Perlátor na vodovodní baterie

Perlátor na vodovodní baterie

Perlátor je malá součástka ve vodovodní baterii, která snižuje průtok vody bez ohledu na její tlak a mísí ji se vzduchem. Snižuje tedy výrazně spotřebu vody a to až o 40 litrů na jedno běžné sprchování. Perlátory se vyrábí plastové i kovové různých kvalit. Nevíme často jaký vybrat, jaké jsou výhody jednotlivých materiálů a řídíme se často podle ceny, která nebývá vždy nejlepším vodítkem.

Perlátor na vodovodní baterie – Kovový vs. plastový

Kovový perlátor má výhodu v masivní konstrukci, která se nezlomí, neohne ani neodře. Nicméně jeho nepřítelem je koroze a velmi často usazovaný vodní kámen. Ten zanese síťku perlátoru a po čase můžete celé tělo perlátoru vyhodit a koupit nový.

Plastový perlátor je ideálním řešením, pokud je od kvalitního výrobce. Tedy má masivní konstrukci, dlouhou záruku a ideálně i povrch antivápenný, který zabraňuje zasychání vody v perlátoru a každá nečistota se tak tlakem vody vypláchne při běžném používání.

Regulační kroužky

Existují i perlátory s výměnnými regulačními kroužky díky kterým si můžeme libovolně nastavit množství vody, které perlátorem protéká. Můžete ušetřit až 60% v závislosti na typu baterie, tlaku vody v potrubí i kvalitě vody samotné. Vhodnou kombinací regulačních kroužků lze dosáhnout průtoku až 2,5 l/min. Vhodnou kombinací regulačních kroužků můžete regulovat potřebné množství vody i při sprchování podle toho zda se jen chcete osvěžit, či si myjete vlasy a chcete rychle smýt šampon abyste zabránili vysušení pokožky či chcete velký proud vody na promasírování krevního oběhu či ztuhlých svalů.

Kde nemá smysl perlátor používat?

U kohoutků, kde napouštíme vodu na objem, tedy např. vanu, výlevku apod. nemá smysl pořizovat perlátor. Jednoduše by nám jen prodloužil dobu napouštění.

Kde se naopak perlátor nejvíce vyplatí?

U míst s velkým odběrem vody jako jsou sprchy, dřez ale také zahradní hadice zaznamenáme největší úsporu vody a tedy i peněz. Samozřejmostí jsou i veřejné prostory jako veřejné toalety, restaurační kuchyně, hotely, nemocnice apod. Pokud máte doma malé děti, rozhodně vám ušetří spoustu starostí a času perlátor v umyvadle. Přiškrcený průtok vody totiž zabrání postříkání celé koupelny i při plné proudu.

Perlátor na vodovodní baterie – Na co si dát pozor při výběru?

Vyhněte se extrémně levným nabídkám perlátorů a pozorně se dívejte na jaký tlak vody je daný perlátor certifikován. Běžný tlak v potrubí mívá kolem 0,5-0,6 MPa, tedy 5 – 6 barů. Levné čínské produkty jsou stavěny na tlak 0,3 Mpa, tedy 3 barů. Proto po montáži na potrubí s vyšším tlakem vody, které tu máme my, dojde k poškození výrobku a následně k zdlouhavým neuznaným reklamacím.

Nejlepší poměr cena / výkon

Podobné příspěvky

Napsat komentář