|

Fazole – nejoblíbenější rostlina zeleninové zahrádky

Fazole – nejoblíbenější rostlina zeleninové zahrádky

Fazole jsou velmi oblíbenou rostlinou v zeleninové zahrádce, a to nejen díky svému vynikajícímu chuti, ale také díky množství živin a vlákniny, které obsahují. Mezi nejčastěji pěstované druhy fazolí patří například zelené fazolky, fazole obecné či fazole s luskem.

Tyto rostliny jsou velmi nenáročné na pěstování a mohou být úspěšně vysazeny jak na dvorku, tak i v květináčích, na balkonech či terasách. Pokud se o ně správně postaráte, můžete si užívat zdravé a chutné fazole po celé léto až do podzimu.

Mezi hlavní výhody fazolí patří vysoký obsah bílkovin, minerálů a vitamínů, které jsou pro naše tělo velmi důležité. Kromě toho mají fazole nízký obsah tuku a cukru, což je ideální pro ty, kteří se snaží držet zdravou dietu.

Fazole mohou být připraveny mnoha různými způsoby – vařené, pečené, grilované, na salátu, jako součást omáček a polévek a mnoho dalšího. Naše zeleninová zahrádka by proto neměla postrádat tuto vynikající rostlinu, která nám poskytuje mnoho zdravých a chutných možností.

ořechy

Fazole – nejoblíbenější rostlina zeleninové zahrádky

Fazole na zahradě

Co jsou fazole a proč jsou tak oblíbené?

Fazole jsou zeleninou, která roste na rostlině se šťavnatým stonkem a bílými květy. Jsou velmi oblíbené na zahradě, protože jsou snadno pěstovatelné a plody se sklízejí po celé léto. Fazole jsou také bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínu C a draslíku.

Jak pěstovat fazole?

Fazole lze pěstovat v zahradě nebo na balkóně. Při výsadbě vybírejte slunné a chráněné místo. Semenáčky se vyklíčí asi za tři týdny a mohou být vysazeny v zemi.

Je důležité pravidelně zalévat, hnojit a udržovat půdu vlhkou. Po dvou až třech týdnech by se měly objevit první fazole. Pro sklizeň vezměte fazole, které jsou asi od 10 do 15 cm dlouhé.

Jak lze použít fazole v kuchyni?

Fazole jsou velmi univerzální zeleninou, kterou lze použít v mnoha kulinářských receptech. Můžete je přidat do salátů, směsí zeleniny, omáček, polévek a mnoho dalších receptů.

Pro inspiraci můžete navštívit tento odkaz na webovou stránku Epicurious, kde najdete mnoho zajímavých a chutných receptů s fazolemi.

Jaké jsou nejčastější problémy při pěstování fazolí?

Nejčastějším problémem při pěstování fazolí jsou škůdci a choroby. Fazole mohou být napadeny mšicemi, slimáky, housenkami a dalšími škůdci. Chorobami, které ovlivňují fazole, jsou například houbové infekce.

Abyste zabránili těmto problémům, je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu, používat insekticidy a množství hnojiv.

Závěr

Fazole jsou nejen snadno pěstovatelné a užitečné plody, ale také lahodnou a zdravou součástí naší kuchyně. Pokud máte zájem o pěstování fazolí na své zahrádce, neváhejte a začněte experimentovat s recepty!FAQs o fazolích

Co jsou fazole?

Fazole jsou nejoblíbenější rostlinou zeleninové zahrádky. Jedná se o rostlinu, která patří do čeledi luštěnin a má mnoho odrůd.

Proč jsou fazole tak oblíbené?

Fazole jsou oblíbené díky své všestrannosti a snadnému pěstování. Můžete je jíst čerstvé, vařené, pečené nebo sušené. Fazole jsou také bohaté na bílkoviny, vlákninu a různé vitamíny.

Kdy se fazole sází?

Fazole se sází na jaře, obvykle v dubnu či květnu. Je důležité, aby půda byla dobře vyhrabaná a uvolněná pro kořeny rostlin.

Jak pěstovat fazole?

Fazole se pěstují nejčastěji z semínek. Vysévají se do země asi 5-10 cm hluboko a 10-15 cm od sebe. Rostliny je třeba pravidelně zalévat a odplevelovat.

Co dělat, když plody fazolí nevypadají zdravě?

Pokud se plody fazolí zdají zakrslé a nemají živou barvu, mohou být napadené škůdci nebo nemocemi. Je důležité plody pravidelně kontrolovat a ošetřovat je potřebnými přípravky.

Kdy se fazole sklízí?

Fazole se sklízejí v létě, obvykle v červenci a srpnu. Zralé fazole mají plnou barvu, jsou pevné a pružné. Sklízejí se ručně, odříznutím snůšky.

Jak skladovat fazole?

Skladovat fazole lze sušené nebo mražené. Sušené fazole uskladňujeme v suchých a chladných prostorách, ve vzduchotěsných obalech. Mražené fazole ukládáme do mrazničky po zavaření.

Kolik fazolí se dá ze zahrádky sklízet?

Množství sklizených fazolí závisí na velikosti zahrádky a množství semen zasazených na metr čtvereční. V průměru se z jednoho místa dá očekávat sklizeň přibližně 1 kg fazolí.

jak sadit

Jak sázet fazole

Postup při sázení fazolí

Fazole jsou oblíbenou plodinou v zahradách po celém světě. Pokud plánujete vysadit fazole i vy, musíte dodržet několik důležitých kroků.

Výběr místa pro sazení fazolí

Nejdůležitějším faktorem pro úspěšné sázení fazolí je výběr vhodného místa. Fazole milují slunce a teplo, proto volte slunné a chráněné místo pryč od silných větrů. Navíc je důležité zvolit místo, které není vystaveno vodě a kde máte možnost zavlažovat pravidelně.

Příprava země pro sázení fazolí

Pro optimální růst fazolí je důležité vybrat si kvalitní zem. Země musí být dobře odvodněná a chudá na dusík. Pokud je ve vaší zahradě hodně dusíku, může to vést k růstu listů na úkor fazolí. Před sazením fazolí tedy dodajte zemi do zahrady zralý kompost, listovou zem nebo další organické hnojivo.

Jak sázet fazole

Na řádek/folii dejte tři fazole a u každého fazolu udělejte důlek. Semínka fazolí zasázejte do hloubky 2-3 cm a zaznamenejte si místo, kde se vysadily. Fazole je možné sázet od poloviny května do konce června, ale později sázené fazole se budou kvůli chladnému počasí pravděpodobně méně vyvíjet.

Údržba fazolí

Po vyklíčení fazolí je důležité zajišťovat pravidelné zalévání a postupné odstraňování plevelů. Dále se doporučuje fazole mulčovat slámou nebo jiným organickým materiálem, což pomáhá udržet vlhkost země a zabránit růstu plevelů.

Při sklizni obvykle stačí jen stáhnout fazole ze stvolu, proto je dobré fazole podpírat, aby nedošlo k jejich poškození.

Pokud máte zájem o další informace o fazolích, navštivte prosím stránku věnovanou luskovinám na Wikipedii.


orisky

Fazole – nejoblíbenější rostlina zeleninové zahrádky

  • Snadno pěstovatelná rostlina s vysokým výnosem
  • Existuje mnoho odrůd fazole, vhodných pro různé klimatické podmínky a zeměpisné oblasti
  • Jedná se o zdroj proteinů, vlákniny a různých živin
  • Nevyžaduje časté zalévání, proto je ideální pro sušší oblasti
  • Fazole můžete sklízet průběžně po celé sezóně
  • Z rostliny fazole můžete sbírat plody jak čerstvé, tak sušené pro pozdější konzumaci

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky