Jak připravit květináč pro zasadit kytku

Předtím, než budete sázet kytku do květináče, je důležité květináč připravit tak, aby se v něm kytička cítila dobře a mohla bez problémů růst. Níže najdete návod, jak na to:

Klíčová slova:

 • květináč
 • kytka
 • příprava
 • sazenice
 • půda
 1. Vyberte si správný květináč
 2. Velikost, tvar a materiál květináče jsou klíčové faktory pro správný růst kytičky. Zvolte květináč dle velikosti sázítkových kořenů, které budou do něj zasazovány. Stejně tak si dejte pozor, aby byl květináč dostatečně prostorný pro růst rostliny.

 3. Připravte drenážní vrstvu
 4. Zabraňte zbytečnému shromáždění vody v květináči a tím pádem usnadněte proudění vody kořeny sázítek v květináči. Na dno květináče vysypte vrstvu drenáže, například z keramzitu nebo štěrku.

 5. Naplňte květináč kvalitní půdou
 6. Nejlepší volbou je speciální substrát pro květiny, který obsahuje všechny potřebné živiny pro růst rostliny. Dbejte na to, aby půda byla dostatečně jemná a uvolněná, aby mohla kořeny sázítek správně růst.

 7. Přidejte případné doplňky
 8. Pokud potřebujete do květináče přidat hůl na rostlinu nebo dekoratvní kameny, nezapomeňte je přidat ještě před umístěním rostliny. Hůl na rostlinu pomůže udržet rostlinu vzpřímenou a dekorativní kameny ji mohou okořenit.

 9. Zasaďte kytičku
 10. Posaďte kytičku tak, aby byla s výše zmíněnými podmínkami v souladu. Nezapomeňte k opatrnému narážení na kořeny.

 11. Zalévejte pravidelně
 12. Po zasazení kytičky pravidelně zalévejte a dbájte na to, aby byla květenáč vždy vlhký, ale ne plný vody. Zalévání je vhodné provádět vždy v dopoledních hodinách a zajištěte tak, aby se voda dostala hluboko do půdy.

Při dodržení těchto základních kroků by měla vaše kytička v květináči dobře růst a radovat vás svým kvetením.

ořechy

Jak připravit květináč pro zasadit kytku

1. Vyberte vhodný květináč

Než začnete s přípravou květináče, je důležité vybrat ten správný. Zvažte velikost, materiál a design květináče, aby odpovídal potřebám a vkusu vaší kytky.

2. Vytvořte správnou drenážní vrstvu

Drenážní vrstva je důležitá pro odvodnění vody z kořenů kytky. Na dno květináče dejte asi 2-3 cm vrstvu kamenů nebo expandované hlíny.

3. Připravte si substrát

Substrát musí obsahovat nutriční látky pro správný růst kytky. Zvolte vhodný substrát podle druhu kytky, kterou chcete zasadit.

4. Zasaďte kytku

Před zasazením kytky do květináče ji opatrně vyjměte ze starého květináče a odstraňte starý substrát. Položte ji do nového květináče a doplňte substrátem.

5. Zvlhčujte postupně

Po zasazení kytky ji pozvolna zalévejte, aby se substrát dobře zvlhl. Postupně se můžete přiklonit k zalévání více vody, ale ani pod vodou by substrát být nesměl.

Pokud byste chtěli více informací o druzích substrátů, doporučujeme tento článek na americkém webu gardeners.com.

6. Umístěte květináč na správné místo

Květináč umístěte na místo, kde má kytky dostatek světla a teplo. Vyvarujte se míst v blízkosti průvanu nebo větrání.

Tak s přípravou květináče pro zasadit kytku máte hotovo a vaše kytky určitě budou na vašem parapetu nebo okenním parapetě vypadat nádherně.Jak připravit květináč pro zasadit kytku

Kroky pro přípravu květináče:

 • Zkontrolujte, zda je květináč čistý a bez prasklin.
 • Vložte drenážní vrstvu (např. kamení nebo střepiny z keramických květináčů) na dno květináče, aby zabránila hromadění vody a udržela optimální vlhkost půdy.
 • Přidejte kvalitní substrát určený pro zvolenou rostlinu. Ten by měl obsahovat živiny, ale zároveň umožňovat dostatečnou drenáž a zásobování rostliny vzduchem.
 • Zalijte květináč vodou a počkejte, dokud půda nevstřebá dostatečné množství vlhkosti.
 • Nyní můžete zasadit rostlinu.
 • Zalijte rostlinu a umístěte ji na vhodné místo s dostatkem světla.

jak sadit

Jak zasadit kytku do květináče

Výběr květináče

Nejprve si musíme vybrat správný květináč. Měl by být dostatečně velký, aby mohly kořeny rostliny růst a dostávat si tak potřebné živiny. Také by měl být vhodný pro danou rostlinu – některé potřebují propustnou půdu, jiné zase potřebují méně zálivky.

Volba substrátu

Květina potřebuje správný substrát, aby mohla růst. Obvykle se doporučuje používat specializovaný substrát pro danou rostlinu. Pokud si nejste jistí, jaký substrát je nejlepší, poraďte se s odborníkem.

Zasadit květinu

Než začnete květinu zasadit, zalijte substrát v květináči vodou. Květinu opatrně vyjměte z původního květináče a nechte ji chvíli namočenou v nádobě s vodou. Poté ji opatrně vložte do nového květináče a zalijte. Pamatujte, že přemnožené zalévání může vést k proschnutí kořenů.

Bližší informace o zahradnictví a pěstování květin najdete na Wikipedii.

orisky

Jak připravit květináč pro zasadit kytku

Základní kroky:

 • Vyberte správný květináč
 • Připravte drenážní vrstvu z kamínků nebo expandované hlíny
 • Zasypte květináč substrátem (nejlépe speciální pro danou rostlinu)
 • Vyvrtat díry na zasaditelné místo
 • Zasaďte kytku
 • Zalijte vodou a nechte prosakovat

Další rady:

 • Zvolte správné místo pro umístění květináče
 • Dodržujte správnou zálivku dle potřeb rostliny
 • Udržujte substrát vlhký, ale nezašpiněný hnilobou

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ