Historie třešní v Česku: od prvních sazenic po současné odrůdy

Třešně jsou plodem stromů rodu slivoň, které byly v Česku pěstovány již od středověku. První zmínky o třešních se však vážou k odkazu z roku 1204. V té době byly třešně pěstovány v klášterních zahradách jako dekorativní rostliny.

V 17. století se v Čechách objevily první sady třešní, které byly určeny ke komerčnímu účelu. Nejoblíbenější odrůdou byla Šafra, která se pěstovala na jihovýchodní Moravě a byla exportována do Rakouska a Německa.

V 19. a 20. století docházelo k rozvoji tohoto zemědělského odvětví, a to především díky zlepšení technologií sklizně a přepravy. Populárními odrůdami se staly např. Hedelfingenská, Lutovská, Burlatová a Lapins.

Dnes se v Česku pěstují desítky odrůd třešní, které se liší tvarem, barvou a chutí plodů. Mezi nejznámější patří např. Kordia, Vitillo, Regina a Lapins. Třešně se používají k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, džemů a likérů.

Keywords: třešně, odrůdy, Česko, historie, pěstování, plody.

ovocny
Historie třešní v Česku

Od prvních sazenic třešní v Česku

Třešně jsou v Česku pěstovány již více než tisíc let. První sazenice sem byly pravděpodobně přivezeny Římany kolem roku 200 n.l. Od té doby se výsadba třešní rozšiřovala po celém území dnešní ČR.

Vývoj odrůd třešní v Česku

Ve středověku byly nejrozšířenější odrůdy třešní švestkovitých. Tyto odrůdy se postupně vymísily s mnoha dalšími odrůdami z okolních zemí a významných odrůd ze zahraničí.

V 19. století začaly být v Česku pěstovány již odrůdy samosprašné, které se dnes řadí mezi nejoblíbenější.

V současné době jsou v Česku nejrozšířenější odrůdy třešní švestkovitých (např. Vakova Třešeň, Věstonická Třešeň) a také odrůdy samosprašné (např. Saturn, Volcano).

Význam třešní v Česku

Třešně jsou v Česku velmi významným ovocem, které je velmi oblíbené pro svou sladkou chuť a využití při výrobě nejrůznějších jídel a nápojů.

Navíc mají třešně v Česku i historický význam – například třešňový sad u zámku v Květnici byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Nejzajímavější fakta o třešních v Česku

  • Tereziánský katastr z roku 1760 uvádí, že na pozemcích dnešního parku Stromovka v Praze byly vysazeny třešně, které mohly být již více než sto let staré.
  • V roce 2014 byla v Hodoníně nalezena třešeň, která je podle odborníků nejstarší žijící třešní na světě. Její stáří se odhaduje na více než 600 let.

Závěr

Třešně jsou nejen významnou součástí naší historie, ale také jsou stále oblíbeným ovocem u mnoha lidí. Vývoj třešní zde v Česku určitě ještě není u konce a můžeme se těšit na další zajímavé odrůdy v budoucnu.

Pro více informací o třešních můžete navštívit tento článek z US webových stránek.


Historie třešní v Česku

Od prvních sazenic až po současné odrůdy

Třešně jsou v Česku pěstovány již po celá desetiletí a mají své místo v české kulturní a kulinářské tradici. První třešně byly do Čech přivezeny již ve středověku, ale jejich pravý rozkvět nastal až v 19. a 20. století.

V té době se začaly objevovat první vyšlechtěné odrůdy třešní, které byly odolnější vůči chorobám a sloužily především ke konzumaci. Nejznámější odrůdou se stala třešeň Napoleonka, která byla velmi oblíbená díky své sladkosti a velikosti plodů.

V současné době se v Česku pěstuje mnoho různých odrůd třešní, které se liší velikostí plodů, chutí, barvou a dozráváním. K nejznámějším a nejčastěji pěstovaným odrůdám patří například třešeň Amarena, Regina, Lapins, Bing a mnoho dalších.

Pokud máte zájem o pěstování třešní v Česku, doporučujeme vybírat odrůdy s vysokou odolností proti chorobám a sledovat správnou péči a řez. Třešně jsou velmi chutné ovoce, které určitě stojí za to ochutnat!

ovoce
Třešně – vynikající ovocná delikatesa

Třešně – výživná a chutná ovocná pochoutka

Třešně jsou jednou z nejoblíbenějších letních pochoutek, které jsou naplněny nejen svěží chutí, ale také jsou neuvěřitelně výživné. Třešně jsou mnohem sladší než jahody či maliny, ale jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C, který pomáhá posílit imunitní systém. Tento druh ovoce obsahuje také mnoho draslíku a vitaminu B6, které jsou důležité pro zdraví srdce a fungují jako přirozené diuretikum.

Třešně v gastronomii

V gastronomii jsou třešně velmi oblíbené vůle na dortech, koláčích, zákuscích nebo slavnostních dezertech. Dají se konzumovat čerstvé nebo marinované, nakládané a sušené, aby uchovaly delikátní chuť, aroma a výživné vlastnosti. Když plody dozrají, stávají se šťavnatými a potěší celou rodinu.

Třešně v kuchyni

Třešně můžete přidat do různých receptů jako jsou ovocné saláty, smoothie, koktejly, džemy, marmelády a likéry. Můžete s nimi také připravit třešňovou polevu na dorty nebo zákusky nebo ovocnou náplň do piškotových rolád. Při pečení si ovšem dávejte pozor, aby byly pecky odstraněny, aby nedošlo k poškození každé zubní výplně.

Výhody třešní pro zdraví

Kromě toho, že jsou třešně vynikající pochoutkou, pomáhají omezovat záněty, což je zvláště užitečné pro artritidu a bolesti svalů. Díky svému obsahu antokyraninu dokážou třešně snížit krevní tlak a pomáhají při léčbě močových kamenů. Třešně se také doporučují pro lidi trpící nespavostí, protože jejich obsah melatoninu zlepšuje kvalitu spánku.

Více informací o třešních najdete na Wikipedii.


fruit

Historie třešní v Česku: od prvních sazenic po současné odrůdy

• Třešně byly dováženy do Česka již ve středověku.

• První sazenice třešní získal český král Jan Lucemburský v roce 1310.

• V 16. a 17. století se třešně pěstovaly hlavně v okolí Trutnova.

• V 18. století se třešně začaly pěstovat v celém Česku, díky zavedení nových odrůd.

• V roce 1849 byla v ČR vypěstována odrůda vánoční třešeň.

• V 20. století byly vyšlechtěny nové odrůdy, např. Kordia nebo Regina.

• V současné době jsou stále oblíbené kiselé třešně, ale roste i zájem o sladké a sladkokyselé odrůdy.

• ČR je spolu s Polskem a Maďarskem největším producentem třešní v Evropě.

• Třešně jsou oblíbené nejen pro svůj sladký a kyselý šťavnatý plod, ale jsou také symbolem léta a slunce.

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ