|

Jak začít s fermentací zeleniny?

Jak začít s fermentací zeleniny?

Pokud vám zdravý životní styl není cizí a rádi byste se naučili nový způsob, jak ochutnat zeleninu, zkuste fermentaci! Fermentace zvyšuje nutriční hodnotu potravin a podporuje dobré trávení. Pokud se chcete do fermentace zeleniny pustit, měli byste nejprve zjistit, u které zeleniny se bude nejlépe pracovat.

Příprava nádob – Pro začátek je třeba připravit místo, kde budete s fermentací pracovat. Kromě toho budete také potřebovat sklenici s víkem nebo fermentační nádobu.

Výběr zeleninyZelenina by měla být čerstvá a zdravá. Zkuste například mrkev, dýni, ředkvičky nebo kapustu.

Příprava zeleniny – Zeleninu rozkrájejte na menší kousky nebo ji nastrouhejte. Pokud jste si vybrali kapustu, musíte ji usmažit a ochutit bylinkami.

Příprava solného roztoku – Rozpuštěte vodu a sůl, abyste vytvořili slaný roztok, do kterého poté budete zeleninu vkládat.

Fermentace – Vložte nakrájenou zeleninu do sklenice nebo fermentační nádoby a zalijte zeleninu solným roztokem. Následně nechte dokvasit při pokojové teplotě několik dní.

Ať už chcete zlepšit zdraví či jen objevovat nové chutě, fermentace zeleniny vám určitě pomůže. Začněte s jednoduššími recepty a postupem času si můžete vyzkoušet i náročnější varianty.

zelenina



Jak začít s fermentací zeleniny?

Základy fermentace zeleniny

Fermentace zeleniny je tradiční metoda konzervace, kterou využívali naši předkové. Jednoduše řečeno se jedná o proces, při němž se pomocí mikrobů přirozeně probíhajících v zelenině mění cukry na kyselinu mléčnou nebo octovou, čímž se snižuje pH potraviny a eliminuje se případný růst patogenních mikrobů. To vede nejen k prodloužení trvanlivosti, ale také k vytvoření charakteristické chuti a aroma potraviny.

Výběr vhodné zeleniny a přísad

Pro fermentaci se nejlépe hodí tuhá zelenina, jako jsou mrkev, ředkvičky, zelí, ale lze využít i měkčí zeleninu, jako jsou okurky či papriky. Je důležité dbát na to, aby byla zelenina čerstvá a kvalitní, bez známek hniloby či plísní. Kromě zeleniny lze do fermentace přidat i různé koření, bylinky či další přísady podle vlastní chuti.

Příprava zeleniny a nádobí

Než začnete s fermentací, je důležité pečlivě umýt a očistit zeleninu. Pokud zelenina obsahuje pesticide nebo další nežádoucí látky, raději volte bio variantu. Nádobí určené pro fermentaci je třeba důkladně vydezinfikovat. Ideální jsou skleněné nádoby s uzávěrem, které umožňují vidět dovnitř a kontrolovat průběh fermentace.

Postup fermentace

Zeleninu nakrájejte na menší kousky či plátky a vložte do nádoby. Přidejte koření a bylinky podle chuti, ale zbytečně nepřehánějte. Připravte si solný roztok, kterým zeleninu překryjete. Roztok se připravuje zhruba takto: na 1 litr vody dejte 25 gramů soli. Nádobu uzavřete a uložte na tmavé a chladné místo při pokojové teplotě. Během fermentace bude docházet k uvolňování plynu, proto je důležité nádobu průběžně otevírat a uvolňovat tak tlak. Po několika dnech je zelenina hotová a můžete si ji pochutnat, nebo ji nechat dále probíhat na chuti v chladničce.

Tipy a rady na závěr

  • Při přípravě solného roztoku používejte jodovou sůl s obsahem jodu.
  • Pokud se na povrchu objeví plesnivé saze, nezoufejte. Stačí je jednoduše odstranit a fermentace může pokračovat dál.
  • Zelenina musí být vždy pod solným roztokem. Pokud ne, mohou zeleniny na povrchu začít plesnivět.
  • Pokud vám fermentace nechutná, zkuste přidat více koření nebo nechte zeleninu fermentovat delší dobu.
  • Výsledná zelenina je plná živých probiotických kultur, které mají pozitivní vliv na trávení a imunitu.

Více o fermentaci a dalších způsobech konzervace se dozvíte na https://www.culturesforhealth.com/learn/category/vegetable-fermenting/.


Jak začít s fermentací zeleniny?

Co potřebujete

Abyste mohli začít s fermentací zeleniny, budete potřebovat:

  • Zeleninu – můžete použít například mrkev, ředkvičky, zelí, okurky, květák, papriky
  • Sůl – použijte nejlépe nejrafinovanější mořskou sůl bez přidaných chemikálií
  • Korek nebo nálevkovitý uzávěr – aby mohl plyn unikat, ale nevnikal dovnitř
  • Skleněné nádoby – měly by být uzavíratelné a vhodné pro výrobu kvašené zeleniny, nejlépe široké

Postup

  1. Zeleninu nakrájejte na menší kousky a uložte ji do skleněné nádoby
  2. Přidejte sůl v poměru 1-2 % hmotnosti zeleniny
  3. Důkladně vmíchejte sůl do zeleniny, aby byla celá pokrytá
  4. Zacvakněte uzávěr nebo vložte korek
  5. Uložte skleněnou nádobu na tmavé a chladné místo
  6. Po 1-2 dnech začne zelenina kvasit, mohou se objevit bubliny a zelenina může být mírně šumivá
  7. Po několika dnech můžete ochutnat, jak je zelenina nakvašená, a podle chuti ji nechat dál kvasit nebo ukončit proces fermentace ukládáním do lednice

zeleninova

Fermentace zeleniny – výborná volba pro zdravější životní styl

Co je to fermentace zeleniny?


Fermentace zeleniny je proces, při kterém jsou zeleninové suroviny obohaceny o probiotika a zároveň prodlouží svou trvanlivost. K tomuto procesu se používají různé druhy zeleniny, jako jsou například mrkev, zelí, ředkvičky a další. Kvasinky a bakterie přeměňují cukry a bílkoviny obsažené ve zelenině na kyselinu mléčnou, ocet a další látky.

Výhody fermentace zeleniny pro zdraví


Fermentovaná zelenina obsahuje probiotika, která jsou prospěšná pro naši trávicí soustavu. Pomáhají udržovat rovnováhu mikroflóry v našem těle a zlepšují imunitu. Fermentovaná zelenina také obsahuje větší množství vitamínů a minerálů v porovnání se syrovou zeleninou.

Jak si připravit fermentovanou zeleninu?


Základem pro přípravu fermentované zeleniny je nakrájená čerstvá zelenina a sůl. Zelenina se smíchá s solí a nechá se asi hodinu stát, aby se uvolnila šťáva. Poté se tuto směs přelije do sklenice a tlačítkem se zelenina pouzdří do nádoby. Nádobu uzavřeme a necháme ji několik dní stát v teplé místnosti. Pravidelně se kontroluje, zda nevznikl nadměrný tlak a zda je zelenina postačující pod slanou vodou.

Zjistěte více o fermentaci

vegetables

Jak začít s fermentací zeleniny?

  • Zvolte vhodnou zeleninu a nakrájejte ji.
  • Připravte kvasnice nebo starter kulturu.
  • Přidejte soli a koření dle chuti.
  • Vyplňte nádobu fermentovanou zeleninou a zakryjte ji.
  • Nechte zeleninu fermentovat při pokojové teplotě.
  • Kontrolujte průběh fermentace a ochutnávejte – až bude zelenina kyselá, je hotová.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky