|

Jak zasadit bylinky na balkóně

Jak zasadit bylinky na balkóně

Pokud máte na balkóně volné místo, můžete si tam zasadit bylinky, které mohou být nejen dekorativní, ale také vám poslouží při vaření. Zde je několik tipů, jak postupovat.

Výběr bylinek – Vyberte si bylinky, které jsou vhodné pro pěstování na balkóně. Měly by být odolné vůči změnám počasí a nevyžadovat příliš mnoho péče. Např. máta, rozmarýn, petržel, tymián, oregano atd.

Nádobky – Nakupte si nádobky na pěstování bylinek, které se hodí pro balkón (např. květinové boxy, závěsné nádoby atd.). Dbejte na to, aby měly odečetelné dno a aby byly dostatečně velké.

Půda – Použijte kvalitní substrát, který obsahuje živiny a umožní správný růst rostlin. Při zalévání dbáte na to, aby přebytečná voda mohla snadno odtékat.

Umístění – Bylinky potřebují slunce, takže balkón by měl být umístěn na jižní nebo západní straně. Zajistěte také, aby měly bylinky chráněné před silným větrem.

Zálivka – Bylinky potřebují pravidelnou zálivku, ale dávejte pozor na to, aby substrát nebyl příliš vlhký. Zalévejte také vždy ráno nebo večer, kdy je teplota nižší.

S těmito tipy můžete pěstovat bylinky na balkóně a těšit se z jejich vzhledu i chuťových kvalit.

ořechy
Jak zasadit bylinky na balkóně

1. Výběr vhodných bylinek pro balkón

Nejdůležitější je vybrat si bylinky, které jsou vhodné pro pěstování na balkóně. Doporučujeme například pažitku, tymián, mátu, rozmarýn či petržel. Tyto bylinky jsou nenáročné na péči a snadno se přizpůsobí podmínkám na balkóně.

Jak zvolit květinové boxy?

Pro zasadit bylinky na balkóně jsou nejvhodnější květinové boxy. Vybírejte boxy, které jsou dostatečně hluboké a mají otvory na spodku pro odvod vody. Důležité je také vybrat boxy, které zapadají do stylu vašeho balkónu a barevně ladí s přírodní krajinou.

2. Jak zasadit bylinky na balkóně?

Než začnete s výsadbou, je důležité připravit si květinové boxy. Naplňte je substrátem a proklíčená semena nasypejte podle návodu na obalu. Dbejte na dostatečnou zálivku, ale nezalévejte bylinky příliš. Po vyklíčení můžete bylinky průběžně oštřikovat a hnojit.

Jak je uložit na balkóně?

Umístěte květinové boxy s bylinkami na slunné místo na balkóně. Dobrou volbou může být také umístění boxů na zábradlí nebo parapetu balkónu. Bylinky se postupně rozrostou a vytvoří krásnou ozdobu balkónu.

3. Jak dbát na bylinky na balkóně?

Aby bylinky na balkóně rostly a kvetly plným zdravím, je důležité o ně pravidelně pečovat. Pravidelně je zalévejte a přihnojujte. Také odkvetlé květy a listy pravidelně odstraňujte, aby bylinky měly dostatek energie pro další růst. Dbejte také na případné škůdce a choroby a konzultujte případně s odborníkem.
Jak zasadit bylinky na balkóně

Jaké bylinky zasadit na balkón?

Na balkóně se dobře daří aromatickým bylinkám, jako jsou máta, rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj, ale i petržel, koriandr nebo pažitka. Pokud je balkón v polostínu, volte bylinky, které se daří i v chladnějších podmínkách, jako třeba pažitka nebo koriandr.

Jak zasadit bylinky na balkón?

Na balkóně je vhodné použít květinové boxy nebo květinové pytle s otvory na dno pro odvodnění. Zaplněte je substrátem pro bylinky a začněte sazenicemi. Dbejte na to, aby bylinky měly dostatek prostoru pro kořeny a aby mezi nimi byl dostatečný rozestup, aby se neměly navzájem ve stínu.

Jak se starat o bylinky na balkóně?

Bylinky na balkóně vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení, aby rostly zdravě a silně. Nesmí se nechat vyschnout, ale ani nesmí být přemokřené. Pravidelně odstraňujte suché listy a květy. Pokud máte balkón na slunci, zvažte, že bylinky se mohou rychleji oschnout, proto pravidelně sledujte stav půdy a své rostlinky zalévejte dle potřeby.

Co dělat s bylinkami na podzim?

Na podzim je třeba připravit bylinky na zimu. Můžete je přesadit do větších květinových boxů a vyměnit starý substrát za čerstvý. Na konci sezóny je potřeba bylinky zastřihnout na výšku a lehce proředit, aby přežily zimu. V chladnějších oblastech se doporučuje bylinky přenést do teplejších míst, jako jsou např. zimní zahrady.

jak sadit

Jak zasadit – návod na zahradničení

Jak zasadit květiny do zahrady

Zahradničení je velmi oblíbenou aktivitou v České republice. Pokud se chcete také zapojit do této činnosti, může vám být užitečný návod na to, jak správně zasadit květiny do zahrady. Pro zahájení této činnosti je nutné připravit si několik věcí.

Příprava náčiní

Pro zahájení zahradničení budete potřebovat různá náčiní. Mezi základní potřeby patří:

 • Rýč
 • Lopata
 • Zalévací konví
 • Různé druhy květin

Výběr vhodného místa

Pro zasadit květiny je vhodné vybrat místo, kde bude dostatečné množství slunce a vody. Dále je důležité zkontrolovat kvalitu půdy. Pokud je půda příliš suchá, je nutné ji před zahradničením zalít vodou.

Postup při zahradničení

Před zahájením zahradničení je třeba rozmístit rostliny podle požadovaného vzhledu zahrady. Poté je nutné vykopat jamky, kam se květiny zasadí. Po zasazení je třeba květiny zalévat a udržovat je v dostatečné vlhkosti.

Pokud se budete držet těchto základních postupů, zasadit květiny do zahrady bude pro vás snadnou a příjemnou činností.

Více informací o zahradničení najdete na Wikipedii.


orisky

Jak zasadit bylinky na balkóně:

 • Vybrat vhodnou lokalitu na balkóně
 • Zvolit krásné květináče
 • Naplnit květináče vhodnou zeminou
 • Zasadit bylinky na dostatečnou vzdálenost od sebe
 • Zalévat pravidelně a dostatečně
 • Dodávat hnojení podle potřeby
 • Nevysazovat bylinky v blízkosti rostlin, které je mohou ohrožovat

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky