Zasazení rostlin

Ilustrační foto

Kdy zasadit rostliny venku?

Když se chystáte zasadit rostliny do vaší zahrady nebo do květinových boxů na balkóně, ideální čas závisí na druhu rostliny. Některé rostliny jsou velmi odolné a můžete je zasadit hned po skončení mrazů, zatímco jiné potřebují teplejší počasí a není dobré je přesazovat příliš brzy. V následujících odstavcích vám přineseme rady pro nejčastěji pěstované rostliny.

Trvalky a kvetoucí byliny

Tyto rostliny jsou poměrně odolné a můžete je zasadit brzy na jaře, jakmile skončí mrazy. Pokud to však není nutné, můžete s nimi počkat až do konce dubna nebo začátku května, kdy už by mělo být dostatečně teplé počasí. Pokud si nejste jistí, jak dlouho s čekáním počkat, můžete sledovat předpověď počasí a pokusit se najít období s nejstabilnějším teplem.

Kvetoucí keře a stromy

Kvetoucí keře a stromy je nejlepší zasadit brzy na jaře, nejlépe před rašením. Pokud je budete sázet později, mohou mít obtíže s ukotvením a budou se špatně zakořeňovat. Pokud však zasadíte keře nebo stromy později v létě, mohou mít obtíže s suchem a vysokými teplotami, což neprospívá jejich zakořenění.

Zelenina a bylinky

Zeleninu a bylinky můžete zasadit až po skončení mrazů, ale je lepší se počkat až do poloviny května, kdy bývá počasí dostatečně teplé a stabilní. Pokud zasadíte příliš brzy, může dojít k poškození rostlin, neboť počasí se může velmi rychle změnit.

Nejlepší čas na zasazení rostlin – Gardeners.com (v angličtině)
Nejlepší čas na zasazení rostlin – Zahradaweb.cz