|

Fazole v květináči – Jak na to

Fazole v květináči – Jak na to

Pokud chcete pěstovat fazole doma, můžete zkusit variantu s květináčem. Fazole jsou nenáročné na péči a dají se snadno pěstovat i na menších prostranstvích. Zde jsou hlavní kroky, jak na to:

1. Vyberte si vhodný květináč s dostatečnou velikostí a drenážními otvory na dně.
2. Naplňte květináč kvalitní substrátem a vytvořte v něm důkladnou drenáž.
3. Semena fazolí zasaďte do substrátu podle návodu na obalu.
4. Pravidelně zalévejte a přihnojujte fazole.
5. Podpírejte rostliny, jakmile dorostou do vhodné výšky.

Sledováním těchto kroků byste měli být schopni dobře vypěstovat fazole v květináči a mít z nich zdravou a chutnou úrodu. Některé klíčové slova, na které byste se mohli zaměřit, jsou: fazole, květináč, pěstování, substrát, drenáž, zalévání, přihnojování a podpěra.

ořechy

Fazole v květináči – Jak na to

Co jsou fazole?

Fazole jsou rostliny patřící do čeledi luštěnin. Jsou to jednoleté rostliny, které se dají vypěstovat v květináči i na zahradě. Fazole jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny i vitamínů.

Jak zasadit fazole do květináče?

Před zasetím fazolí je nutné si vybrat správný květináč. Ten by měl mít dostatečnou velikost pro jednotlivé rostliny a měl by mít dírky na dně, aby mohla voda dobře odtékat. Následně se zvolí kvalitní substrát, který by měl být smíchán s perlitem nebo rašelinou. Tento substrát se následně naplní do květináče a je třeba jej mírně zatlačit do dna.

Fazole se zasazují do substrátu maximálně 2 cm hluboko a cca 10 cm od sebe. Po zasadění se fazole zalijí dostatečným množstvím vody.

Jak o fazole pečovat?

Fazole potřebují dostatek vláhy a živin. Během vegetačního období mohou fazole potřebovat i více než jedno zalévání denně. Důležité je, aby substrát nevyschl a aby fazole měly dostatek světla.

Některé druhy fazolí mají tendenci ke klimbingu, tedy k plazení po všem možném, co najdou. V tomto případě je důležité jim zajistit oporu, po které se mohou šplhat.

Kdy sklízet fazole?

Fazole jsou hotovy k sklizni, když se na stoncích objevují malé fazolkové lusky. Před sklizní by měly být fazole zálité dostatečným množstvím vody a následně se lusky odstřihnou od rostlin.

Závěr

Fazole jsou skvělým a chutným zdrojem bílkovin a živin, je tedy škoda je nechat vypěstovat jen na zahradě. Pokud nemáte dostatek místa pro zahradničení, neváhejte a zasadte si fazole do květináče. Jakmile si tyto rostliny vypěstujete, již nikdy nebude třeba kupovat fazole v obchodě.

Původní článek lze najít na stránkách www.bhg.com.Jak pěstovat fazole v květináči?

1. Vyberte správný květináč

Pro fazole v květináči je nejlepší volit květináč s minimálním objemem 10 litrů. Dbejte na kvalitu materiálu – měl by být dostatečně pevný a odolný proti UV záření.

2. Zvolte vhodné semena

Pro fazole v květináči volte rané odrůdy, které mají menší nároky na prostor. Semena zalijte a nechte je klíčit přibližně týden.

3. Zvolte vhodnou půdu

Použijte kvalitní úrodnou půdu s vysokou schopností zadržovat vodu. Přidejte organické hnojivo, které pomůže rostlinám se rychleji rozvíjet.

4. Sázejte fazole do květináče

Do květináče vysypte půdu a vytvořte v ní dírku o hloubce 2-3 cm. Vložte klíčící fazolová semena a zakryjte je půdou.

5. Zalévejte a hnojte pravidelně

Zalévejte fazole pravidelně a dbejte na to, aby květináč nevysychal. Kromě toho pravidelně přidávejte hnojivo, abyste zajistili dostatečný přísun živin.

6. Zajišťujte dostatečné množství světla

Fazole potřebují dostatek světla, aby se mohly správně vyvíjet. Pokud nemáte k dispozici sluneční okno, zvolte světelné zdroje s co nejvyšším spektrem světla.

7. Postavte oporu pro fazole

Fazole potřebují oporu, aby se mohly správně rozrůstat. Do květináče umístěte oporu, například kolík nebo drátěnou konstrukci, kterou fazole mohou využívat.

8. Sklízejte fazole

Fazole sklízejte pravidelně, aby se nezačaly kazit. Sklízejte fazole postupně, ne celou rostlinu najednou.

S dodržováním těchto základních pravidel byste měli být schopni pěstovat nadýchané a chutné fazole i v květináči na vašem balkóně nebo terase.

jak sadit
Jak sázet fazole

Jak sázet fazole

Výběr místa na pěstování fazolí

Pro sázku fazolí je důležité vybrat slunné místo s dobrou propustností půdy. Vyhýbat bychom se měli místům s příliš vysokým podzemním vodním zrcadlem a místům s těžkými jíly.

Příprava půdy pro sázku fazolí

Než začneme sazení fazolí, je nutné půdu připravit. Nejprve ji vyhrabeme a poté dobře prohrabeme hráběmi. Ideálně přidáme do půdy kompost nebo jiné organické hnojivo, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.

Jak sázet fazole

Před sazením fazolí je nutné je namočit řádně do vody. Následně sázíme fazole do hloubky 3-4 cm v řádcích s mezerami asi 20-30 cm mezi rostlinami. Po vysazení fazolí zalijeme zeminu vodou.

Péče o fazole

Fazole je nutné udržovat vlhké, ale ne přelévat. Pokud vidíte na rostlinách škůdce nebo nemoc, je nutné je co nejdříve odstranit. Rostliny je také vhodné přihnojit po vyrašení sazenic.

Pro více informací o pěstování fazolí si můžete přečíst článek na Wikipedii.


orisky

Fazole v květináči – Jak na to

  • Vybrat vhodný květináč a zem
  • Zaset fazole v hloubce 2-3 cm
  • Zalévat pravidelně, ale ne přemokřovat zem
  • Udržovat rostlinu světlou a chránit ji před přímým sluncem
  • Po několika týdnech se mohou objevit květy a následně i fazole
  • Sbírat a sklízet fazole, když jsou plně vyvinuté a zbarvené
  • Zopakovat proces pro další sklizeň

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky