|

Jaké odrůdy levandule jsou vhodné pro české klima?

Jaké odrůdy levandule jsou vhodné pro české klima?

Pokud chcete pěstovat levanduli v České republice, je důležité zvolit vhodnou odrůdu. Existuje několik druhů levandule, které jsou ideální pro naše klima.

Mezi ty nejvhodnější patří například levandule angustifolia, která je nejrozšířenější a má nejlepší výsledky ve středoevropském klimatu. Tento druh kvete od konce května do začátku srpna a má příjemnou vůni.

Další vhodnou odrůdou pro české klima je levandule x intermedia, která vzniká křížením levandule širokolisté a levandule úzkolisté. Je to velmi odolná rostlina s intenzivní vůní, která se využívá k výrobě silicových olejů.

Pro okrasné účely se často pěstuje i levandule stoechas, která má charakteristický tvar květu. Tento druh se ale v Česku musí chránit před mrazem, což ho dělá náročnějším na pěstování.

Nezapomeňte, že i když jsou výše zmíněné odrůdy vhodné pro české klima, je důležité zajistit jim správné podmínky pro růst a kvetení. Kulturní postupy pěstování, jakými jsou například vhodné substráty, dostatek světla a vody a správný řez, jsou pro dosažení zdravé rostliny klíčové.

ořechy

Jaké odrůdy levandule jsou vhodné pro české klima?

Jaké odrůdy levandule jsou vhodné pro české klima?

Levandule je krásná rostlina s různými odrůdami. Pokud chcete pěstovat levanduli v českém klimatu, je důležité vybrat správnou odrůdu. V této příručce si přečtete, jaké odrůdy jsou nejvhodnější pro různé oblasti České republiky.

Anglická levandule (Lavandula angustifolia)

Anglická levandule je jednou z nejpopulárnějších odrůd levandule díky svému krásnému kvetení a vůni. Tato odrůda je velmi vhodná pro české klima, protože je odolná vůči chladu. Roste dobře v české půdě a potřebuje pouze slunečné stanoviště a pravidelnou zálivku. Kromě toho je levandule anglická relativně odolná vůči chorobám a škůdcům.

Francouzská levandule (Lavandula stoechas)

Francouzská levandule se běžně nazývá „přívětivým klimatem“, protože pro ni vyhovují teplé klimatické podmínky. Tato odrůda vyžaduje více denního světla než anglická levandule a roste lépe na písčité půdě. Pokud chcete pěstovat francouzskou levanduli v českém klimatu, dejte pozor na mrazy. Je důležité ji chránit v zimě teplým obalem, aby přežila.

Španělská levandule (Lavandula dentata)

Španělská levandule je odrůda, která se nejčastěji pěstuje v jihozápadní Evropě. Tato odrůda vyžaduje více tepla než anglická levandule a méně vlhkosti než francouzská levandule. Dobře roste v dobře odvodněné, slunné půdě. Pokud chcete pěstovat španělskou levanduli v českém klimatu, budete muset být opatrní s mrazy.

Pro další informace o pěstování levandule můžete navštívit tento web, kde najdete užitečné tipy a rady.
Jaké odrůdy levandule jsou vhodné pro české klima?

Levandule angustifolia

Levandule úzkolistá nebo také levandule pravá je jeden z nejčastějších druhů levandule, který se pěstuje v českém klimatu. Tento druh levandule preferuje mírně suché a slunné stanoviště.

Levandule stoechas

Levandule zápalková nebo také stoechadová levandule je méně častou odrůdou levandule v České republice. Tento druh je vhodný spíše pro teplé a sušší podnebí, ale dá se pěstovat i v Česku.

Levandule x intermedia

Levandule skřípová nebo také hybridní levandule je kříženec levandule úzkolisté a levandule širokolisté. Tento druh levandule se dobře přizpůsobuje různým klimatickým podmínkám, včetně českého klimatu.

Levandule latifolia

Levandule širokolistá je tradiční odrůda levandule, která se pěstuje zejména pro výrobu levandulového oleje. Tento druh levandule preferuje slunné a teplé stanoviště, ale dá se pěstovat i v Česku.

Levandule pedunculata

Levandule dlouholistá je méně známou odrůdou levandule v České republice. Tento druh levandule se dobře přizpůsobuje mírně suchému a teplému podnebí.

jak sadit

Jak sázet levanduli – Návod krok za krokem

Krok 1: Výběr vhodného místa pro sazenici


Nejlepší místo pro sazenici levandule je na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Pokud zvolíte místo s výhledem na jih, levandule vám bude velmi vděčná, protože soběstačně využije sluneční záření.

Krok 2: Příprava sazenic


Před vysazením sazenic do země je potřeba odstranit tyčinky, které by jinak zabránily rozvinutí kořenů. Následně je vhodné sazenice ponořit do vody na 10 minut.

Krok 3: Výsadba sazenic


Při výsadbě sazenic je nutné dodržet vzdálenost minimálně 30 cm od sebe. Kořeny sazenic překryjte zeminou a zem krátce uhladěte.

Krok 4: Zálivka a hnojení sazenic


Levanduli při zálivce nepřeléváme, ale ani nenecháváme vyschnout. První týdny po výsadbě postačí 1-2 zalévání týdně. K živinovému obohacení použijeme zálivku s vyváženými poměry dusíku a fosforu.

Více informací o jak sázet levanduli najdete na wikipedii.

orisky

Jaké odrůdy levandule jsou vhodné pro české klima?

  • Výbornou volbou je levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která je nejčastěji pěstována v České republice.
  • Další vhodnou odrůdou je levandule sítinovitá (Lavandula latifolia), která je odolná vůči suchu a teplu, což je skvělé pro české léto.
  • Na menší pěstování se hodí i levandule provensálská (Lavandula x intermedia), která se snadno udržuje a má intenzivní vůni.
  • Případně je možné vyzkoušet i další odrůdy, jako například levanduli pichlavou (Lavandula stoechas) nebo levanduli navonokou (Lavandula pedunculata), které se také v českém klimatu dobře daří.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky