|

Jaké jsou běžné choroby a škůdci, které napadají brambory?

Jaké jsou běžné choroby a škůdci, které napadají brambory?

Bramborový chrobák je jedním z běžných škůdců, které napadají brambory. Tento škůdce poškozuje kořeny a hlízy brambor, což snižuje výnos a kvalitu plodin.

Fyziologické choroby jsou také běžné u brambor, jako například zelenání, zesmolení nebo vyrážení očí. Tyto choroby mohou být způsobeny nedostatkem vody, nízkou kvalitou půdy nebo nepříznivými klimatickými podmínkami.

Plíseň bramborová je další běžnou chorobou, která se vyskytuje u brambor. Tento druh plísně napadá stonky a listy brambor a může vést k významnému poklesu sklizně.

Je důležité sledovat pěstování brambor pravidelně a přijmout potřebná opatření včas, aby se zabránilo šíření chorob a škůdců.

ořechy




Jaké jsou běžné choroby a škůdci, které napadají brambory?

Jaké jsou běžné choroby a škůdci, které napadají brambory?

Choroby brambor

Brambory jsou zranitelné pro řadu chorob. Tyto choroby jsou často způsobeny houbami, bakteriemi nebo viry.

Plíseň bramborová

Plíseň bramborová je jednou z nejvýznamnějších chorob brambor. Infikované listy se zbarví žlutě a poté hnědě a odumírají. Plíseň bramborová může také způsobit zaschlé skvrny na bramborách. Prevencí je používání zdravé půdy, dodržování hloubky setí a včasná aplikace pesticidů v případě potřeby.

Hnědá hniloba brambor

Hnědá hniloba brambor je postupné hnisaní brambor kvůli bakteriím, které pronikají do brambor v důsledku neadekvátního skladování. Je důležité uchovávat brambory v suchu a temnu, a ujistit se, že nemají žádná poškození.

Škůdci brambor

Kromě chorob mohou být brambory napadeny také škůdci, kteří způsobují podobné škody na rostlinách.

Brouk bramborový

Brouk bramborový je černý brouk, který žije v půdě. Larvy brouka poškozují kořeny brambor a mohou způsobit, že rostliny nebudou schopny se zřejmých důvodů růst. Pokud je problém s broukem bramborovým podezřelý, měli byste zkontrolovat kořeny brambor a provést preventivní opatření, jako je například použití pesticidů.

Škůdce půdy

Kromě škodlivých organismů může být bramborová půda napadena i jinými druhy, jako jsou hlístice nebo roztoči. Tyto mikroorganismy se krmení podobně jako ostatní škůdci, ale také mohou způsobit poškození kořenového systému a ovlivnit růst vašich brambor.

Zdravé brambory jsou klíčové pro úspěšnou sklizeň. Důležité je tedy zajistit správnou prevenci chorob a škůdců.

Pokud máte zájem se dozvědět více o chorobách a škůdcích, které napadají brambory, můžete si přečíst tento článek: Common Potato Diseases: Identification and Treatment.



Jaké jsou běžné choroby a škůdci, které napadají brambory?

Choroby:

  • Plíseň bramborová – způsobuje šedé fleky na listech, plodech a stoncích
  • Fytoftorová hniloba – způsobuje šedou hnilobu kmene, kořenů a stonků
  • Virové choroby – například bramborová mozaika, způsobující žluté a zelené skvrny na lístcích a slabé růsty rostlin
  • Hnědá hniloba – způsobená bakterií Erwinia carotovora, způsobuje hnědavé a mokvavé skvrny na bramborech

Škůdci:

  • Bramborový škůdce – žrout listů a plodů brambor
  • Kolorádský brouk – škodí listům a kořenům brambor, způsobuje žloutnutí a usychání rostlin
  • Pokroucenka bramborová – způsobuje deformace a zkroucení listů brambor

jak sadit

Postup, jak zasadit brambory

Výběr místa a půdy

Nejprve je třeba vybrat vhodné místo pro zasazení brambor. Brambory rostou nejlépe na slunných místech, která jsou chráněna před větrem. Pokud je možné, měla by být půda připravena již v podzim. Pokud to není možné, tak se doporučuje alespoň orat půdu na jaře, aby se vyrovnaně rozložila vrstva sněhu a rostliny měly dostatek prostoru pro kořenový systém.

Výběr odrůdy

Při výběru odrůdy je třeba brát ohled na to, kde brambory budou pěstovány a k čemu budou sloužit. Pokud je zahradníkem chycen bramborový mor, tak doporučujeme volit patřičné odrůdy resistence moru. Pokud jsou brambory určené ke skladování, volí se odrůdy s lepší odborností a kvalitou.

Zasazení brambor

Před samotným zasazením je vhodné půdu ještě projít, odstranit velké kamínky a rovněž půdu pořádně urovnat pomocí rýče. Brambory se následně zakládají do připravených důlků, o kterých se doporučuje rozestup alespoň 30 cm. Důlek následně zakryjeme půdou a zalijeme vodou.

Péče o brambory

První péče o rostliny spočívá v pravidelném odplevelení. S postupem času je nutné i prořezávat listy při květu, aby se rostliny dostaly k potřebnému osvětlení a zvyšoval se tak výnos. V průběhu růstu je třeba rostliny pravidelně zalévat a hnojit.

Více informací o bramborách na Wikipedii

orisky

Jaké jsou běžné choroby a škůdci, které napadají brambory?

  • Houbové choroby – plíseň, padlí či fusarium
  • Bakteriální choroby – hnědá hniloba, šedá hniloba či rakovina brambor
  • Virové choroby – bramborová mozaika či hnědé skvrny na listech
  • Škůdci – bramborový škůdce, slimáci, ploštice a další

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky