|

Názorný průvodce ovoce: co si koupit na podzim a na jaře a jak je správně skladovat

Názorný průvodce ovoce: co si koupit na podzim a na jaře a jak je správně skladovat

Pokud se chystáte nakoupit ovoce, měli byste mít na paměti, jaké ovoce je sezónní. Na podzim se nabízí hrušky, jablka, švestky, nektarinky, broskve a meruňky. Na jaře pak můžete sáhnout po třešních, jahodách, malinách, rybízu, angreštu, jablkách a hruškách. Důležité je také správné skladování ovoce. Pokud chcete prodloužit trvanlivost ovoce, měli byste ho ukládat na chladném místě, nejlépe v chladničce, a to odděleně od zeleniny. Ovoce by mělo být čisté a suché, aby se nezačalo kazit.

Pokud si koupíte ovoce mimo sezónu, nezapomeňte, že ne všechny druhy se dají skladovat po delší dobu. Například broskve a meruňky jsou velmi citlivé na tlak a vyplodí se jim hnědé skvrny, pokud je budete přepravovat na spodku tašky. Naopak jablka jsou odolnější a snesou i delší cestu.

Věnujte tedy pozornost také tomu, jaké ovoce si kupujete, jak je skladujete a jak je přepravujete. Tím zajistíte nejen delší trvanlivost, ale také lepší chuť a kvalitu.

Keywords: názorný průvodce, ovoce, podzim, jaro, skladování, trvanlivost, sezóna, druhy, jak nakoupit, jak skladovat.

ovocny
Názorný průvodce ovoce

Podzimní ovoce

V podzimním období je v nabídce celá řada ovocných druhů, které si můžete pochutnat. Patří mezi ně třeba:

 • jablka
 • hrušky
 • švestky
 • jeřabiny

Jablka

Jablka jsou jednou z nejoblíbenějších odrůd ovoce. Doporučuje se kupovat pevná, hladká a bez viditelných vad. Skladujte je v suchu a chladu. Prodloužit jejich životnost můžete umístěním do papírové tašky nebo krabice s otvory pro proudění vzduchu.

Hrušky

Hrušky jsou jemné na chuť a obsahují množství vitaminů a minerálů. Kupujte je pevné, ale s trochou tlaku. Skladujte je v ledničce při teplotě okolo 5 °C. Hrušky lákají hmyz, proto je důležité je skladovat v uzavřených nádobách nebo igelitových sáčcích.

Švestky

Švestky obsahují velké množství vlákniny a jsou oblíbenou surovinou pro mnoho dezertů. Při nákupu vybírejte kvalitní, pevné plody s jemnou kůží. Skladujte je v chladničce a není vhodné je umístět vedle jiných druhů ovoce.

Jarní ovoce

S nástupem jara se mění i nabídka ovoce. Nejčastěji jsou k dostání tyto druhy:

 • jahody
 • angrešt
 • meruňky

Jahody

Jahody jsou oblíbené u většiny lidí. Je důležité je kupovat zralé, ale ne přezrálé plody. Skladujte je v chladničce při teplotě okolo 2-6 °C. Pokud již jahody nějakou dobu stojí, ověřte si, zda nevykazují známky plísní.

Angrešt

Angrešt se vyznačuje svou jemnou kyselostí a chutí. Vyberte si plody s hladkou kůží, bez zasažení plísněmi nebo jinými vadami. Skladujte je v ledničce při teplotě okolo 4-5 °C. Před konzumací omyjte.

Meruňky

Meruňky jsou plné vitamínů a antioxidantů. Při výběru se zaměřte na plody s hladkou kůží a pevné maso bez nadměrně měkkých míst. Skladujte je v chladu, ideálně v ledničce při teplotě okolo 6-7 °C. Po uchopení se rychle kazí, proto je nechte co nejdříve uskladnit.

Zdrojový odkaz: Fruits and Vegetables That Should (and Shouldn’t) Be Refrigerated


Názorný průvodce ovoce

Co si koupit na podzim

V podzimním období jsou běžně dostupné například jablka, hrušky, švestky, kdoule nebo meruňky. Doporučuje se preferovat sezónní ovoce, které má nejen lepší chuť, ale rovněž obsahuje více živin a vitaminů. Pokud máte možnost, zkuste si zakoupit ovoce z místních oblastí, kde nebývá vysoké množství pesticidů a chemikálií.

Co si koupit na jaře

Na jaře mohou být dobrým výběrem například jahody, maliny, borůvky, jablka, hrušky nebo kiwi. Stejně jako na podzim, i zde platí, že domácí i sezónní ovoce je obecně lepší volbou než dovážené ovoce ze vzdálených zemí.

Jak správně skladovat ovoce

Aby se ovoce uchovalo co nejdéle a nezkazilo se, je nutné ho správně skladovat. Každé ovoce může mít individuální nároky na teplotu a vlhkost prostředí, nicméně platí několik obecných rad. Ovoce by mělo být uloženo v chladu (nejlépe kolem 5-10 °C), daleko od slunce a zdrojů tepla. Pokud možno by se ovoce také nemělo balit do igelitových sáčků, jelikož by mohlo unikat zbytkové ethylenové plyny a způsobit tak rychlejší zralost než je žádoucí.

ovoce

Nejlepší ovoce pro zdraví

Celé ovoce vs. džusy

Pokud hledáte zdravý způsob, jak zahrnout ovoce do své stravy, měli byste zvážit volbu celého ovoce namísto džusů. Džusy jsou často plné cukru a nemají tolik vlákniny jako celé ovoce.

Jablka a banány jsou nejlepší vocty na zlepšení trávení

Pokud trpíte trávicími potížemi, měli byste zahrnout do své stravy více jablek a banánů. Tyto plody jsou bohaté na vlákninu, což pomáhá regulovat trávení.

Avokádo – superfood pro srdce

Avokádo je plné zdravých tuků, což pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a chránit srdce. Také obsahuje vitaminy C a K, draslík a hořčík.

Pokud chcete vědět víc o ovoce a jeho výživových hodnotách, navštivte stránku Ovoce na Wikipedii.

fruit

Názorný průvodce ovoce:

Podzimní ovoce:

 • Hrušky
 • Jablka
 • Hrozny

Jarní ovoce:

 • Jahody
 • Třešně
 • Brambory

Správné skladování ovoce:

 • Ovoce uchovávejte v chladné, suché a temné místnosti
 • Nedávejte ovoce k rezavým kovům, těkavým látkám nebo do blízkosti silných zápachů
 • Chráňte ovoce před plísněmi a hmyzem

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky