Jak pěstovat mišpule obecnou v Česku: tipy a triky

Pokud se chystáte pěstovat mišpuli obecnou, je důležité mít na paměti několik tipů a triků, aby se vám vaše úsilí vyplatilo. Mišpule obecná je ovocný strom, který se velmi dobře adaptoval na klima Česka, takže pěstování může být velmi snadné.

Nejdůležitější je zvolit vhodné místo pro výsadbu. Mišpule obecná preferuje slunná a teplá stanoviště s dobrou drenáží půdy. Pokud máte k dispozici místo, kde je přímé slunce minimálně 6 hodin denně, bude to ideální.

Při výsadbě mišpule obecné je také důležité mít na paměti vzdálenost mezi stromy. Vhodné množství pro výsadbu je asi 3 až 4 metry mezi stromy.

Mějte na paměti, že mišpule obecná potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. První dva roky po výsadbě je důležité zajistit dostatečnou zálivku a ochranu proti škůdcům.

Nakonec, pravidelná údržba mišpule obecné zahrnuje řezání stromu na začátku zimy a průběžné odstranění suchých a poškozených větví.

S těmito tipy a triky byste měli být schopni úspěšně pěstovat mišpule obecnou v Česku. Držíme vám palce!

ovocny

Jak pěstovat mišpule obecnou v Česku: tipy a triky

Co je mišpule a proč ji pěstovat?

Mišpule obecná (lat. Mespilus germanica) je ovocný strom nebo keř, který pochází z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Jeho ovoce, mišpule, má kulatý tvar a je asi stejně velké jako jablko. Má sladkou chuť a říká se mu také „chlebovník“, protože v minulosti se z něj dělalo chlebové kvasivo. Pěstování mišpulí je v posledních letech stále častější, a to i v České republice. Tento strom je zajímavý svým vzhledem i chutí ovoce.

Jak pěstovat mišpuli?

1. Zvolte vhodné stanoviště. Mišpule potřebuje dostatek slunce a mírně kyselou, vlhkou půdu.

2. Zvolte správnou odrůdu. Pro pěstování mišpulí v České republice jsou nejvhodnější odrůdy „Breda“, „Nottingham“, „Westerveld“ a „Vranja“.

3. Vysaďte sázku. Sázení mišpulí se provádí na jaře nebo na podzim. Sázka by měla být umístěna v dostatečné vzdálenosti od jiných stromů.

4. Pravidelně zalévejte. Mišpule potřebuje pravidelné zalévání, především v letních měsících.

5. Hnojte. K vyšší úrodě mišpulí je dobré pravidelně přihnojovat.

6. Ošetřujte proti škůdcům a chorobám. Mišpule je náchylná k několika chorobám a škůdcům, proto je důležité ji pravidelně ošetřovat.

Tipy pro sklizeň mišpulí

1. Mišpule jsou nejlepší po sklizni, když se trochu přezrají.

2. Ovoce je velmi citlivé na otlačení, proto je třeba ho mírně zacházet.

Využití mišpulí

1. Mišpule se nejčastěji používají k výrobě marmelád a džemů.

2. Ovoce se dá také konzumovat syrové.

Závěr

Mišpule obecná je zajímavý strom s velmi chutným ovocem. Pokud chcete pěstovat mišpuli v České republice, postupujte podle výše uvedených tipů a triků. Paměťte si, že péče o mišpuli obecnou vyžaduje pravidelné zalévání, hnojení a ošetřování proti škůdcům a chorobám. Výsledkem je ale chutné a zdravé ovoce, které můžete použít různými způsoby.

Pro více informací o mišpulích obecných se můžete podívat na tento článek z americké webové stránky GardeningKnowHow.
Jak pěstovat mišpule obecnou v Czechu: tipy a triky

FAQs – Jak pěstovat mišpule obecnou v Czechu: tipy a triky

Co je mišpule obecná?

Mišpule obecná (latinsky: Mespilus germanica) je ovocný strom, který pochází z jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy.

Kdy je nejlepší čas na výsadbu mišpule obecné v Česku?

Nejlepší čas na výsadbu mišpule obecné v Česku je na podzim (od poloviny října do konce listopadu) nebo na jaře (v březnu).

Jaké jsou ideální podmínky pro růst mišpule obecné?

Mišpule obecná potřebuje slunné a suché stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Ideální pH půdy pro její růst se pohybuje mezi 6 a 7. Kromě toho je důležité pravidelně zavlažovat a hnojit strom.

Jak se postarat o mišpuli obecnou po výsadbě?

Po výsadbě mišpule obecná potřebuje pravidelnou péči. Je vhodné udržovat půdu vlhkou a okolo stromu udržovat travní porost, který pomáhá udržovat vlhkost. V prvních letech je důležité strom podpírat, aby se zabránilo případnému převrácení.

Jak sklízet mišpuli obecnou?

Mišpule obecná dozrává na podzim, kdy se začíná na stromu objevovat oranžové zbarvení plodů. Plody se sklízejí ručně a musí být po sklizni nejprve uskladněny v chladu (při teplotě 2-5 °C) a následně nechat dozrát na teplém a suchém místě.


ovoce

Mišpule obecná – ovoce plné vitamínů

Co je Mišpule obecná?

Mišpule obecná, nebo také kaki, je ovocný druh z čeledi ebenovníkovité. Pochází z Japonska a zdá se, že byla v Evropě zavedena až ve 20. století. Plodem mišpule je oranžová bobule, která se dá jíst čerstvá, ale také se z ní dají připravovat sladké dezerty.

Vitamíny a minerály v mišpulích

Mišpule jsou bohaté na vitamíny A, C a E, které mají důležitou roli v ochraně těla před volnými radikály a podporují zdraví kůže, očí a kostí. Dále obsahují minerály jako jsou hořčík, draslík, vápník a železo.

Jak si pochutnat na mišpulích?

Mišpule se dají jíst samotné jako čerstvé ovoce, nebo z nich lze připravit sladké dezerty jako jsou koláče, marmelády, pudinky nebo sorbety. Doporučuje se konzumovat plody mišpule zralé, kdy jsou nejchutnější a nejštavnatější.

Pro více informací o mišpuli obecné navštivte tuto stránku na Wikipedii.

fruit

H2: Jak pěstovat mišpule obecnou v Czechu: tipy a triky

– Vyhledejte slunné místo pro pěstování mišpule obecné.
– Zvolte dobře odvodněnou půdu a přidejte organické hnojivo.
– Zalévejte mišpuli pravidelně, ale vyhněte se přelévání.
– V případě potřeby ochrňte strom před mrazem a přemístěte květináč dovnitř.
– Zrající plody sbírejte postupně a uchovávejte je v chladničce až do konzumace.

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ