|

Hrušky v zahradě: Jak je sklízet a skladovat pro nejlepší chuť

Hrušky v zahradě: Jak je sklízet a skladovat pro nejlepší chuť

Pokud máte ve své zahradě hruškovník, jistě se těšíte na sklizeň chutných a šťavnatých hrušek. Aby si vaše hrušky zachovaly svou nejlepší chuť, věnujte pozornost správnému skliznění a skladování.

Sklizeň by měla probíhat postupně, čímž se zajistí, že hrušky budou mít správnou zralost a chuť a nebudou trpět přeplněním. Zpočátku sbírejte hrušky, které změnily svou barvu na zlatavou, ne však na ty, které jsou ještě zcela zelené. Poté pokračujte ve sběru postupně až do doby, kdy hrušky na stromě již nezůstanou.

Skladování hrušek zahrnuje několik klíčových kroků. Začněte tím, že hrušky zbavíte nezbytných stop a listů, čímž se sníží riziko ztráty vlhkosti a následného shnivání hrušek. Poté se ujistěte, že uložíte vaše hrušky na chladném a tmavém místě, například v pivnici nebo sklepě. Nenechte hrušky vystaveny slunci či tepelným zdrojům, neboť to může snížit jejich chutnost.

S následováním těchto doporučení budete mít plné využití vaší sklizně hrušek a budete si moci vychutnat ty nejchutnější hrušky!

ovocny
Hrušky v zahradě: Jak je sklízet a skladovat pro nejlepší chuť

Jak sbírat hrušky v zahradě

Předtím než začnete sbírat hrušky, zkontrolujte, že jsou zralé. Zralá hruška by měla být měkká na dotek a snadno se oddělit od stromu. Pokud jsou hrušky tvrdé a drží pevně na stromu, nejsou zralé a nechte je ještě několik dní zrát.

Při sběru hrušek se snažte je opatrně vyjmout z větví, abyste je nepoškodili. Pokud hrušky pevně drží na stromu, použijte ovoce sklizňovací nástroj na dlouhé rukojeti, abyste je mohli snadno odstřihnout.

Jak správně skladovat hrušky

Pokud neplánujete hrušky ihned konzumovat, správné skladování je důležité pro zachování jejich chuti.

Skladování v místnosti

Hrušky můžete nechat dozrát při pokojové teplotě, pokud nejsou zralé. Pokud již jsou zralé, dejte je do lednice. Většina druhů hrušek bude mít v lednici optimální skladovací teplotu na úrovni 1 °C až 3 °C. Neplatí to však pro hrušky s křehkými slupkami (např. Bartlett), které musí být skladovány mimo lednici.

Skladování v mrazničce

Pokud se vám hrušky přeženou, ale stále je chcete zachovat pro pozdější použití, můžete je zmrazit. Než je dáte do mrazničky, omyjte je a osušte. Poté je můžete nakrájet na kousky nebo je zmrazit celé. Uchovávejte je v neprůhledných obalech nebo sáčcích při teplotě -18 °C.

Závěr

Skladování a sklizně hrušek jsou klíčové pro zachování jejich chuti. Pokud budete dodržovat výše uvedené tipy, můžete si vychutnat vynikající chuť čerstvých nebo zmrazených hrušek po celý rok.

Zdroj

Často kladené otázky k Hruškám v zahradě

Jak sklízet Hrušky v zahradě?

Hrušky by měly být sklízeny až ve chvíli, kdy jsou zcela zralé. Před sklizní by měly být pečlivě zkontrolovány, zda jsou bez větších vad. Pokud se na hruškách objeví pihy nebo skvrny, mohou být chutnější než zcela zdravé hrušky, ale mohou také rychleji hnít. Ke sklizni lze použít speciální nůžky nebo prostě rukou. Vyhněte se hrubému zacházení s hruškami.

Jak skladovat Hrušky v zahradě pro nejlepší chuť?

Hrušky by měly být skladovány na suchém a chladném místě při teplotě 0-3 stupně Celsia. Skladovat lze buď ve shlucích nebo každou hrušku zvlášť. Pokud jsou hrušky uloženy správně, mohou být skladovány až 8 týdnů. Je důležité pravidelně kontrolovat hrušky a vyhazovat ty, které začínají hnít.

ovoce

Historie Hrušek: Od pasířských druhů k moderním odrůdám

Původ a rozšíření hrušek

Hrušky patří mezi nejstarší kulturní rostliny a své místo v zahradách si našly již v dobách antického Řecka a Říma. V Evropě se pěstování hrušek rozšířilo v období středověku a postupně se objevily první pasířské odrůdy, jež byly vyšlechtěny křížením různých druhů. Dnes však patří k nejoblíbenějším druhům ovoce na celém světe a lze najít mnoho různých odrůd.

Charakteristika hrušek

Hrušky jsou ovocem kulatého nebo hruškovitého tvaru se sladkou chutí a vonnou vůní. Nejoblíbenější odrůdy jsou zelené, žluté nebo červené barvy, s hladkou nebo drsnou slupkou. Hrušky jsou velmi bohaté na vitamín C, vlákninu, draslík a mnoho dalších důležitých látek, které podporují zdraví organismu.

Hruška v gastronomii a lékařství

Hrušky jsou nejen vynikajícím zdrojem nutričních látek, ale také se využívají v gastronomii. Například mohou být součástí dezertů, zavařenin nebo sladkých pokrmů. V lékařství se hruška využívá při léčbě mnoha chorob, jako je například anémie, hypertenze, průjem nebo nechutenství.

Pokud vás zajímá více informací o historii, pěstování, druzích a využití hrušek, navštivte prosím stránku Hruška na Wikipedii.

Další informace o hruškách na Wikipedii

fruit

Hrušky v zahradě: Jak sklízet a skladovat pro nejlepší chuť

  • Je nejlepší sklízet hrušky, když jsou zralé, a to podle toho, jak se hruška snadno odchyluje a jaká je barva slupky
  • Z hrušek sklizených předčasně většinou nevzejde kvalitní chuť
  • Při sklízení hrušek je důležité pečlivě je sbírat a ukládat tak, aby se neponičily
  • Pro uchování kvality se doporučuje skladovat hrušky na chladném a tmavém místě s cirkulací vzduchu, přičemž ideální teplota pro skladování je 0 až 2 stupně Celsia
  • Před skladováním je důležité hrušky dobře očistit, odstranit z nich listy a zkontrolovat, zda nejsou poškozené nebo napadené škůdci
  • Při skladování se doporučuje občas zkontrolovat, zda se neobjevily nějaké známky shnilosti, aby se případné poškozené hrušky rychle odstranily, aby nedošlo k infekci ostatních plodů

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky