|

Mišpule obecná v české kuchyni: Recepty na marmelády, džemy a další lahůdky

Mišpule obecná v české kuchyni

Mišpule obecná, též známá jako švestka trnitá, je ovocný strom původem z Asie, který se v České republice hojně vyskytuje a také se využívá v kuchyni. Ovoce mišpule obecné se vyznačuje sladkou chutí s jemnou kyselinkou a můžete si z něj připravit různé lahůdky, jako jsou marmelády, džemy, sirup nebo ovocné knedlíky.

Pokud se rozhodnete připravit z mišpulí marmeládu, stačí je nejprve očistit a nakrájet na menší kousky. Poté uvařte s cukrem, citronovou šťávou a vodou. Hotovou marmeládu můžete uchovávat v sterilovaných sklenicích a podávat k čerstvému chlebu nebo na koláč.

Pro přípravu džemu potřebujete hustší konzistenci. Mišpule vymyslete a vařte s cukrem a vodou, dokud neuschne větší množství vody a nezískáte správnou konzistenci. Džem se hodí nejen k celozrnnému pečivu, ale také jako přísada do dezertů nebo jen tak na lžičku.

Kromě marmelád a džemů můžete z mišpulí připravit také sirup, který můžete použít k dochucení vody, džusů a koktejlů. A pokud máte rádi sladkou polévku, zkuste si připravit mišpulovou knedlíkovou polévku.

Mišpule obecná je výborným zdrojem vitamínu C a dalších živin pro vaše tělo. A navíc může být využita v kuchyni k přípravě sladkých lahůdek. Takže rozhodně stojí za to ji vyzkoušet!

ovocny
Mišpule obecná v české kuchyni: Recepty na marmelády, džemy a další lahůdky

Mišpule obecná v české kuchyni

Co jsou mišpule obecné?

Mišpule obecná je ovocný strom, který roste v České republice. Ovoce mišpule má kulatý tvar a připomíná jablko nebo hrušku. Ovoce má svůj charakteristický sladký a kyselý chuť.

Recepty na marmelády, džemy a další lahůdky

Existuje mnoho způsobů, jak si užít ovoce mišpule v kuchyni. Zde je několik receptů na různé lahůdky z mišpule obecné.

Recept na marmeládu z mišpule

 • 1 kg mišpule
 • 500 g cukru
 • 1 citron
 • 500 ml vody

Mišpule umyjeme a zbavíme semen, nakrájíme je na menší kousky. Citron rozpůlíme a vymačkáme do hrnce. Přidáme vodu a cukr. Hrnec na sporák postavíme a za stálého míchání vaříme asi hodinu, dokud se marmeláda nesmaží.

Recept na džem z mišpule

 • 1 kg mišpule
 • 500 g cukru
 • 1 pomeranč
 • 500 ml vody
 • 1 lžička skořice

Mišpule umyjeme a zbavíme semen, nakrájíme na menší kousky. Pomeranč rozřízneme na polovinu a stříháme nastrouhanou kůru a šťávu do hrnce. Přidáme vodu a cukr, přivedeme kvaru a nízkou teplotu. Přidejte skořici a vařte asi hodinu, dokud není džem hotový.

Recept na mišpulový kompot

 • 1 kg mišpule
 • 500 ml vody
 • 3 lžíce cukru
 • 1 lžíce octu

Mišpule oloupeme a vyjmeme semena. Nakrájíme na menší kousky a dáme do hrnce. Přidáme vodu a cukr a necháme pomalu vařit. Přidáme ocet a vaříme dalších 10 minut. Hotový kompot necháme vychladnout před podáváním.

Závěr

Mišpule obecná je ovocný strom, který je oblíbený v České republice. Můžete se těšit na různé recepty, jako jsou marmelády, džemy a mišpulový kompot. Zkuste si některý z těchto receptů a ochutnejte chuť mišpule v jiné podobě!

Více receptů najdete na allrecipes.com

Mišpule obecná v české kuchyni: často kladené otázky

Co je to mišpule obecná a jak chutná?

Mišpule obecná je ovocný strom, který vyrůstá především ve střední a východní Evropě. Ovoce má kulatý tvar a vyznačuje se zvláštní, nasládlou chutí s mírnou kyselinkou.

Co se dá vyrobit z mišpulí?

Z mišpulí se dají připravit různé sladké pochoutky, jako například marmelády, džemy, kandované plody nebo ovocné koláče. Můžete také přidat mišpule do ovocných salátů, čajů, smoothies a dokonce i do omáček na maso.

Jak připravit marmeládu z mišpulí?

Na přípravu marmelády z mišpulí budete potřebovat cukr, citronovou šťávu a vodu. Nejprve omyjte mišpule, oloupejte je a odstraňte koštice. Mišpule nasekejte na menší kousky a dejte do hrnce. Přidejte cukr, citronovou šťávu a vodu, a směs nechte vařit na mírném ohni asi 30 minut, dokud nezhustne. Po dokončení marmeládu nalijte do sterilizovaných skleniček a uzavřete.

Jak připravit džem z mišpulí?

Na přípravu džemu z mišpulí budete potřebovat cukr, citronovou šťávu a agar-agar. Mišpule omyjte, oloupejte a nasekejte na menší kousky. V hrnci nechte mišpule vařit spolu s cukrem, citronovou šťávou a trochou vody asi 20 minut, dokud nezměknou. Poté přidejte agar-agar a nechte směs vařit ještě asi 10 minut, dokud nezhustne. Džem nalijte do sterilizovaných skleniček a uzavřete.

Jak skladovat mišpule?

Mišpule se uchovávají nejlépe v lednici, kde vydrží 1-2 týdny. Pokud chcete mišpule skladovat déle, můžete je usušit nebo zmrazit. Při skladování mišpul v lednici nezapomeňte, že ovoce vypouští ethylen, který může urychlit zralost jiných plodin. Proto mišpule skladujte odděleně od ostatních ovoce.

ovoce

Mišpule obecná: Charakteristika a pěstování

Co je mišpule obecná?

Mišpule obecná, nebo také šípková jablka, jsou plody stromu Mišpule obecné. Tyto plody mají podobný tvar jako jablka, ale jsou menší a mají rozdílnou chuť. Mišpule obecná patří mezi ovocné stromy a roste v teplých oblastech světa, jako například v jižní Evropě a Asii.

Jak se pěstuje mišpule obecná?

Mišpule obecná se pěstuje v mírném podnebí a potřebuje slunné stanoviště a vlhkou půdu. Je to velmi odolný strom, který snese mráz a suché období. Pro dobrý růst a vývoj potřebuje pravidelnou zálivku a hnojení. Plody na stromě dozrávají na podzim a mohou být konzumovány sušené nebo čerstvé.

Outbound link: Mišpule obecná na Wikipedii

fruit

Mišpule obecná v české kuchyni: Recepty na marmelády, džemy a další lahůdky

– Mišpule jsou oblíbeným ovocem v české kuchyni.
– Z mišpul lze připravit chutné marmelády a džemy.
– Pro výrobu marmelád a džemů z mišpul je třeba si je nejprve uvařit.
– Marmelády a džemy lze použít například jako náplň do dortů nebo krémy do zákusků.
– Kromě marmelád a džemů lze z mišpul také připravit další lahůdky, jako jsou koláče, zákusky a dezerty.
– Mišpule jsou bohaté na vitamín C a další látky prospěšné pro zdraví.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky