|

Jak pěstovat okurky v zahradě – postup od setí až po sklizeň

Jak pěstovat okurky v zahradě – postup od setí až po sklizeň

Pokud se chcete pustit do pěstování okurek, je důležité mít na paměti několik klíčových věcí:

Setí: Okurky se setí vysévají přibližně od konce dubna až do poloviny května. Setí můžete provádět přímo do země nebo do předem připravených nádob či pařenišť.

Pěstování: Okurky vyžadují kvalitní půdu, teplo a pravidelné zalévání. Pro zajištění kvality plodů je také důležité odstraňování suchých listů a výhonků.

Hnojení: K pěstování okurek patří také hnojení živinami. Nejvhodnější pro okurky je hnojit organickými hnojivy nebo s použitím minerálních hnojiv v rozmezí 3 až 4 týdny.

Sklizeň: Okurky se sklízejí od začátku července až do prvních mrazů. Pro zajištění co nejkvalitnější sklizně je důležité pravidelně a šetrně sbírat zralé plody.

Nyní, když máte základní informace o pěstování okurek, můžete se pustit do práce a vychutnat si čerstvou úrodu!

ořechy

Jak pěstovat okurky v zahradě – postup od setí až po sklizeň

Kroky před výsadbou semen okurek do země


Před výsadbou semen do zahrady je třeba připravit zemi. Vyberte si slunné místo, kde jsou okurky chráněny před větrem. Zem musí být uvolněná a dobře odvodněná. Pokud vaše půda obsahuje hodně hlíny, dobře ji propracujte a přidejte k ní compost. Nezapomeňte zakoupit organická semena, která jsou nejvhodnější pro pěstování okurek.

Jak vysadit semena okurek


Použijte hrabičky k tomu, abyste vytvořili malé otvory v zemi, asi 2 cm hluboké. Semejte semena do otvorů a zakryjte je zemí. Semena by měla být vysázena zhruba 30 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst. Poté vodu zalévejte pravidelně, aby byla zem vlhká.

Jak zalévat rostoucí okurky


Okurky potřebují dostatek vody během celého období růstu. Dodávejte vodu pravidelně, ale nesmíte je zalévat příliš často, aby nedošlo k přemokření. Pokud okurky nedostávají dostatek vody, může se snížit kvalita sklizně.

Jak hnojit okurky


Okurky potřebují živiny, aby mohly růst a vytvářet ovoce. Použijte k tomu kompost nebo organické hnojivo, které obsahuje dusík a další minerály. Hnojení opakujte asi jednou za měsíc.

Jak sklízet okurky


Sklízejte okurky, když dorostou velikosti okolo 7-10 centimetrů. Řízejte je nožem až k zemi. Okurky nadměrně narostlé mohou být hořké. Pravidelné sklízení okurek podporuje růst nových plodů.

Další užitečné informace o pěstování okurek v zahradě najdete na almanac.com.Jak pěstovat okurky v zahradě – postup od setí až po sklizeň

Kdy a jaké semena si vybrat?

Okurky se nejlépe pěstují z kvalitních semen zakoupených v zahradnických centrech. Vysévají se v březnu až květnu, při teplotě půdy 15-18 °C. Okurky potřebují hodně světla a tepla, proto je vhodné je přesunout na slunné stanoviště s teplou kypřenou půdou.

Jak připravit zeminu pro okurky?

Zemina by měla být kypřená a zásobená živinami. Nezapomeňte přidat kompost, dřevěné popílky či drnovou půdu do hrubého spodního zemního lůžka 50 cm hluboko. Instantně použitelnou rašelinu můžete přidat na vrcholu zeminy. Sémě okurek se vysévá do hloubky 2 cm.

Jak postupovat při pěstování okurek v zahradě?

Při prvních zelených listech se rostlinky vyjímají a sází se je do vzdálenosti 30-40 cm. Výsadba by měla být provedena v červnu. Okurky se potřebují pravidelně zalévat vodou, nejlépe ráno a večer. Je vhodné jejich lodyhy podpírat klacky, aby se nestaly snadnou kořistí pro hmyz nebo napadením plísní.

Jak sklízet okurky?

Okurky začínají několik týdnů po vysazení kvést a tvořit plody. Sklizeň by měla být prováděna pravidelně, aby se zabránilo přerůstání, které má za následek tvrdou, nezdatnou plodinu. Okurky se sklízejí, když dosáhnou délky 5-10 cm. Vytrhnou se z výhonů a použijí se hned nebo se skladují v lednici.

Jak bojovat s chorobami okurek?

Okurky mohou být napadány plísněmi, které způsobují šedou nebo hnědou skvrnu. Je důležité zabránit nadměrnému zalévání a zajistit dostatečnou ventilaci, aby se zamezilo vlhkému prostředí. Při používání pesticidů dodržujte instrukce na obalu a dodržujte minimální množství, aby se předešlo poškození rostlin.

jak sadit

Jak pěstovat rajčata

Výběr místa pro pěstování rajčat

Při výběru místa pro pěstování rajčat je důležité zvolit slunné a chráněné místo. Rajčata potřebují hodně světla a tepla, aby mohla správně růst a vytvářet plody.

Příprava půdy a výsadby rajčat

Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Před výsadbou rajčat je vhodné půdu obohatit kompostem nebo hnojem. Rajčata lze vysadit do záhonů, květináčů nebo do skleníku. Při výsadbě je dobré dodržet vzdálenost mezi rostlinami, aby mohly plně vyrůst.

Zalévání a hnojení rajčat

Rajčata potřebují pravidelné zalévání, zejména v horkých dnech. Při zalévání je důležité nezalévat listy, aby nedocházelo k rozvoji plísně. Rajčata také potřebují pravidelné hnojení, které lze provádět organickým hnojivem nebo speciálním hnojivem pro rajčata.

Péče o rajčata

Péče o rajčata zahrnuje odstraňování zbytků rostlin, odplevelování a napadení škůdci. Rajčata také potřebují podpůrné tyčky nebo klece, aby mohly plně růst bez ohrožení.

Pro další informace o pěstování rajčat doporučujeme navštívit stránku
Wikipedie.

orisky

Jak pěstovat okurky v zahradě – postup od setí až po sklizeň

  • Zvolte vhodné místo v zahradě s dostatkem slunce
  • Semena okurek nasaďte do půdy v dubnu nebo květnu
  • Při setí dodržujte správnou hloubku
  • Okurky pravidelně zalévejte, aby měly dostatek vody
  • Dodávejte rostlinám potřebné živiny pomocí hnojiv
  • Jakmile jsou plody dostatečně vyvinuté a zbarvené, můžete je sklízet
  • Okurky skladujte na chladném a suchém místě, nenechte je přes vodu

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky