|

Přechod na ekologickou zahradu – začátečnické tipy a triky

Přechod na ekologickou zahradu – začátečnické tipy a triky

Plánujete přejít na záhonovou zahrádku, kterou budete pěstovat ekologicky? Pak vás určitě zajímají následující tipy a triky, které vám pomohou začít s úspěchem:

  • Vyhledejte vhodné místo pro zahradu. Musíte zohlednit mnoho faktorů jako slunce, stín, dostupnost vody a soulad s celkovým vzhledem vašeho domu a zahrady.
  • Rozhodněte se pro správné rostliny. Vybírejte rostliny, které jsou místní, odolné a odpovídají vašim podmínkám a potřebám. Vyhněte se hybridům a GMO, zvolte biosemeno.
  • Připravte půdu kvalitně. Obohacujte ji zdravými organickými hnojivy a začněte ji kompostovat. Usíťte kvalitní záhony a zábradlí, která vám ušetří čas při údržbě.
  • Používejte přírodní postupy proti škůdcům a chorobám. Vypěstujte silné rostliny, snažte se o biodiverzitu na vaší zahradě, používejte organické přípravky. Používejte ochranné sítě a pasti.
  • Zavlažujte rozumně. Snažte se vytvářet přirozenou závlahu. Neutrácejte za jednorázové náklady spojené s nákupem velkého množství vody.
  • Zavařujte si. Pěstujte více, než co potřebujete, aby bylo co zavařovat. Vaše konzervy budou obsahovat zdravé a chutné plody a zeleninu z vaší zahrady, které potom budete moci konzumovat po celý rok.

Pokud se těmito tipy řídíte, můžete začít s ekologickou zahradou od samotného základu. Budete mít zdravou a produktivní zahradu, bez používání pesticidů a herbicidů, což se projeví i na zdraví vaší rodiny a okolního prostředí.

ovocny





Přechod na ekologickou zahradu – začátečnické tipy a triky

Co je ekologická zahrada

Ekologická zahrada se snaží minimalizovat negativní dopad na přírodu a optimalizovat spotřebu energií a zdrojů. Hlavní principy ekologické zahrady jsou používání bezpečných přírodních hnojiv, minimalizace použití chemických insekticidů a herbicidů, použití obnovitelných zdrojů energie a svoboda pro přírodu.

Zahájení budování ekologické zahrady

Je třeba začít s analýzou, jakým výběrem rostlin by mohla být zahrada upravena. Kupovat rostliny z místních tržnic a center je dobré z důvodu šetření přepravních výdajů a zajištění styku s místními osoby, kteří vás mohou nasměrovat.

Tipy na pestování rostlin

  • Používejte organická hnojiva a hnojte s klidem. Přírodní metody hnojení zajistí, aby byly rostliny chráněny proti škůdcům.
  • Pokud možno použijte dešťovou vodu pro zálivku květin. Kromě toho snižuje to i spotřebu pitné vody.
  • Snažte se nepoužívat herbicidy nebo insekticidy a používejte organické metody ochrany před škůdci.

Tipy na údržbu ekologické zahrady

  • Nevytrhávejte plevele, ale rovnou je sekejte předtím, než stačí vyklíčit. Takové plevele navyíc slouží jako zázemí pro některá zvířata.
  • Používejte ze zahrady vznikající kompost pro hnojení a do světa vyhněte odpadkům.

Jiné tipy a triky pro péči o zahradu

  • Než na zahradě něco odstraníte, zvažte, jestli celé nebo naštvete potenciální obyvatele. Mnoho zvířat a hmyzu může v domácím prostředí sdílet prostor s námi a může mimo jiné pomoci i hnojením.
  • Nepusťte se do výsadby pokud je není možné dlouhodobě udržet a ve výsledku by zahradu poškodily.

Celkově být ekologickým zahradníkem není těžké, když víte co děláte. Budování ekologické zahrady nejen že pomůže planetě, ale i vaší psychické kondici a přiblíží vás k přírodě.

Zdroj

Přechod na ekologickou zahradu – začátečnické tipy a triky

Co je ekologická zahrada?

Ekologická zahrada je typ zahrady, kde se používají ekologické způsoby pěstování a ošetřování rostlin. To znamená minimalizování používání chemikálií a pesticidů a využívání přírodních zdrojů jako je např. kompostování.

Jak začít s ekologickou zahradou?

Začněte tím, že si uděláte plán, jaký typ zahrady chcete vytvořit. Zaměřte se na pěstování rostlin, které jsou místní a snadno se udržují. Vyzkoušejte kompostování organických zbytků jako jsou listy a zbytky jídla. Načerpejte informace o přírodních hnojivech a pesticidů, které lze použít jako alternativu.

Jak minimalizovat používání chemikálií?

Používejte přírodní hnojiva, která lze zakoupit v zahradnictví nebo si je vyrobit vlastní. Přidejte do zahrady druhy rostlin, které přirozeně odpuzují škůdce a snižují tak potřebu používání pesticidů.

Co je kompostování a jak na to?

Kompostování je proces, kdy se organické materiály rozloží prostřednictvím přirozených bakterií, aby vytvořily hnojivo vhodné pro zahrádku. Proces můžete zahájit vlastním kompostérem, který můžete zakoupit nebo si vyrobit sám. Kompostujte listy, štěpky a zbytky jídla.

Jak vytvořit zahradu, která je šetrná k přírodě?

Vytvořte zahradu s místními druhy rostlin, které přirozeně rostou v dané oblasti. Omezte používání pesticidů a chemikálií a využívejte přírodní zdroje jako je například dešťová voda. Zahrada může být také místem pro ptáky a další druhy zvířat – postavte tedy budky pro ptáky a vytvořte prostor pro hmyz a motýly.

ovoce

Ekozahradnictví – Tipy pro pěstování zdravých rostlin

Používejte odpadové materiály jako hnojivo

Jedním z nejdůležitějších principů ekozahradnictví je využívání odpadových materiálů jako hnojivo. Namísto syntetických hnojiv můžete použít například lístí, trávu, piliny, plevel nebo kuchyňské zbytky. Tyto materiály jsou bohaté na organické látky, které jsou pro rostliny nepostradatelné. Pokud máte možnost, zkuste vytvořit vlastní kompost, který můžete použít jako přírodní hnojivo.

Zvolte vhodné rostliny pro vaše podmínky

Dalším důležitým faktorem je zvolení vhodných rostlin pro vaše konkrétní podmínky. Pokud například máte málo slunce, zvolte rostliny, které snáší stín. Pokud máte k dispozici omezené množství vody, zvolte rostliny, které jsou odolné vůči suchu. Pokud nevíte, jaké rostliny jsou pro vaše podmínky nejvhodnější, poraďte se s odborníky na ekozahradnictví.

Používajte přírodní ochranné prostředky

Když potřebujete chránit rostliny před škůdci nebo chorobami, sáhněte po přírodních ochranných prostředcích. Existuje celá řada přírodních repelentů, antimykotik a insekticidů, které jsou pro rostliny šetrnější než syntetické alternativy. Pokud nevíte, který přípravek je pro vaše rostliny nejvhodnější, opět se poraďte s odborníky.

Pro více informací o ekozahradnictví a o ekologickém zemědělství, navštivte prosím stránky naší partnerské organizace Greenpeace na Wikipedii.

fruit

Přechod na ekologickou zahradu – začátečnické tipy a triky

Následující tipy a triky vám pomohou začít s ekologickou zahradou:

  • Začněte kompostovat organický odpad
  • Vyberte si rostliny, které jsou místní a odolné proti chorobám a škůdcům
  • Používejte přírodní hnojiva, jako je např. kompost nebo humus
  • Používejte méně pesticidů a herbicidů a hledejte alternativní řešení, jako jsou např. přírodní repelenty nebo spolupráce s „dobrými“ hmyzem
  • Sbírejte dešťovou vodu
  • Používejte organické materiály pro mulčování, které omezují růst plevelů a zvyšují zachování vláhy v zemi
  • Nakupujte lokálně a podporujte drobné farmáře, kteří používají ekologické praktiky
  • Vytvořte prostor pro živou zahradu, jako jsou např. ptačí krmítka nebo hmyzí hotely

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky