|

Pěstování zeleniny na balkoně: tipy pro úspěšnou sklizeň

Pěstování zeleniny na balkoně: tipy pro úspěšnou sklizeň

Pěstování zeleniny na balkoně je skvělý způsob, jak mít čerstvou úrodu přímo v bytě. Pokud se chcete pustit do pěstování zeleniny na balkoně, následující tipy vám pomohou dosáhnout úspěšné sklizně.

Výběr vhodných druhů zeleniny: Při pěstování zeleniny na balkoně je důležité vybrat druhy, které jsou vhodné pro tento typ prostoru. Patří sem například rajčata, papriky, fazole, ředkvičky, salátové rostliny a bylinky jako petržel nebo bazalka.

Výběr vhodné nádoby: Pro pěstování zeleniny na balkoně je důležité vybrat vhodnou nádobu. Nejlepší jsou květináče s dostatečnou šířkou a hloubkou. Vhodný je i speciální balkonový truhlík, který lze snadno připevnit ke zdi nebo okennímu rámu.

Výběr vhodného substrátu: Pro pěstování zeleniny na balkoně je důležité použít vhodný substrát, který bude mít dostatečnou propustnost pro vodu a živiny. Můžete si ho vyrobit sami z kompostu, zahradní zeminy a perlitu nebo koupit hotovou směs pro pěstování zeleniny.

Zajištění dostatečného osvětlení: Pro pěstování zeleniny na balkoně je nezbytné zajistit dostatečné osvětlení. Pokud máte balkon orientovaný na jih a máte k dispozici sluneční žaluzie, můžete získat až 6 hodin slunečního svitu denně. Pokud máte balkon orientovaný na sever nebo do mírného stínu, je třeba doplnit osvětlení pomocí speciálních lamp pro rostliny.

Zajištění dostatečného zalévání: Pro pěstování zeleniny na balkoně je důležité zajistit dostatečné zalévání. Zálivka by měla být pravidelná, ideálně jednou denně ráno nebo večer. Hodí se také instalace automatizovaného zavlažovacího systému.

S těmito tipy se vám bude dařit pěstovat zeleninu na balkoně a dosáhnete úspěšné sklizně.

ořechy




Pěstování zeleniny na balkoně: tipy pro úspěšnou sklizeň

Pěstování zeleniny na balkoně: tipy pro úspěšnou sklizeň

Plánování balkonové zahrádky

Nejprve je důležité zvážit, jaký druh zeleniny chcete pěstovat a kolik místa k tomu na balkoně máte k dispozici. Některé druhy zeleniny, jako např. rajčata, potřebují více prostoru a podpory, zatímco jiné se obejdou s menším prostorem. Mějte také na paměti stínování, větru, zavlažování a zalévání.

Volba květináčů

Pokud chcete pěstovat zeleninu na balkoně, musíte se rozhodnout, zda chcete použít plastové nebo keramické květináče. Plastové květináče jsou lehčí a snadněji se udržují v čistotě, zatímco keramické květináče poskytují lepší odvodnění.

Výběr zeleniny

Ne všechny druhy zeleniny jsou vhodné k pěstování na balkoně. Zvažte druhy, které vydrží sluneční svit a nepotřebují velké množství vody. Mezi nejvhodnější druhy patří např. rajčata, papriky, cibule nebo bylinky jako bazalka.

Péče o balkonovou zahrádku

Balkonovou zahrádku je důležité pravidelně zalévat a odplevelovat. Vyvarujte se přemokření i vysychání půdy. Pokud máte na balkóně méně světla, můžete použít speciální lampy, které zabezpečí dostatečné nasvícení pro růst vaší zeleniny.

Závěr

Pěstování zeleniny na balkoně může být skvělou a příjemnou záležitostí. Stačí jen plánovat, přemýšlet o správné volbě květináčů a správně pečovat o rostliny. Rozhodně se však vyplatí si toto hobby vyzkoušet!

Zdrojový link: https://www.gardeningchannel.com/executing-your-vertical-gardening-project




Pěstování zeleniny na balkoně: tipy pro úspěšnou sklizeň

Co je to pěstování zeleniny na balkoně?

Pěstování zeleniny na balkoně je způsob, jak si můžete vypěstovat čerstvé zeleniny na vašem balkoně. To vám umožní mít čerstvé zeleniny k dispozici bez toho, abyste museli chodit do obchodu. Kromě toho je to skvělý způsob, jak vytvořit malou zahrádku na vašem balkoně a být o kousek bližší k přírodě.

Co je potřeba pro pěstování zeleniny na balkoně?

Pro pěstování zeleniny na balkoně budete potřebovat několik věcí. Nejdůležitější je mít balkon, který je dostatečně velký, aby se na něm daly pěstovat rostliny. Potřebujete také vhodné nádoby pro rostliny. Výběr nádoby závisí na rostlině, kterou chcete pěstovat, ale obecně by měla být dostatečně velká, aby měla rostlina dostatek prostoru pro kořeny. Musíte také dodržovat správný způsob zalévání a hnojení.

Jaké jsou nejlepší rostliny pro pěstování na balkoně?

Existuje mnoho druhů rostlin, které se dobře pěstují na balkoně. Mezi nejčastěji pěstované patří rajčata, papriky, saláty, bylinky, fazole, různé druhy květin a další. Je důležité si vybrat rostlinu, která bude nejlépe odpovídat vašim podmínkám (světlo, vlhkost, teplota) a vašim požadavkům na sklizeň.

Jak se starat o rostliny na balkoně?

Starost o rostliny na balkoně je podobná jako péče o rostliny v zahradě. Musíte zajistit dostatek světla, zalévat je pravidelně a oplodňovat. Rostliny musí také být chráněny před škůdci a chorobami. Příliš mnoho nebo málo zalévání může vést k plísním a hnilobám kořenů.

Jaká jsou rizika při pěstování na balkoně?

Pěstování na balkoně má několik rizik. Největší riziko spočívá v tom, že rostliny mohou přijít o dostatek světla a vody. Dále musíte být opatrní při výběru nádoby, aby byla dostatečně stabilní. Pokud nebudou rostliny dostatečně pečlivě ošetřeny, mohou být napadeny škůdci a chorobami. V neposlední řadě, je také nutné dbát na bezpečnost na balkoně.

jak sadit

Jak pěstovat rajčata v květináči

Příprava květináče

Nejdůležitějším krokem při pěstování rajčat v květináči je příprava správného květináče. Vyberte květináč vhodné velikosti – ideálně o 30 až 50 litrů. Otočte jej dnem vzhůru a zajistěte, aby měl dostatek otvorů, pro správné odvodnění po zálivce. Naplňte květináč rašelinou nebo kvalitním substrátem smíchaným s perlitem, aby zlepšil propustnost vzduchu.

Sazenice rajčat

Zvolte vhodné sazenice rajčat, které mají listy na horní polovině stonku. Umístěte je do květináče do hloubky, kde se nacházely v půdní nádobě. Naplňte květináč čistou vodou a nechte substrát navlhčený.

Údržba rajčat

Vhodná poloha pro rajčata je na slunci, ale chráněná před větrem. Pokud květináč nechcete stavět na slunci, zajistěte dostatečný přísun světla pomocí lampy. Zalévejte rajčata pravidelně a dbejte na dostatečné odvodnění. Doporučuje se umístit kovovou tyč na dno květináče, aby byl zdokonalen proces odvodnění.

Závěr

Při správné údržbě máte možnost sklízet lahodná rajčata ze svého vlastního květináče. Vaše rajčata budou zdravější a pochutnávací než ta, která najdete v obchodech.

Zdroj

orisky

Pěstování zeleniny na balkoně: tipy pro úspěšnou sklizeň

  • Zvolte vhodné osvětlení – zelenina potřebuje minimálně 6 hodin slunečního svitu denně.
  • Vyberte vhodné nádoby – pro pěstování na balkoně jsou ideální květinové boxy, truhlíky či pytle na zeleninu.
  • Zvolte vhodnou půdu – použijte kvalitní zahradní zem a vhodné hnojivo pro zeleninu.
  • Vyberte vhodné rostliny – vhodné jsou například rajčata, okurky nebo papriky, případně bylinky.
  • Zajištěte pravidelnou zálivku – zem musí být vlhká, ale ne přemokřená.
  • Pravidelně odklízejte vadné a zralé plody – zabezpečíte tak růst a vývoj nových plodů.
  • Dodávejte rostlinám vhodné množství živin – přidejte vhodné hnojivo nebo kompostujte.
  • Předejděte škůdcům a chorobám – pravidelně kontrolovat zdravotní stav rostlin a případně rostliny ochrňovat nebo aplikovat přírodní postřiky.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky