|

1) Historie Tuřína: od pravěku po současnost

Historie Tuřína: od pravěku po současnost

Tuřín je malebné obec v okrese Pardubice, které se rozkládá na břehu řeky Chrudimky. Jeho historie sahá až do pravěku, kdy zde žili lidé lovcové a sběrači.

V období stěhování národů bylo území dnešního Tuřína obýváno germánskými kmeny. V 9. století sem dorazili první slovanští osadníci a postavili zde první dřevěné domy.

Ve středověku se Tuřín stal součástí královského majetku a v letech 1295-1300 zde byl postaven gotický kostel sv. Jakuba Většího. V 15. století se obec stala součástí panství Pardubice a pod vlivem rodu Pernštejnů byla postavena řada nových budov, včetně zámku, který se dochoval až do dnešní doby.

V průběhu novověku se Tuřín stal centrem řemesel, zejména tkalcovství a koželužství. V 19. století zde byl založen první spolek dobrovolných hasičů v celém Pardubickém kraji.

Po druhé světové válce se Tuřín stal součástí socialistického Československa a byl modernizován. V roce 1960 sem byly přičleněny okolní obce, čímž vznikla současná podoba obce Tuřín.

Dnes je Tuřín klidnou obcí s bohatou historií, která je známá svými krásnými kostely, zámkem a folklórními slavnostmi.

zelenina

Historie Tuřína: od pravěku po současnost

Pravěk a starověk

Tuřín, malá obec na jihovýchodní Moravě, existuje už tisíce let. První osídlení se datuje do doby kamenné, kdy zde žili lidé lovců a sběračů – archeologické nálezy dokazují existenci v pravěku. Později sem přišli Keltové a Římané, kteří zde založili první sídlo.

Středověk

V období středověku se Tuřín stal součástí opatovického kláštera a toto spojení trvalo až do husitských válek, kdy byl klášter zničen. V roce 1524 získal Tuřín moravský zeman Kryštof z Petřvaldu, který zde vystavěl zámek. V průběhu třicetileté války se Tuřín střídal mezi švédským a císařským vojskem.

Novověk

V 18. století byl zámek přestavěn na barokní rezidenci. V roce 1945 byly v zámku umístěny sovětské okupační síly a po jejich odchodu se stal majetkem státního statku. V 90. letech byl zámek navrácen dědicům a ti zde zřídili kulturní a konferenční centrum.

Současnost

Tuřín je dnes klidnou obcí s přibližně 600 obyvateli. Kromě zámku se zde nachází kostel sv. Václava z 13. století a několik menších historických staveb. V okolí obce se nachází řada cyklostezek a turistických tras a Tuřín se tak stává oblíbeným cílem turistů.

Pokud vás zajímá další historie místní oblasti, doporučuji si přečíst tento článek o historii Manhattanu: https://www.history.com/topics/manhattan.

Historie Tuřína: od pravěku po současnost

Pravěk

V oblasti dnešního Tuřína se poprvé objevili lidé v pravěku. Archeologické nálezy ukazují na osídlení v období mladší doby kamenné až do doby bronzové.

Středověk

Ve středověku byl Tuřín součástí panství a později městečka Slaný. V 16. století byl postaven kostel svatého Václava.

Novověk

V 19. století byla v Tuříně postavena papírna, která se stala významnou součástí místního hospodářství. V roce 1918 se Tuřín stal součástí Československa.

Současnost

Dnes žije v Tuříně přibližně 1500 obyvatel. Městská část nabízí klidné bydlení v příjemném prostředí blízko krajiny Kokořínska. V Tuříně se nachází mateřská a základní škola, několik sportovních aktivit a v letním období se zde konají různé kulturní akce pro veřejnost.

zeleninova

Tuřín: malebné městečko na jihu Čech

Tuřín je malebné městečko na jihu Čech, které se nachází v Jihočeském kraji. Je to ideální místo pro turisty, kteří hledají klidné prostředí s možností podnikání turistických aktivit.

Krásy přírody v okolí Tuřína

Jedním z nejkrásnějších míst v okolí Tuřína je přírodní rezervace Novohradské hory. Toto území se rozkládá na ploše více než 3800 hektarů a nabízí návštěvníkům nejen nádhernou přírodu, ale i cenné přírodní památky, jako jsou například skalní útvary a chráněné rostliny.

Zajímavosti městečka Tuřín

Mezi nejvýznamnější památky v Tuříně patří kostel svatého Jakuba Většího, který byl postaven v 15. století v gotickém stylu. Další zajímavé místo je zámek v Tuříně, který pochází z 16. století. V současné době slouží jako obecní úřad a pořádají se zde kulturní akce.

Při návštěvě Tuřína rozhodně nesmíte vynechat procházku historickým centrem a ochutnávku místních specialit. Tuřín je totiž známý i svým chutným pivem, které si můžete vychutnat v místních pivovarech.

Pokud hledáte klidné místo pro relaxaci a krásy přírody, je Tuřín tou správnou volbou. Vydejte se na výlet a objevte malebné městečko na jihu Čech.

O Tuříně se můžete dozvědět více na stránce Wikipedie.

vegetables

Historie Tuřína: od pravěku po současnost

• První zmínky o obci Tuřín pocházejí z roku 1227
• V době středověku patřil Tuřín ke klášternímu panství mnišek z kláštera v Jasově
• V roce 1720 byl v Tuříně postaven barokní kostel sv. Martina
• Od 19. století začal růst počet obyvatel a vznikaly nové obytné a průmyslové čtvrti
• Po druhé světové válce byla v Tuříně založena družstevní továrna na textile
• V roce 1976 byla obec připojena k městu Krnov
• V současnosti má Tuřín zhruba 2500 obyvatel a je oblíbeným turistickým cílem díky okolní přírodní krajině.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky