina v praxi: jak ji pěstovat doma

Bio zelenina v praxi: jak ji pěstovat doma

Bio zelenina je zdravá volba pro ty, kteří chtějí jíst méně chemikálií a pesticidů. Pěstovat ji můžete i doma, a to i když nemáte zahradu.

Nejdůležitější je zvolit si správný druh zeleniny podle toho, jaké máte světlo a prostorové možnosti. Například rajčata potřebují hodně slunce a keříčkovou formu, zatímco ředkvičky mohou růst i na slunném okně.

Další důležitou věcí je správná půda a hnojení. Bio zelenina potřebuje půdu bohatou na živiny, ale zároveň bez chemických přísad. Můžete si ji vytvořit sami z kompostu a organických hnojiv.

Kromě toho je důležité udržovat pravidelnou zálivku a ochránit rostliny před škůdci a nemocemi pomocí přírodních prostředků, například mýdlového roztoku nebo kyseliny octové.

Pěstování bio zeleniny vám nejen poskytne zdravou a čerstvou potravu, ale také uspoří peníze a přírodní zdroje. Určitě to dejte zkusit!

zelenina
Bio zelenina v praxi: jak ji pěstovat doma

Bio zelenina

Co to je?

Bio zelenina je zelenina, která je pěstována bez použití chemických hnojiv a pesticidů. Je to zdravější varianta zeleniny, kterou můžeme najít na našich stáncích se zeleninou, ale tuto zeleninu můžeme také pěstovat sami doma.

Jak ji pěstovat?

Když chceme pěstovat bio zeleninu doma, musíme si nejprve pořídit semena této zeleniny. Můžeme je zakoupit v zahradnických potřebách nebo si je objednat přes internet. Poté je nutné vybrat vhodné místo na pěstování. Toto místo musí být dobře osvětlené a na slunci minimálně 6 hodin denně. Dále je nutné připravit půdu. Na začátek použijeme zeminy předpřipravené pro rostliny, následně ji můžeme smíchat s humusem či rašelinou.

Když máme připravené semena a půdu, můžeme začít se zasetím. Semena zeleniny musí být zasazeny do půdy ve správné hloubce. Každá zelenina má svou specifickou hloubku, ve které by měla být zasazena. Následně musíme semínka zalévat vodou. Při zavlažování bychom měli mít na paměti, že přemokřená půda negativně ovlivňuje růst rostliny a může ji napadnout houbové onemocnění. Proto by mělo být zalévání pravidelné a v menších dávkách.

Kdy sklízet?

Když se rostlina vyvine, objeví se na ní plody zeleniny. V závislosti na zelenině, kterou pěstujeme, se doba sklizně liší. Je důležité plody sklízet včas, protože přezrálé plody ztrácejí svůj výživný obsah a chuť.

Výhody bio zeleniny

Bio zelenina má řadu výhod oproti zelenině pěstované tradičním způsobem. Největší výhodou je samozřejmě absence chemických hnojiv a pesticidů. Díky tomu je zdravou a kvalitní alternativou k tradiční zelenině. Bio zelenina má také často větší obsah vitamínů a minerálů a lepší chuť.

Závěr

Bio zelenina je zdravou alternativou ke zelenině pěstované tradičním způsobem. Pokud máme doma zahrádku nebo balkón, můžeme si ji pěstovat sami a užít si tak výhod domácích plodin. Určitě se jedná o zajímavou aktivitu pro všechny zahrádkáře nebo milovníky zdravé výživy.

Zdroj: https://www.nal.usda.gov/fnic/what-biofortification


Bio zelenina v praxi: jak ji pěstovat doma

Jak začít?

Nejdůležitější je vybrat si správné semínko pro toto úsilí. Je dobré si zakoupit osvědčené, bio semínka. Následně je dobré si připravit půdu, která bude dostačující pro nezbytné nutrienty v zelenině.

Jakou půdu použít?

Nejlepší je použít bio půdu, kterou si můžete koupit v zahrádkářských obchodech. Pokud si chcete půdu připravit doma, můžete použít kompost, rašelinu a písek.

Jaké zeleniny jsou nejvhodnější pro pěstování doma?

Nejobvyklejší zeleninou je rajčata, papričky, okurky a saláty. Tyto zeleniny potřebují spoustu světla a dostatek vody.

Kde pěstovat zeleninu?

Je dobré najít si vhodné místo v bytě nebo domě, které má dostatek světla a je chráněno před přímým slunečním zářením. Pokud nejste plně spokojeni s přirozeným světlem, můžete zvážit použití umělého osvětlení.

zeleninova

Co je bio zelenina?

Bio zelenina je označení pro produkty zemědělské výroby založené na ekologické rostlinné výrobě bez použití chemických hnojiv a pesticidů. Toto označení vzniklo jako alternativa k běžné konvenční produkci, která je často spojena s chemickou kontaminací potravin a přináší riziko pro zdraví a životní prostředí.

Výhody konzumace bio zeleniny

Výhodou konzumace bio zeleniny je především absence chemických zbytků a pesticidů, což podstatně snižuje riziko vzniku rakoviny. Také přispívá k ochraně přírody a snižuje znečištění půdy, vody a vzduchu. Bio zelenina má také zlepšenou chuť a obsahuje větší množství vitamínů a minerálů než běžná konvenčně pěstovaná zelenina.

Pro získání bio certifikace musejí produkty splňovat určité kritéria a být neustále monitorovány a kontrolovány. Tento proces garantuje vysokou kvalitu a bezpečnost zdraví.

Kde nakoupit bio zeleninu?

Na českém trhu existuje celá řada prodejců, kteří nabízejí bio zeleninu z českých i zahraničních ekologických farem. Mezi nejznámější patří například Biooo, Country Life, Rozvoz bio zeleniny či Biofarmář. Prodejci nebojte se jít za radou do bio obchodu, kamenného či online, nebo navštívit Bio trhy, které se konají v různých městech ČR. Při nákupu věnujte pozornost certifikátům a základním informacím o původu a jakosti produktu.

Pokud vás více zajímá, můžete se podívat na Wikipedii, kde naleznete další zajímavé informace o bio zemědělství, bio potravinách a ekologických aktivitách.

vegetables

Bio zelenina v praxi: jak ji pěstovat doma

  • Použití kvalitního organického substrátu
  • Vhodná poloha pro růst rostlin, například okna na severní straně
  • Výběr osvědčených druhů zeleniny pro domácí pěstování
  • Dodržování správného zálivkového režimu, aby se nepřelévaly nebo naopak nevyschly
  • Pravidelná výměna půdy a hnojení organickými hnojivy
  • Použití přírodních insekticidů a fungicidů, například roztoků z heřmánku nebo kopřivy
  • Dodržování správných teplot a vlhkosti v místnosti pro růst rostlin

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky