|

Jak zasadit a přesadit jehličnany do květináčů správně

Jak zasadit a přesadit jehličnany do květináčů správně

Pokud máte rádi jehličnany, ale z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete pěstovat je venku v zemi, můžete si je vypěstovat i v květináči. Při zasazování a přesazování jehličnanů do květináčů je potřeba správně postupovat, aby se rostlina cítila dobře a rostla zdravě.

Kroky při zasazování a přesazování jehličnanů do květináčů

1. Vyberte vhodný květináč – ideální je zvolit keramický květináč, který propouští vzduch a umožňuje cirkulaci vody a živin.

2. Připravte si zeminu – pro jehličnany je vhodná kyselá půda. Můžete si ji připravit smícháním rašeliny a písku v poměru 2:1.

3. Odstraňte rostlinu z původního květináče – při přesazování je důležité, aby nedošlo k poškození kořenů.

4. Vložte rostlinu do nového květináče a doplňte okolí kořenů připravenou půdou.

5. Zalijte rostlinu vodou a přidejte hnojivo.

Toto jsou základní kroky při zasazování a přesazování jehličnanů do květináčů. Je důležité si uvědomit, že jehličnany jsou náročné na světlo a nesnášejí přemokření půdy. Proto musí být umístěny na místě s dostatkem světla, ale zároveň chráněny před přímým sluncem. Dále je důležité pravidelně zalévat a přihnojovat rostlinu.

Klíčová slova: Jihličnany, květináč, zasazení, přesazení, půda, kořeny, hnojení.

ořechy

Jak zasadit a přesadit jehličnany do květináčů správně

Co jsou jehličnany a kdy je nejvhodnější je zasadit do květináčů

Jehličnany jsou rostliny, které mají jehlice místo listů. Jsou to stálezelené rostliny, což znamená, že neopadávají ani v zimě. Nejjednodušší způsob, jak pěstovat jehličnany, je zasadit je do květináčů. To můžete udělat kdykoliv během roku, ale nejlepší doba pro zasadit je na jaře nebo na podzim.

Jak zasadit jehličnany do květináčů

 • Vyberte si správný květináč
 • Připravte vhodnou půdu
 • Zvolte nejlepší rostlinu pro dané podmínky
 • Zasaďte rostlinu do květináče
 • Zalievejte

Vyberte si správný květináč

Pro zasažení jehličnanů do květináčů je nejlepší zvolit květináč s drenážními otvory. Tím zajistíte lepší odvodnění a zabráníte nadměrnému zadržování vody v květináči. Musíte také zvolit květináč, který je dostatečně velký, aby jehličnany mohly růst. Vyhněte se květináčům s tmavým dnem, protože mohou zadržovat příliš mnoho tepla a poškozovat kořeny rostliny.

Připravte vhodnou půdu

Jehličnany potřebují půdu s dobrou drenáží, která umožní kořenům dýchat. Můžete použít směs půdy pro jehličnany nebo připravit vlastní směs ze 3 částí rašeliny a 1 části písku. Nikdy nepoužívejte zeminy pro květiny, protože tyto jsou příliš těžké a mohou způsobit hnilobu kořenů.

Zvolte nejlepší rostlinu pro dané podmínky

Zvolte jehličnany, které jsou vhodné pro dané podmínky. Některé druhy jsou vhodné pro teplejší podnebí, zatímco jiné jsou vhodné pro chladnější podmínky. Zvažte také velikost a rychlost růstu rostliny, aby nedošlo k přeplnění květináče.

Zasaďte rostlinu do květináče

Jehličnany opatrně vyjměte ze starého květináče a odstraňte případně poškozené kořeny. Přidejte trochu nové půdy na dno nového květináče a umístěte rostlinu na vrchol půdy. Přidávejte půdu kolem kořenů a země pevně uchopte. Poté zalijte vodou a umístěte květináč na slunečné stanoviště.

Zalevujte

Jehličnany potřebují pravidelnou, ale střídmou zálivku. Někteří lidé si myslí, že jehličnany nepotřebují mnoho vody, ale to není pravda. Země by měla být stále vlhká, ale zbytečně mokrá, protože příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů a poškodit rostlinu. Zalévejte pouze tehdy, když jsou půda a kořeny suché.

Jak přesadit jehličnany z květináče do země

 • Vyberte vhodné místo v zemi
 • Připravte půdu
 • Přesuňte rostlinu do země
 • Zkopírujte okolí rostliny
 • Zalevujte

Vyberte vhodné místo v zemi

Zvolte pro jehličnany vhodné místo v zemi, kde budou mít dostatek světla a prostoru pro růst. Vhodné jsou místa, která mají dobrou drenáž a minimalizují riziko hniloby kořenů. Zároveň se vyhněte místům, kde se hromadí voda, jako jsou například dno svahu.

Připravte půdu

Připravte si vhodnou půdu pro jehličnany. Jehličnany potřebují půdu s dobrou drenáží, která umožní kořenům dýchat. Přidejte do půdy rašelinu, písek a kompost, aby se zlepšila kvalita a vlastnosti půdy.

Přesuňte rostlinu do země

Opatrně vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte případně poškozené kořeny. Během přesunu z květináče do země je důležité nepoškodit kořeny rostliny. Poté umístěte rostlinu do vykopaného otvoru a zakryjte příslušnou půdou.

Zkopírujte okolí rostliny

Zkopírujte okolí rostliny, aby kořeny byly chráněny a udržovaly si vlhkost. Posypte mulčem nebo rašelinou a nechte kořeny volně dýchat a růst.

Zalevujte

Jehličnany potřebují pravidelnou, ale střídmou zálivku. Někteří lidé si myslí, že jehličnany nepotřebují mnoho vody, ale to není pravda. Země by měla být stále vlhká, ale zbytečně mokrá, protože příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů a poškodit rostlinu. Zalévejte pouze tehdy, když jsou půda a kořeny suché.

Reference
Jak zasadit a přesadit jehličnany do květináčů správně?

Jak zasadit jehličnany do květináče?

1. Vyberte vhodný květináč o velikosti minimálně o 5 cm větší než kořenový bal.

2. Na dno květináče dejte zhruba 2 cm vrstvu kamínků nebo písku, aby zlepšila odtok vody a zabránila zadržování vody v kořenovém balu.

3. Do květináče umístěte vrstvu substrátu. Pozor, jehličnany potřebují kyselé půdy, proto je zvolte takový substrát.

4. Z kořenového balu odstraňte tutořinu a opatrně ho položte na substrát. Pokud je kořenový bal suchý, nezapomeňte ho před zasazením zalít.

5. Jemně substrát urovnávejte kolem kořenového balu a lehce ho stlačte. Neměli byste ale přitlačovat příliš silně, aby kořeny dostávaly dostatek vzduchu.

6. Po zasazení je potřeba rostlinu dobře zalít.

Jak přesadit jehličnany do květináče?

1. Pokud se jehličnanu v původním květináči špatně daří nebo je malý, vyberte vhodný květináč o velikosti minimálně o 5 cm větší než původní.

2. Lehce květináč zaklepejte, aby se uvolnil kořenový bal. Pokud potřebujete, opatrně pomocí nůžek nebo nože oddělte kořeny od stěn květináče.

3. Na dno nového květináče dejte zhruba 2 cm vrstvu kamínků nebo písku, aby zlepšila odtok vody a zabránila zadržování vody v kořenovém balu.

4. Do nového květináče umístěte vrstvu substrátu. Pozor, jehličnany potřebují kyselé půdy, proto je zvolte takový substrát.

5. Opatrně kořenový bal vložte do nového květináče a jemně urovnávejte substrát kolem něj. Pokud se jeho koruna dostala během přesazování mimo osu, zkorigujte její polohu tak, aby byla opět na středu kořenového balu.

6. Po přesazení je potřeba rostlinu dobře zalít.

jak sadit

Jak pěstovat jehličnany v květináči

Vyberte správný květináč a substrát

Před tím, než začnete pěstovat jehličnany v květináči, vyberte správný květináč a substrát. Jehličnany mají rády propustné a mírně kyselé půdy. Proto se doporučuje použít substrát, který obsahuje rašelinu. Květináč by měl být dostatečně velký pro kořeny rostliny a měl by mít dno s otvory pro odvodnění.

Zalévejte jen málo a často

Jehličnany mají rády vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Proto je důležité zalévat jen málo, ale často. Pokud byste zalévali příliš mnoho vody najednou, může to vést k hnilobě kořenů. Zároveň je důležité nechat substrát vyschnout mezi jednotlivými zálivkami.

Osvětlení

Jehličnany potřebují hodně světla, ale nesnášejí přímé slunce. Proto umístěte květináče s jehličnany na místo, kde budou mít dostatek světla, ale nebudou vystaveny přímému slunci. Pokud jsou vaše jehličnany umístěny na jižní straně, ochraňte je před přímým sluncem například fólií nebo záclonou.

Chcete se dozvědět více o jehličnanech a jejich pěstování? Navštivte wikipedii.

orisky

Jak zasadit a přesadit jehličnany do květináčů správně

 • Vyberte vhodný květináč s dostatečnou velikostí a drenážním otvorem.
 • Připravte kvalitní zeminu s dostatečným obsahem živin.
 • Vyberte zdravé a silné jehličnany, případně si je zakupte v zahradnickém centru.
 • Pokud získáváte jehličnany ze zahrady, dbajte na řádný odstřih a vyjmutí kořenů s půdou.
 • Vyplňte květináč připravenou směsí z hlíny, písku a rašeliny.
 • Do středu květináče umístěte jehličnan a pečlivě ho zakryjte zeminou, aby byl dobře zakořeněn.
 • Zápočtěte na dostatečné vlhkosti půdy a pravidelně zalévejte.
 • Udržujte jehličnany na slunném místě a chrání je před přímým slunečním zářením.
 • Pozor na teploty a větrech, které mohou poškodit rostliny.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky