|

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty – rostliny snadné na údržbu a s krásnými květy.

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty – rostliny snadné na údržbu a s krásnými květy

Kaktusy a sukulenty jsou rostliny, které jsou velmi oblíbené u mnoha zahradníků. Jedná se o rostliny, které jsou velmi snadné na údržbu a mají krásné květy. Pokud se chystáte pěstovat kaktusy a sukulenty, měli byste vědět, že jsou to rostliny, které vyžadují specifické podmínky. Zde jsou některé tipy, jak pěstovat kaktusy a sukulenty:

 • Zvolte vhodnou půdu: Kaktusy a sukulenty vyžadují speciální půdu, která je propustná a dobře odvodňuje vodu. Lze je koupit v zahradnictvích nebo si je můžete připravit sami smísením písku, kamenů a speciálního substrátu pro kaktusy a sukulenty.
 • Vyberte vhodné nádoby: Kaktusy a sukulenty potřebují nádoby s dostatečným odvodněním, aby přebytečná voda mohla snadno odtékat. Zvolte propustné nádoby z keramiky nebo terakoty, nebo plastové nádoby s otvory pro odvodňování.
 • Zajistěte dostatečné světlo: Kaktusy a sukulenty potřebují dostatek slunečního světla, takže umístěte je na jasná okna nebo venkovní slunečné místo. Pokud máte málo slunce, můžete pokusit umístit je pod umělé světlo.
 • Zalévejte s rozumem: Kaktusy a sukulenty jsou rostliny, které jsou schopné přežít déle bez vody, takže zalévejte s opatrností. Zalévejte je pouze tehdy, když se půda úplně vyschne. Během zimy musíte méně zalévat, protože rostliny jsou v stresu a potřebují méně vody.
 • Hnojte mírně: Kaktusy a sukulenty nepotřebují příliš často hnojení. Hnojte je pouze jednou za 2-3 měsíce speciálním hnojivem pro kaktusy a sukulenty.

Sledování těchto tipů vám umožní pěstovat zdravé a krásné kaktusy a sukulenty, které budou zdobit vaši zahradu po celý rok.

ořechyJak pěstovat kaktusy a sukulenty

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty – rostliny snadné na údržbu a s krásnými květy

Co jsou to kaktusy a sukulenty?

Kaktusy a sukulenty jsou rostliny s masivními, zpravidla ztlustlými stonky, díky nimž mohou lépe přežívat v extrémních podmínkách, jako jsou například pouště a polopouště. Květy kaktusů jsou velmi krásné, někdy naprosto dechberoucí, a to především kvůli jejich velikosti a barvě. Sukulenty jsou pak rostliny, které mají tu výhodu, že dokážou shromažďovat vodu v listech, stoncích či kořenech, a díky tomu mohou přežívat v suchých podmínkách. Květy sukulentů jsou menší, ale také velmi pěkné.

Proč jsou kaktusy a sukulenty ideální pro začínající zahradníky?

Kaktusy a sukulenty jsou ideální pro začínající zahradníky, protože jsou snadné na údržbu a velmi odolné. Tyto rostliny snesou vysoké teploty, nízké teploty, suchý vzduch, nedostatek vody i světlo. Navíc jsou kaktusy a některé druhy sukulentů velmi nenáročné na půdu, takže často stačí jen kvalitní substrát a občasnou zálivku.

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty?

Pro pěstování kaktusů a sukulentů vám stačí jen málo věcí. Potřebovat budete kvalitní substrát (např. směs písku, rašeliny a oblázků), květináč, kde bude rostlina dostatečně mít prostoru a drenáž (na dne květináče by měla být vrstva štěrku nebo menších kamenů). Nejdůležitější je správné zalévání – nezalévejte rostlinu příliš, ale i tak musí mít kaktus či sukulenta zdroj vody. Pokud zjistíte, že rostlina potřebuje vodu, stačí ji jen mírně zavlažit. Kaktusy a sukulenty také potřebují spoustu světla, ideální je umístit je na slunné místo, např. na okno orientované na jih. O pěstování kaktusů a sukulentů existuje mnoho knih, ale i na internetu najdete spoustu užitečných informací.

Jaký druh kaktusu nebo sukulentu si pořídit?

Pokud chcete začít pěstovat kaktusy nebo sukulenty, doporučujeme začít s druhy, které jsou snadné na údržbu. Mezi nejoblíbenější druhy kaktusů patří Echinocactus grusonii, Ferocactus latispinus a Gymnocactus viereckii. Z mezi sukulentů jsou vhodné např. Echeveria, Aloe vera, Sansevieria nebo Rhipsalis.

Zdroje

Chcete se dozvědět více o pěstování kaktusů a sukulentů? Podívejte se například na tento článek z gardenista.com.

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty – rostliny snadné na údržbu a s krásnými květy

Co jsou kaktusy a sukulenty?

Kaktusy a sukulenty jsou skupinou rostlin, které mají schopnost ukládat vodu v listech a stoncích, aby přežily v suchých podmínkách. Jsou to rostliny s nízkými nároky na vodu a péči, a proto jsou ideální pro začátečníky.

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty?

Nejdůležitější věcí při pěstování kaktusů a sukulentů je správné zalévání. Tyto rostliny mají rády suchá a slunná místa, ale je důležité umět určit, kdy je potřeba je zalít. Obecně platí, že je lepší je přelévat než podlévat, a že je lepší použít menší květináče než větší.

Dále je důležité používat kvalitní půdu, která má dobrou odvodnění. Kaktusová půda by měla obsahovat větší podíl písku a menší množství živin, zatímco sukulenty si poradí s obyčejnou květinovou zeminou.

Na zimu je důležité umístit rostliny na světlé a suché místo, aby mohly odpočívat. Před mrazem by měly být chráněny, ideálně v interiéru nebo pod krytinou.

Jsou kaktusy a sukulenty vhodné pro začátečníky?

Ano, kaktusy a sukulenty jsou ideální rostliny pro začátečníky, protože jsou snadno udržovatelné a mají nízké nároky na péči. Pokud se o ně dobře staráte, budou kvést a těšit vás mnoho let.

jak sadit

Jak pěstovat rajčata

1. Výběr vhodného stanoviště

Vyberte pro pěstování rajčat slunné místo s dostatkem tepla. Rajčata také potřebují živnou půdu, která by měla být hlinito-písčitá a dobře propustná.

2. Sazenice a výsadba

Sazenice rajčat sázejte po přezimování přímo do zahrady, když je dostatečně teplé. Mezí sazenicemi by mělo být 50 až 60 centimetrů.

3. Zálivka a hnojení

Rajčata potřebují pravidelnou zálivku, avšak nehodí se pro ně přemokřená půda. Hnojte rajčata přírodním hnojivem a pravidelně odstraňujte listy a výhony, abyste vytvořili silnější a zdravější rostlinu.

4. Ochrana před škůdci a chorobami

Rajčata jsou náchylná k mnoha chorobám a škůdcům, proto je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a včas odstraňovat poškozené části. Pomoci mohou také přírodní repelenty a bylinné přípravky.

Pro více informací o pěstování rajčat navštivte stránku Rajčata na Wikipedii.

orisky

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty – rostliny snadné na údržbu a s krásnými květy

 • Kaktusy a sukulenty jsou rostliny, které snadno přežijí i bez pravidelné zálivky.
 • Jsou vhodné do bytu i na balkon a terasu.
 • Pro pěstování potřebujete propustnou půdu a nádobu s drenážními otvory.
 • Kaktusy a sukulenty milují slunce, proto je třeba jim najít slunečné místo na venkovním prostoru a umístit je ke světlému oknu v bytě.
 • Zálivku proveďte až když bude zemina zcela suchá a dodržujte pravidelné hnojení.
 • Pokud se na rostlinách objeví přebytečná vlhkost, zmenšete zálivku a nechte kořeny volně dýchat.
 • Nepřevozujte kaktusy a sukulenty a udržujte jim stálou teplotu v rozmezí 15-25 °C.
 • S běžnou péčí vám kaktusy a sukulenty dlouho vydrží a pravidelně vás potěší krásnými květy.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky