|

Jak pěstovat melouny v českých podmínkách

Jak pěstovat melouny v českých podmínkách

Pokud se v České republice chcete pustit do pěstování melounů, musíte si být vědomi některých specifik. Melouny jsou teplomilné rostliny a nejlépe prospívají v letních měsících. Vhodné místo pro pěstování melounů by mělo být na slunci a chráněné před větrem.

Důležitým faktorem je také půda. Nejlepší jsou hlinitopísčité až písčité půdy s dobrou propustností vzduchu. Pokud máte těžší a hlinitou půdu, zapracujte do ní rašelinu nebo hrubší písek pro zlepšení propustnosti.

Výsev semen melounů provedete přibližně v květnu. Semena zasete do hloubky 2-3 cm po dvou kusech do každého kopečku. Rostliny vyžadují pravidelné zalévání a měly by být chráněny před chorobami a škůdci. Můžete použít krytí rostlin sítí nebo fólií.

Během růstu rostlin je důležité odstranit vedlejší výhonky a pravidelně seříznout hlavní výhonky, aby rostlina nebyla příliš bujná. Melouny obvykle dozrávají v průběhu srpna a září.

Sledováním těchto základních pravidel lze v českých podmínkách úspěšně pěstovat melouny a užívat si jejich sladkou chuť v letních měsících.

zelenina

Jak pěstovat melouny v českých podmínkách

Jak pěstovat melouny v českých podmínkách

Zvolte vhodné místo

Pro pěstování melounů je ideální místo s dostatkem slunce. Melouny potřebují minimálně 6 hodin slunečního svitu denně, ideálně alespoň 8 hodin. Vyberte si proto místo, které je na sluneční straně a kde není stín od okolních budov a stromů.

Zvolte vhodnou půdu

Pro pěstování melounů vybírejte půdu s vysokým obsahem organických látek. Melouny potřebují půdu, která je dobře propustná, aby voda mohla snadno odtekat a kořeny melounů měly prodyšný prostor. Přidávání kompostu, listového humusu nebo jiných organických hnojiv pomůže zlepšit kvalitu půdy.

Zasete semínka

Před výsadbou semínek melounů je důležité ponechat je na slunci a v teplé místnosti po dobu asi 2 týdnů. Semínka by se měla vysázet, když je půda již dostatečně teplá. Sazba by měla být asi 1-2 semínka na metr čtvereční. Po vzejití semen je však vhodné nechat pouze jeden nejlepší semenáček na každý metr čtvereční a ostatní odstranit.

Udržujte rostlinu vlhkou

Melouny potřebují pravidelnou zálivku, zejména během horkých letních dnů. Nechte půdu vyschnout mezi jednotlivými zaléváními, aby kořeny melounů měly dostatečný přístup ke kyslíku. Příliš časté zálivky mohou způsobit hnilobu kořenů.

Dodávajte rostlině výživné látky

Přidejte ke kořenům melounů kompost nebo listový humus každé dva týdny, aby měly rostliny dostatek výživných látek pro růst. Je také možné aplikovat hnojiva, která jsou speciálně určena pro pěstování melounů.

Chráníme rostliny proti škůdcům a nemocem

Proti škůdcům, jako jsou slimáci a mšice, můžete použít neškodné insekticidy, které nezničí rostlinu ani plody. Proti nemocem, které jsou způsobené plísní a hnilobou, může pomoci aplikace fungicidů nebo jakýchkoliv ekologických přípravků.

Sběr melounů

Když melouny dorostou do plné velikosti a začnou měnit barvu, je čas je sbírat. Melouny by se měly sbírat v době, kdy jsou zralé, pokud by se nechaly na rostlině delší dobu, mohly by ztratit chuť a kvalitu.

Zajímá vás více informací o pěstování melounů? Klikněte zde pro další tipy pro pěstování melounů a produktivní sklizeň.


Jak pěstovat melouny v českých podmínkách

Kde začít


Než začnete pěstovat melouny, musíte vybrat vhodné místo. Melouny potřebují hodně slunce a tepla, a tak je důležité najít místo s plným sluncem. Ideální je místo chráněné před větrem.

Zvolte správné odrůdy


Při výběru odrůdy si vyberte takové, které jsou vhodné pro pěstování v českých podmínkách. Doporučujeme například odrůdy „Sugar Baby“ nebo „Hearts of Gold“.

Zalévejte pravidelně


Melouny potřebují být pravidelně zalévány. Během teplých letních dnů by měly být zalévány každý den. Hloubka zalévání by měla být minimálně 20 cm.

Znečištění ovoce


Pro snížení rizika znečištění ovoce můžete použít mulčování. Mulčování nejenže pomůže udržet vlhkost půdy, ale také chrání plody před přímým kontaktem s půdou. Pokud plody zůstanou na zemi, mohou být snadno znečištěny.

Zhoustnutí výhonků


Může se stát, že se na rostlině objeví příliš mnoho výhonků. Tyto výhonky by měly být pravidelně odstraňovány aby se zamezilo zhoustnutí a udržet rostlinu zdravou.

Sklizeň


Když melouny dosáhnou plné zralosti, můžete je sklízet. Plně zralé melouny by měly mít suché kmínky, které se snadno oddělují a plod by měl mít příjemnou, sladkou vůni.

Doufáme, že vám tato rychlá seznamka s tím, jak pěstovat melouny v českých podmínkách, pomohla a v budoucnu se vám podaří pěstovat zdravé a chutné melouny!

zeleninova

Meloun – Zdravá Voňavá Po-chutina


Melouny jsou ideální pro letní dny

Meloun je skvělá zdroj hydratace a obsahuje mnoho dobře prospěšných látek. Melouny jsou také nízkokalorickou alternativou k jiným sladkým pochoutkám.

Jak vybrat nejlepší meloun

Vyberte si meloun podle váhy a barvy slupky. Zralý meloun by měl být těžký a mít sytě zelenou nebo žlutou slupku. Také je důležité potvrdit, že je to klidový meloun, což znamená, že má jeden tmavý flek na boku, kde spočívá na zemi.

Outbound link: Více informací o melounu na Wikipedii

vegetables

Jak pěstovat melouny v českých podmínkách:

– Vyberte vhodnou půdu s dostatkem slunce a tepla
– Vysévejte semínka do skleníku v dubnu, nebo přesázejte sázenice v květnu
– Pravidelně zalévejte melouny, aby neuschly
– Hnojte melouny přírodními hnojivy a postřikujte proti škůdcům
– Sklízejte melouny v srpnu, když jsou plody zcela zralé
– Uchovávejte sklizené melouny v chladničce

(Note: The above text is written in Czech and provides bullet points on how to grow melons in Czech conditions. It is written in HTML format with an H2 heading.)

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky