Ekologické prostředky na praní

Ekologické prostředky na praní

Ekologické prostředky na praní – Jedním z velmi diskutovaných témat současnosti je zdravý životní styl, se kterým se často pojí i zájem o životní prostředí jako takové. Pro většinu z nás už je samozřejmost třídit odpad, hodně lidí se zamýšlí i nad energetickými úsporami, nebo zkoumá původ a složení výrobků, které kupují. Většinou se ale tento zájem zaměřuje na potraviny, občas na dekorativní a pečující kosmetiku. Pokud ale nejste opravdu ekologicky založení, nebo nemáte doma alergika nebo malé miminko, většinou vás nenapadne uvažovat, že i při praní vypouštíte do přírody dost nežádoucí látky a krom toho, že zbytky těchto látek můžou zůstávat přímo v oblečení a dráždit tak vaši pokožku. Nic z výše uvedeného se vás netýká? Pak by vás mohlo přesvědčit ekonomické hledisko. Můžete si koupit drahý a vychvalovaný výrobek z reklamy, ale většinou si připlácíte právě za tu reklamu nebo za atraktivní obal. Přitom mnohdy stačí použít tzv. základní suroviny, které zajišťují vyprání.

 

Ničitel skvrn dle našich babiček

Naše maminky a babičky neměly k dispozici drahé prací prášky se super silou a super bělícími účinky. Stačilo jim obyčejné žlučové mýdlo. Tenhle malý zázrak totiž funguje na skoro všechny skvrny, ať už se zamažete od borůvek, od trávy nebo od čokolády. Stačí prádlo namočit, vlhké potřít žlučovým mýdlem a vyprat. A to vše za méně než padesát korun.

Ekologické prostředky na praní – Mýdlový sliz

Pokud chcete mít jistotu, v čem perete, začněte si vyrábět mýdlový sliz. Zní to možná neatraktivně, navíc kdo by chtěl v dnešní době něco doma vařit, když má po ruce drogerii. Ve skutečnosti je to velmi jednoduché a opět velmi levné. Stačí koupit si proslavené mýdlo značky Jelen, náročnější mohou použít například marseilleské nebo jiné jádrové mýdlo (Milo, Lanza) a prací sodu. Mýdlo nastrouháte a rozpustíte v horké vodě, přidáte sodu o poloviční hmotnosti mýdla, necháte mírně vychladnout a pak dolijete teplou vodu, aby vám vznikl jakýsi gel. Tenhle hypoalergenní prací prostředek budete mít hotový za 15 minut.

 

Aviváž pak můžete nahradit obyčejným octem. Nebojte se, jeho pach ucítíte jen při nalévání do pračky, prádlo zůstane krásně voňavé. A jako bonus vám ocet pomůže s usazujícím se vodním kamenem, který dokáže rychle zlikvidovat.

Možná ale opravdu nemáte času nazbyt, ale i přesto se chcete ujistit, že ekologická stopa po vašem praní nebude moc velká. V takovém případě je nejlepší zamířit do prodejny s ekovýrobky a vybrat si tam. Co všechno můžete najít?

 

Ekologické prostředky na praní – Mýdlové ořechy

Jsou to sušené plody tropických rostlin, dováží se k nám především z Indie. Obsahují přírodní saponiny, tedy látky důležité při praní. Mýdlové ořechy jsou vhodné pro méně znečištěné prádlo, na větší skvrny budete muset něco přidat, například výše zmíněné žlučové mýdlo nebo nějaký účinnější prostředek.  Ale skalním příznivcům ekopraní by mohlo vadit, že mýdlové ořechy se k nám dováží přes půl světa.

 

Ekologické prostředky na praní – Eko prací prášky a gely

Základem těchto výrobků bývají právě mýdlové ořechy, k nimž se přidávají různé esenciální oleje. Vybrat si v dnešní době můžete třeba vůni levandule, pomeranče, vavřínu, máty nebo citronu. Výrobci myslí i na praní funkčního prádla, kde je přidáno koloidní stříbro pohlcující pachy.

Poslední věc, kterou byste si měli při praní ekoprostředky pohlídat, je tvrdost vody. Ta totiž může mít vliv na výsledek praní. Pokud tedy máte vodu příliš tvrdou, je dobré použít změkčovače.

Ekologické prostředky na praní – DOPORUČUJEME

 

Podobné příspěvky