|

Ovocné stromy na zahradě: jak zasadit, zpravit a ošetřit

Ovocné stromy na zahradě: jak zasadit, zpravit a ošetřit

Ovocné stromy jsou krásným a užitečným prvkem v každé zahradě. V tomto článku se dozvíte, jak správně zasadit ovocné stromy, jak je zpravovat a jak se o ně starat, aby se na vaší zahradě dařily a plodily hojně.

Zadání ovocného stromu

Když zasadíte ovocný strom, je důležité vybrat ten správný druh stromu pro vaši oblast a bod zadání. Většina ovocných stromů potřebuje slunce a dobře odvodněnou půdu. Měli byste také vzít v úvahu, kolik prostoru bude strom potřebovat pro svůj růst a plod. Doporučuje se, aby stromy byly umístěny minimálně ve vzdálenosti 3-4 metrů od sebe.

Zprava ovocných stromů

Zprava ovocných stromů je důležitá pro zdravý růst a plodování. Kromě pravidelného zavlažování a hnojení je důležité také provést řez stromu. Řezání odstraňuje nemocné a uschlé větve a podporuje růst nových větví a plodů. Provádějte řez v zimě, kdy je strom v klidu a snížíte tak riziko poškození stromu.

Ošetření ovocných stromů

Ošetření ovocných stromů proti škůdcům a chorobám je také důležité pro zdravý růst a plodování. Použijte ekologické přípravky, které jsou šetrné k přírodě, a provádějte ošetření podle pokynů na obalu.

S těmito základními kroky můžete mít na své zahradě krásné a užitečné ovocné stromy, které vás budou obdarovávat úžasnými plody.

ořechy
Ovocné stromy na zahradě: jak zasadit, zpravit a ošetřit

Změněte svou zahradu na ovocný ráj

Zasadit ovocný strom

Předtím, než začnete s výsadbou, vyberte si na zahradě vhodné místo pro strom. Dbejte na to, aby tam bylo dostatek slunce, přestože některé druhy preferují spíše částečný stín. Zemina musí být dobře propustná a nejlépe hlinitopísčitá.

Nejlepší doba na výsadbu ovocného stromu je na jaře nebo na podzim. Před samotnou výsadbou vykopejte dostatečně hlubokou jámu, která musí být minimálně o 30% větší než kořenový bal. Na dně jámy udělejte vrstvu drcených kamínků, která má zabránit hnilobě kořenů. Poté na kamínky nasypte kvalitní zahradní zem a mírně ji zatlačte, aby nedošlo k vytvoření vzduchových kapes. Následně strom zasuňte do jámy a zasypte zeminou. Dbejte na to, aby byl při výsadbě strom vzpřímený a jeho kořeny byly dobře rozprostřeny, nikoliv stočené. Po zasypání země strom sladěte, aby byl dobře ukotven.

Zpravit ovocný strom

Každý ovocný strom potřebuje určitou péči, kvůli které roste zdravě a dává vysokou úrodu. Je důležité pravidelně strom zkontrolovat, zda trpí nějakými chorobami nebo škůdci. Pokud ano, pak rychle jednejte a postižené části odstraňte. Pokud se tato činnost ukáže jako nedostatečná, aktuální fáze vývoje určite vyžaduje použití určitého přípravku.

Ošetřit ovocný strom

K zmnožení úrody a zdravému růstu je třeba tuto péči rozmělnit na několik úkonů. První je pravidelné hnojení, které stromu zabezpečí dostatek výživy. Druhým úkonem je postřik proti houbovým či jiným chorobám, kterým lze předejít chorobám plodů. Třetím úkonem jsou různá ošetření proti škůdcům, aby byl plod zdravý a chutný.

Kromě těchto základních úkonů doporučujeme provést i řez, který umožní stromu růst v požadované velikosti a který ovlivní úrodu. Řez je vhodné provádět na jaře, před vývinem nových listů.

Zkrátka, podpora růstu a tvorba plodů ovocného stromu není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. S pravidelnou kontrolou, údržbou, správným výběrem místa a odrůdy přinesou plody ovocného stromu bohatou úrodu a celou řadu požitků.

Zvažte výběr místa a odrůdy
Ovocné stromy na zahradě

Jak zasadit ovocný strom?

Ovocný strom se nejlépe zasadí na jaře před rašením. Je důležité zvolit vhodné místo, kde bude mít strom dostatek slunce a prostoru pro růst. Jámu pro zasazení stromu vykopeme dvojnásobně větší než je kořenový systém stromu a připravíme půdu smíchanou s kompostem. Po zasazení zalijeme a upevníme oporu.

Jak zpravit ovocný strom?

Ovocný strom je nutné pravidelně zpravovat, aby se udržel v dobrém zdravotním stavu a měl dobrý výnos. Zpravování zahrnuje odstraňování vadných a suchých větví, řez pro vzdušnost koruny a zlepšení průsvitu a také aplikační ošetření proti škůdcům a chorobám.

Jak ošetřit ovocný strom?

Ovocný strom potřebuje pravidelnou a vhodnou péči. Na jaře se provádí nařezání, ošetření a hnojení, při kvetení se doporučuje aplikace insekticidů pro ochranu proti škůdcům, v létě se doporučuje zalévání a řez přebytků a podzimním ošetřením ochráníme strom před zimními vlivy. Je důležité dbát na vhodnou aplikaci ošetření a včasné řešení problémů s škůdci a chorobami.

jak sadit

Jak zasadit

Jak zasadit strom

Krok 1: Výběr místa pro zasazení stromu

Při výběru místa pro zasazení stromu je nutné brát v úvahu různé faktory,
jako jsou podmínky půdy, dostatečné osvětlení a vzdálenost od budov nebo
dalších stromů. Je také důležité uvažovat o velikosti stromu a jeho kořenovém
systému.

Krok 2: Příprava půdy

Před zasazením stromu je potřeba připravit půdu. Je třeba odstranit trávu a kořeny jiných rostlin,
aby nový strom nemusel soutěžit o živiny a vláhu. Pro zlepšení kvality půdy je doporučeno přidat
organickou hmotu jako jsou třeba struska nebo kompost.

Krok 3: Samotné zasazení stromu

Při samotném zasazení stromu se musí postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému.
Důležité je zajistit pevnou oporu stromu, například pomocí kolíků a provázků. Po
zasazení stromu je nutné ho dobře zalít a postupně přidávat další mulčovací vrstvy.

Zajímavosti o záhonu

Historie zahrady

Historie zahrady sahá až do starověku a v různých kulturách se liší její účel a význam.
V Egyptě zahrady sloužily jako útočiště před vedrem a pařáty, zatímco v Řecku byly
místa pro filozofické a politické debaty.

Benefity zahrady

Zahrada přináší mnoho benefitů. Kromě estetických hodnot přináší také zdraví a dobrou náladu.
Práce na zahradě zlepšuje fyzickou kondici a působí jako relaxace. Vlastní pěstování
zeleniny a ovoce pak může zlepšit kvalitu stravy.

Více informací o zahradničení a záhonech najdete na stránkách
Wikipedie.


orisky

Ovocné stromy na zahradě: jak zasadit, zpravit a ošetřit

  • Vybrat vhodné místo pro sadbu stromů
  • Připravit půdu
  • Zasadit strom správným způsobem
  • Zajistit dostatečnou zálivku a živiny pro stromy
  • Zpětná vazba a údržba stromů
  • Korunovat stromy k řezu a úpravě
  • Prevence a ochrana proti chorobám a škůdcům

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky