|

Jak zasadit zeleninovou zahradu od A do Z

Jak zasadit zeleninovou zahradu od A do Z

Pokud chcete mít čerstvou zeleninu přímo z vaší zahrady, není třeba být zkušeným zahradníkem. V tomto návodu vás provedeme krok za krokem, jak zasadit zeleninovou zahradu od začátku až do sklizně.

Prvním krokem je zvolit vhodné místo pro zahradu. Mělo by být na slunci a mít dobrou drenáž, protože přemokřená půda může způsobit hnilobu kořenů. Pokud zahradu plánujete na terase nebo balkónu, zkontrolujte, zda jsou květinové truhlíky dostatečně velké a mají dostatečnou drenáž.

Dalším krokem je příprava půdy. Pokud půda není dostatečně kvalitní, můžete ji vylepšit kompostem nebo hnojivy. Je důležité půdu pravidelně zalévat, aby byla vždy vlhká, ale ne přemokřená.

Poté si vyberte zeleninové plodiny, které chcete pěstovat. Některé zeleniny, jako jsou rajčata a okurky, potřebují oporu (rošt), na kterém se mohou rozprostřít. Některé zeleniny, jako je salát a ředkvičky, můžete pěstovat i ve speciálních boxech na okně.

Vhodný termín pro výsadbu se liší dle druhu zeleniny. Obecně se ale většina zeleninových plodin sází na jaře a sklízí na podzim.

Posledním krokem je pravidelná péče o zahrádku. Kromě zalévání je důležité pravidelně kontrolovat rostliny na škůdce a choroby a zvolit vhodné prostředky pro jejich odstranění.

Vyzkoušejte si zasadit zeleninovou zahradu a uvidíte, jak je jednoduché ji mít přímo u vás doma.

ořechy





Jak zasadit zeleninovou zahradu od A do Z

Jak zasadit zeleninovou zahradu od A do Z

1. Krok: Zvolení vhodného pozemku

Nejprve je potřeba zvolit vhodné místo pro založení zahrady. Ideální je místo, kde bude mít rostliny dostatek slunce, ale zároveň i stín, pokud jsou některé plodiny náchylné na přímé sluneční paprsky. Důležité je také zvolit místo, které má dobrý odvod vody, aby se zamezilo přemokření kořenů.

2. Krok: Příprava půdy

Před samotným založením zahrady se musí připravit půda. Nejjednodušší způsob je použít rýhu nebo frézu a propracovat půdu do hloubky cca 20 cm. Dále je potřeba odstranit velké kameny a plevele, které by mohly bránit růstu rostlin. Při přípravě půdy je dobré přidat i organickou hmotu, jako jsou třeba kompost, rašelina nebo listová hmota. Tyto materiály pomohou kultivovat půdu a zlepšit její strukturu.

3. Krok: Výběr zeleninových plodin

Při výběru zeleninových plodin je důležité zvolit plodiny, které jsou přizpůsobené našemu klimatu a půdě. Výběr je také důležitý z hlediska sklizně. Některé plodiny jsou vhodné na přímou konzumaci, jiné se dají skladovat na delší dobu. Důležité je také brát v úvahu meziplodinovou řadu, tedy to, jaké plodiny již byly na dané půdě v minulosti pěstovány.

Pro inspiraci můžeme nahlédnout i na americké webové stránky. Například článek Vegetable Garden Plans for Beginners od Better Homes & Gardens nabízí zajímavé nápady a plánování pro začátečníky.

4. Krok: Zalévání a hnojení

Pro vývoj zeleninových rostlin je důležitá pravidelná zálivka. Pokud není pravidelná zálivka zajištěna, mohou rostliny uvadnout a zanedlouho zahynout. Stejně důležité je také hnojení. Při výběru hnojiva je důležité brát v úvahu druh půdy a délku pěstování konkrétních plodin. Pokud jsou rostliny hnojeny správně, jsou větší a zdravější, rovněž jsou odolnější proti škůdcům a chorobám.

5. Krok: Ochrana před škůdci

Škůdci jsou neodmyslitelnou součástí zahrádkování. Je potřeba je eliminovat, aby neničili plodiny. Existují přírodní způsoby, jak se škůdců zbavit. Například použití cibulového výluhu proti plžům, použití křenového extraktu proti mandelince bramborové či posypání půdy rozdrcenou skořicí proti mravencům. Pokud jsou plodiny již napadené, je třeba je odstranit a zlikvidovat, aby se škůdci už nepřenesli na další plodiny.

6. Krok: Sklizeň

Sklizeň je možné provádět postupně a podle potřeby. U některých plodin je vhodné sklízet jejich plody cca 1x týdně, u jiných plodin stačí 1x za měsíc. Je důležité dodržovat čas sklizně, aby plodiny neztratily své vlastnosti. Po sklizni nezapomeňte likvidovat zbytky rostlin, aby se případné choroby a škůdci nešířili na další plodiny.




Jak zasadit zeleninovou zahradu od A do Z

Co je třeba připravit před založením zahrady?

Před založením zahrady je vhodné zvolit vhodné místo, které bude mít dostatek slunce a bude chráněné před větrem. Dále je třeba připravit půdu, kterou je vhodné obohatit kompostem a vápnem, aby byla úrodná a dobře propustná.

Kdy a jaké rostliny zasadit?

Nejvhodnější doba pro založení zahrady je na jaře, kdy se již nevyskytuje mráz a půda je dostatečně teplá. Pokud chcete zasít semínka, je třeba je zapíchnout do půdy v určité vzdálenosti od sebe a zalévat. Pokud chcete pěstovat již vypěstované sazenice, je třeba je umístit do připravené půdy a zahrnout zeminou.

Jaké další úkony je třeba provádět při pěstování zeleniny?

Aby vaše zahrada byla úrodná, je třeba ji pravidelně udržovat a zalévat, dále je třeba odstraňovat plevele a přihnojovat. Záleží také na druhu rostliny, některé totiž vyžadují stín nebo oporu, jako například fazole.

jak sadit

Jak zasadit strom v zahradě

Výběr vhodného místa

Při zasazování stromu do zahrady je klíčové vybrat správné místo. Strom by neměl být umístěn příliš blízko stavby, aby nedocházelo k poškozování základů a překážel by i výhledu. Důležité je také dodržet správnou vzdálenost od ostatních stromů.

Příprava půdy a výsadba

Před výsadbou stromu je potřeba připravit půdu. Ta by měla být uvolněná, propustná a živná. Jsou-li kořeny stromu zabalené v balu, je nutné jej odstranit a ošetřit kořeny stimulátorem růstu. Poté je strom nutné umístit do jámy tak, aby byly kořeny pokryty zeminou a nebyly ohnuté.

Zálivka a péče o strom

Po výsadbě je nutné zajistit dostatečnou zálivku a pravidelně kontrolovat stav stromu. V prvních letech je také důležité odstraňovat konkurenční rostliny a chránit strom před škůdci a chorobami.

Pro více informací o výsadbě stromu doporučujeme navštívit Wikipedii: Výsadba stromu.

orisky

Jak zasadit zeleninovou zahradu od A do Z

  • Vybrat vhodné místo pro zahradu s přístupem k slunci a vodě
  • Zamýšlet se nad tím, jakou zeleninu chcete pěstovat
  • Vytvořit plán zahrady, rozdělit ji na jednotlivé části a určit rozestupy
  • Připravit půdu a přidat hnojivo nebo kompost
  • Zvolit správné semena nebo sazenice
  • Zaměřit se na zalévání, odplevelování a odchyt škůdců
  • Dodržovat pravidelné ošetřování rostlin
  • Sbírat úrodu a následně přemýšlet nad dalšími zásahy do zahrady jako je například rotace plodin

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky