|

Jaké jsou vhodné druhy tuje pro zahradu a krajinu

Jaké jsou vhodné druhy tuje pro zahradu a krajinu?

Tuje jsou vynikající dřeviny, které mají mnoho využití v zahradě i krajině. Jejich hustý a stálezelený vzhled poskytuje výborný dekorativní prvek pro vytvoření soukromí, designu a vůbec pro zkrášlení prostoru. Pokud tedy hledáte dřevinu, která vám poskytne sametový nádech a zároveň bude zaručovat celoroční stín i ochranu před větrem, pak jsou tuje tou správnou volbou.

Z vhodných druhů tuje pro zahradu a krajinu se doporučují například:

  • Thuya occidentalis Smaragd – Tento druh tuje se vyznačuje charakteristickým sloupovitým růstem a sytě zelenými větvemi, které udržují svou barvu i během zimy.
  • Thuja plicata – Tento druh tuje je původem z Ameriky a jeho strouhovité větve tvrdě kontrastují se sytou zelení. Jde o velmi velkou dřevinu, která může dosahovat výšek až 70 metrů.
  • Thuja orientalis Aurea Nana – Tento druh tuje disponuje kulovitým tvarem a měkkými větvemi vystupujícími zlatavou barvou, která se postupem času mění na hnědou.

Je důležité při výběru druhu tuje brát v potaz hlavně celkovou velikost, růstovou formu, barvu a nároky na půdu a světlost. Jestliže se rozhodnete pro tuji, vraťte celoroční estetickou hodnotu do svého okolí a vychutnejte si nepřetržitou zeleň.

ořechy

Jaké jsou vhodné druhy tuje pro zahradu a krajinu

Jaké jsou vhodné druhy tuje pro zahradu a krajinu

Tuja západní (Thuja occidentalis)

Tato tuja je nejvíce rozšířeným druhem tuji v Česku. Je to stálezelený, pomalu rostoucí keř, který dosahuje výšky až 5 m. Má jemné jehlice, které jsou na dotek hebké a vonící. Při sazení je nutné dbát na dostatečný prostor mezi jednotlivými keři, aby se nestrhávali. Tento druh tuji je velmi vhodný pro vytváření živých plotů, které mohou sloužit jako ochrana před hlukem a prachem.

Tuja východní (Thuja orientalis)

Tento druh tuje je stálezelený keř, který dosahuje výšky až 3 m. Má kulovitě tvarovanou korunu a tmavě zelené jehlice. Je velmi vhodná pro pěstování v zahradách s nižšími teplotami, než jaké jsou běžné v Česku. Má ráda slunce a mírně vlhkou půdu.

Tuja Smaragd (Thuja occidentalis ‚Smaragd‘)

Tento druh tuje je oblíbený pro svůj úzký a sloupovitý růst s jasně zelenými, lesklými jehlicemi. Je to rychle rostoucí rostlina, která dosahuje výšky až 5 m. Je vhodná pro vytváření živých plotů a jako solitéry.

Tuja pichlavá (Thuja plicata)

Tento druh tuje je velmi podobný tuji západní, ale má větší jehlice, které mohou být pichlavé. Je to rychle rostoucí strom, který může dosahovat výšky až 50 m. Je vhodný pro pěstování jako solitéra v parcích a zahradách.

Pro výsadbu tuji je nutné dbát na dostatečný prostor mezi jednotlivými keři, aby se nestrhávali. Je také vhodné pravidelně prořezávat, aby si udržely svůj tvar. Pokud se chcete dozvědět více o pěstování tuji v Česku, doporučuje se navštívit tentos web.

Snažte se vybrat druh tuje podle vašich konkrétních potřeb a nároků na zahradu nebo krajinu. Každý druh má své specifické vlastnosti a vyžaduje jiné pěstovací podmínky. Pokud nejste si jisti, poraďte se s odborníkem.
Jaké jsou vhodné druhy tuje pro zahradu a krajinu?

1. Tuja zachodní (Thuja occidentalis)

Tato tujová dřevina patří k nejčastěji pěstovaným druhům v zahradách a krajině. Její jemné jehličí je tmavě zelené barvy a vytváří hustou, pyramidovou korunu, která je vhodná pro živé ploty a solitéry.

2. Tuja východní (Thuja orientalis)

Tento druh tuje se vyznačuje kulovitou korunou a měkkým jehličím, které je o něco světlejší než u tuje zachodní. Je vhodná zejména pro menší zahrady a jako solitér.

3. Tuja kanadská (Thuja plicata)

Tato tuja je původem z Kanady a Ameriky a vyznačuje se vysokou a širokou pyramidovou korunou. Její jehličí má intenzivní zelenou barvu a je velmi odolné proti větru a mrazu. Je vhodná zejména pro větší zahrady, parky a krajinu.

4. Tuja korunová (Thuja koraiensis)

Tento druh tuje se vyznačuje kulovitou korunou a jemným, světle zeleným jehličím. Je vhodná zejména pro menší zahrady a skalky.

Při výběru vhodného druhu tuje je důležité zohlednit velikost zahrady, způsob výsadby (užití jako solitéry, živého plotu nebo soukromí) a také klimatické podmínky lokality.

jak sadit

Jak zasadit tuje

Tuje jsou oblíbenou okrasnou dřevinou, kterou lze využít v zahrádkách, parcích i krajinných úpravách. Pokud se chcete dozvědět, jak tuje správně zasadit, postupujte podle následujících kroků:

1. Výběr místa a příprava půdy

Pro tuje jsou vhodná slunná a chráněná místa. Při výsadbě je důležité připravit dostatečně propustnou půdu s optimální vlhkostí. Doporučuje se přidat do zeminy rašelinu a písek, aby se zlepšila kvalita půdy.

2. Výkop a výsadba

Pomocí lopaty vytvořte výkop o velikosti minimálně 50 x 50 cm. Do připraveného výkopu je nutné přidat speciální hnojivo pro tuje. Poté umístěte tuji do výkopu a obalovou půdu pěkně utlačte kolem výsadbové jámy.

3. Zalévání a péče

Na závěr je nutné nově zasazenou tuji pořádně zalévat, aby se založily kořeny a dřevina se zabrala. První rok po výsadbě je třeba tuje pravidelně zalévat a hnojit.

Přečtěte si více o jak zasadit tuje na Wikipedii.

orisky

Jaké jsou vhodné druhy tuje pro zahradu a krajinu

  • Novohorská
  • Zlatá
  • Brabant
  • Columna
  • Smaragd

Je důležité vybrat vhodný druh tuje, který bude odpovídat klimatu a podmínkám v dané oblasti.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky