|

Pomerančová kůra a její využití v kuchyni

Pomerančová kůra a její využití v kuchyni

Pomerančová kůra je cennou surovinou, kterou lze využít v kuchyni mnoha způsoby. Obsahuje mnoho esenciálních olejů a látek, které dodávají jídlu nejen výraznou chuť, ale také vůni. Její využití v gastronomii je celosvětové a pro různé kuchyňské styly a druhy jídel klíčové.

Jídla s pomerančovou kůrou jsou oblíbená po celém světě, jako jsou sladkosti, moučníky, dezerty, ale také masová jídla a přírodní nápoje. Ochucení dezertů jako jsou piškoty, buchty, koláče a zákusky pomerančovou kůrou dodává nejen chuť, ale také aromatizaci. Pomerančová kůra se také používá k aromatizaci kaviáru, sladkých dezertů a zmrzliny.

V kuchyni se pomerančová kůra používá také jako ingredience do salátů, marinád pro maso nebo jako koření do omáček nebo příloh. Velmi oblíbené jsou i pomerančové marmelády a chutné pomazánky s pomerančovou kůrou.

Obecně platí, že pomerančová kůra se velmi dobře hodí k mnoha druhům jídel a že koktejly a nápoje s pomerančovou kůrou jsou také často oblíbené. Pomerančová kůra se také používá do různých druhů likérů a vín, což dodává nápojům exotickou pomerančovou notu.

Pro získání pomerančové kůry ji stačí oloupat a odstranit bílou slupku. Při plánování vlastní kuchyňské tvorby je možné použít pomerančovou kůru jako základ pro přípravu jablečného koláče s ovocným nálevem a pomerančovou kůrou. Důležité je si vždy vzít na vědomí, že pomerančová kůra je velmi silná, takže by ji mělo být použito pouze ve správném množství, aby neovlivňovala chuť jídla.

ovocny
Pomerančová kůra a její využití v kuchyni

Co je pomerančová kůra?

Pomerančová kůra je vnější, oranžová vrstva na plodu pomeranče. Je to jedna z nejužitečnějších částí tohoto tropického ovoce, protože obsahuje velké množství aromatických olejů, které se používají v kuchyni a parfumerii.

Na co se pomerančová kůra používá v kuchyni?

Pomerančová kůra je oblíbenou přísadou v mnoha kuchyních po celém světě. Používá se na přípravu sladkých i slaných jídel a nápojů.

  • Ve sladké kuchyni se pomerančová kůra používá k výrobě dortů, muffinů, bonbonů, koláčů atd. Má velmi intenzivní chuť a vůni a dodává jídlu sladkou a ovocnou chuť.
  • V kuchyni slané se pomerančová kůra používá k nakládání ryb, výrobě omáček, marinád a dressingů. Může se také přidávat do těsta na pizzu nebo do rizota.

Jak se pomerančová kůra používá v kuchyni?

Pomerančová kůra se používá ve velmi malých množstvích, protože má velmi výraznou chuť a vůni. Nejběžnější způsob použití je nastrouhání kůry na jemno a použití v receptech. Při nastrouhání se musí dávat pozor, aby se nedostala hořká bílá vnitřní vrstva kůry, která může jídlo zhořkat.

Recepty s pomerančovou kůrou

Zde je několik receptů, ve kterých se používá pomerančová kůra:

FAQs – Pomerančová kůra a její využití v kuchyni

Co je to pomerančová kůra?

Pomerančová kůra je vnější vrstva kůry pomeranče, která obsahuje esenciální oleje a slouží jako přírodní aroma.

Jak se dá pomerančová kůra využít v kuchyni?

Pomerančová kůra se často používá jako ochucovadlo v cukroví, moučnících, dezertech i slaných jídlech. Můžete ji přidat do těsta pro dorty, dortových muffinů a cheesecaků nebo ji nastrouhat na salát. Pomerančová kůra také dává skvělou chuť omáčkám, marinádám a polévkám.

Jak si mohu vyrobit sušenou pomerančovou kůru?

Sušení pomerančové kůry je velmi jednoduché. Nejdříve jemně oloupejte pomerančovou kůru tak, aby nezůstalo žádné bílé a hořké části. Kůru nakrájejte na tenké proužky a dejte je na pečicí papír. Dejte je sušit do trouby při nízké teplotě (asi 90 stupňů Celsia) po dobu 2 až 3 hodin, dokud nevyschnou. Poté je můžete dát do těsta nebo je krájet a používat jako ozdobu na cukroví a moučnící.

Jsou nějaké tipy na to, jak získat co nejvíce chuti z pomerančové kůry?

Aby byla pomerančová kůra co nejchutnější, je dobré ji oloupat co nejtenčí. Také je lepší používat bio pomeranče, aby nebyla kůra naplněna chemikáliemi. Když strouháte pomerančovou kůru, vyhněte se bílým částem, protože jsou hořké. Před přidáním do jídla můžete pomerančovou kůru namočit ve vodě, aby se vyplavila hořkost a zvýraznila se chuť.

ovoce

Pomeranč – Kyselé, sladké a nezbytné pro zdraví

Kyselý pomeranč pomáhá s trávením

Pomeranče jsou plody, které jsou bohaté na vitamín C, draslík a vlákninu. Kyselé pomeranče jsou obzvláště užitečné pro zdraví, protože pomáhají s trávením těžkých jídel. Kyselé šťávy z pomerančů pomáhají rozkládat tuky a také podporují dobré trávení.

Sladký pomeranč zlepšuje imunitu

Sladký pomeranč je dalším druhem pomeranče, který má mnoho výhod pro zdraví. Vitamín C v pomerančích pomáhá posilovat imunitní systém a bojovat proti stresu. Současně sladké pomeranče obsahují mnoho antioxidantů, které pomáhají obnovovat buňky.

Pomeranč – Zdraví v jednom kousku

Všem, kteří se zajímají o zdravý životní styl, by neměly chybět v jejich jídelníčku pomeranče, ať již kyselé nebo sladké. Pomeranče jsou rozhodně nutričně hodnotné potraviny, které by si lidé měli začlenit do svého jídelníčku. Pokud ještě více podrobností poznat o tomto ovoci, určitě by měli navštívit Wikipedii.

Odkaz na stránku Wikipedie o pomeranči

fruit

Pomerančová kůra a její využití v kuchyni

  • Pomerančová kůra obsahuje silice a éterické oleje, které jí dodávají charakteristickou chuť a vůni.
  • Je možné ji použít jako ingredience do dezertů, zmrzlin, salátů a nápojů.
  • Přidává se také do marinád nebo omáček, aby zlepšila chuť jídel.
  • Pomerančovou kůru lze sušit, krájet, mlet a používat jako koření.
  • Využití pomerančové kůry v kuchyni je velmi rozmanité a obohacuje chuťové zážitky.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář