Jaký druh fazolí zasadit a kdy je nejlepší čas?

Fazole jsou oblíbenou plodinou pro pěstování doma i na zahrádce. Existuje celá řada druhů fazolí, ale ne každý druh je vhodný pro pěstování v našich podmínkách.

Nejvhodnější doba pro výsadbu fazolí je na jaře, kdy teploty začnou stoupat nad 10 stupňů Celsia a nebezpečí mrazů je již pryč. Pro pěstování fazolí vybírejte slunné a chráněné místo, kde bude dostatek vlhkosti a dobře propustná půda.

Mezi nejvhodnější druhy fazolí patří například klasické hrachové fazole, nebo makarovky, které jsou velmi bohaté na bílkoviny. Další zajímavý druh fazolí, vhodný pro pěstování u nás je fasola černá. Ta obsahuje velké množství antioxidantů, vlákniny a bílkovin, a proto se často používá jako náhrada za maso v vegetariánské a veganské stravě.

Pamatujte si, že fazole potřebují pravidelnou zálivku a také hnojení, aby mohly plodit hojně a kvalitně.

ořechy

Jaký druh fazolí zasadit a kdy je nejlepší čas?

Jaký druh fazolí zasadit?

Každý zahrádkář si určitě klade otázku, jaký druh fazolí bude na jeho zahradě nejlepší. Prvním krokem při výběru fazolí je určit, zda je chceme pěstovat tyčkové nebo keřové. Tyčkové fazole se přivazují na tyče a vytvářejí vysoké rostliny, zatímco keřové fazole vyrostou do menší výšky a nemusí potřebovat podporu.

Ve výběru druhu fazolí je důležité zohlednit dobu sklizně. Pokud chceme sklízet fazole brzy, je vhodné zasadit rané odrůdy, jako jsou například fialové fazole nebo žluté fazole. Pokud máme zájem o pozdější sklizeň, doporučují se odrůdy navyšší s dobou sklizně až do pozdního léta, jako například fazole modré nebo fazole s bílými fazolemi.

Tyčkové fazole

Jednou z nejpopulárnějších odrůd tyčkových fazolí jsou klasické zelené fazole. Právě zelené fazole jsou velmi oblíbené pro svou chuť i estetiku v době sklizně. K dalším populárním odrůdám patří například modré fazole s vynikající chutí a žluté fazole s větší odolností proti chorobám.

Keřové fazole

Mezi populární keřové fazole patří například bílé fazole, které mají jemnou chuť a jsou ideálním doplňkem pro každé jídlo. Dalšími oblíbenými odrůdami jsou modré fazole s vyšší odolností proti chorobám a polní fazole, které lze sklízet již po 45 dnech.

Kdy je nejlepší čas na výsadbu fazolí?

Nejlepší čas na výsadbu fazolí je na jaře, kdy už není mrazivo a půda se dostatečně ohřála. Výsadbu je vhodné provádět v období od dubna do konce května. Pokud se rozhodneme pro druhou sklizeň, můžeme fazole opět vysévat v průběhu léta, ideálně v červenci.

Samozřejmě, při výsadbě je důležité přihlédnout k aktuálnímu počasí a snažit se vyhnout se extrémně suchému nebo deštivému období. Je třeba zvolit teplé a slunné místo, ideálně chráněné před větrem.

Vybrali jste si už, jaké druhy fazolí budete na zahradě pěstovat? Pokud vás zajímají další tipy na pěstování ovoce a zeleniny, navštivte The Old Farmer’s Almanac.
FAQs

Jaký druh fazolí zasadit a kdy je nejlepší čas?

Existuje mnoho druhů fazolí, ale některé jsou lepší než jiné pro různé oblasti. Zde jsou některé z nejlepších fazolí a ideální čas pro jejich výsadbu:

  • Krajový bílý fazol – vhodný pro pěstování v chladných oblastech, nejlépe zasévat v dubnu nebo srpnu.
  • Žlutý fazol – hodí se pro oblasti s teplejším podnebím, optimálně zasévat v dubnu nebo květnu.
  • Fazol Kidney – vhodný pro teplejší oblasti, nejlépe zasévat v dubnu nebo květnu.

Nejlepším časem pro výsadbu fazolí je v období od jara do léta. Fazole potřebují dostatek tepla a slunce, aby se mohli správně vyvíjet. Je důležité nezasévat fazole příliš brzy, aby se nedostaly do kontaktu s mrazem, a také ne příliš pozdě, aby měly dostatek času na růst a vývoj.

jak sadit

Jak začít s pěstováním fazolí

Pokud máte zájem o pěstování fazolí, je důležité nejprve zjistit, jaký typ fazolí chcete pěstovat a jaké jsou jeho požadavky na pěstování. Mezi nejoblíbenější druhy fazolí patří například fazole polní, fazole křovité a fazole červené.

Zasetí fazolí

Nejdůležitější věcí při zasetí fazolí je zvolit vhodné místo a správný termín. Ideální podmínky pro fazole jsou slunné a chráněné místo s kvalitní půdou bohatou na živiny. Pokud chcete mít co nejvíce úrody, doporučujeme zasít fazole v dubnu až červnu.

Péče o fazole

Pokud jste správně zasadili fazole, musíte udržovat správnou vlhkost půdy a odstraňovat plevele. Kromě toho můžete fazole podpírat tyčemi nebo provazem. Pokud se u vašich fazolí objeví choroby nebo škůdci, měli byste co nejdříve zasáhnout a postižené části rostliny odstranit.

Chcete-li se dozvědět více o pěstování fazolí, doporučujeme navštívit tuto stránku na Wikipedii.

orisky

Jaký druh fazolí zasadit a kdy je nejlepší čas?

  • Nejlepší sezóna pro zasazení fazolí je jaro a začátek léta.
  • Nejlepší druhy fazolí pro zasazení jsou fazole kvašené, fazolky a hrachovec.
  • Před zasazením fazolí je důležité půdu připravit a vykopat.
  • Při zasazování fazolí je důležité dodržovat správnou hloubku a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami.
  • Po zasazení je důležité zajistit dostatečnou zálivku a pravidelně odplevelovat.
  • Fazole rostou nejlépe na slunném místě s dobře odvodněnou půdou.

Kategorie – potraviny

TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí!
☑️ Nejoblíbenější dieta za Akční cenu! VÍCE INFORMACÍ