|

Fazole – Jak je správně sázet a péči o ně

Jak správně sázet a pečovat o fazole

Fazole jsou rostliny, které patří mezi jedny z nejoblíbenějších zelenin v Česku. Ovšem, abyste sklidili co nejkvalitnější a největší plody, je nutné vědět, jak fazole správně sázet a pečovat o ně.

Nejdůležitějším faktorem je správný výběr místa pro pěstování fazolí. Místo musí být dobře osvětlené, chráněné před silným větrem a s dobrou kvalitou půdy, která je zásobená živinami.

Fazole potřebují dostatečné množství vody, ale zároveň nesnáší přemokření. Proto je nutné je zalévat pravidelně, ale s mírou. Doporučuje se zalévat fazole jednou týdně, pokud není déle trvající sucho.

Důležité je také odstraňování plevelů a řízení škůdců. Ochrana fazolí před hmyzem jde dobře pomocí vhodných insekticidů a případné škůdce lze také fyzicky odebrat z rostlin.

V období sklizně je dobré fazole pravidelně sklízet, aby nedošlo k přemnožení semen a k semenné mušce. Sklizené fazole je nutné ihned po sklizni usušit na slunci a uložit do suchého a temného skladu.

Pamatujte si, že správnou péčí o fazole můžete dosáhnout hojné sklizně, které oceníte u vaření každý den.

ořechy

Fazole – Jak je správně sázet a péče o ně

O jakou rostlinu jde a proč je tak oblíbená?

Fazole jsou jedním z nejoblíbenějších druhů luštěnin na světě. Pocházejí z tropických a subtropických oblastí Ameriky, nicméně dnes jsou pěstovány po celém světě pro své chuťové a výživové vlastnosti. Jsou plné bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek, jako je hořčík, draslík a železo.

Jak správně sázet fazole?

Nejdůležitější při sázení fazolí je správně připravit půdu. Při pěstování fazolí by měla být půda dobře odvodněná a propustná, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Fazole preferují slunečné a teplé prostředí, ale současně potřebují dostatek vody. Proto by měla být půda pravidelně zalévána, ale zároveň nesmí být přemokřená.

Kdy sázet fazole?

Fazole se nejlépe sází na jaře, jakmile proběhne nebezpečí mrazů. Rostliny by se měly sázet v řadách asi 60 centimetrů od sebe, s výsevem fazolí ve vzdálenosti asi 10 centimetrů od sebe. Pokud se sází několik řad vedle sebe, měly by být řady od sebe vzdáleny zhruba 75 centimetrů.

Jak dlouho trvá, než fazole vyklíčí?

Fazole obvykle trvá asi 7-14 dnů, než vyklíčí. Během této doby je důležité zajistit, aby půda zůstala vlhká a aby rostliny měly dostatek slunečního světla. Pokud vám fazole nevyklíčí, mohou být semena špatná.

Jak se starat o fazole?

Jakmile fazole vyklíčí, je důležité pravidelně zalévat, aby si udržely dostatek vláhy. Současně ale pozor na přemokření. V létě mohou fazole potřebovat vodu i několikrát týdně. Rovněž je důležité zajistit rostlinám oporu, na které mohou vylézt. Fazole mají rády podpěry jako bambusové hůlky nebo drátová opěrná síť.

Kdy sklízet fazole?

Toto se liší v závislosti na druhu fazolí. Například fazole na sušení se sklízejí až po dozrání lusků, a to obvykle na konci srpna. Zelené fazole na ovoce lze sklízet, když jsou lusky stále měkké a zelené.

Závěr

Pěstování fazolí je skvělý způsob, jak si zajistit zdravou a chutnou potravu. Správně připravená půda, dostatek slunce a vody a pravidelná péče jsou klíčové pro úspěšné pěstování fazolí. Ať se rozhodnete pro jakýkoli druh fazolí, nezapomeňte, že každý druh má své specifické potřeby a nároky na péči.

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac
FAQs – Fazole

Jak je správně sázet fazole?

Pro sázení fazolí je třeba vybrat teplé a slunné místo. Zemina by měla být vlhká, ale ne příliš mokrá. Nejlepší doba pro sázení je na jaře, když se zemina již trochu ohřeje. Fazole se sázejí do hloubky přibližně 2-3 centimetry a vzdálenost mezi nimi by měla být kolem 15-20 centimetrů.

Jak pečovat o fazole?

Fazole potřebují pravidelnou zálivku a hnojení, aby mohly dobře růst. Je také důležité odstraňovat plevel a uvolňovat zem na okolo, aby fazole měly dostatek prostoru a živin. Pokud se objeví škůdci nebo choroby, je třeba zasáhnout co nejdříve a postižené rostliny odstranit. Pokud se fazole nejdou příliš dobře, může to být způsobeno nedostatečným nasvícením nebo přemokřenou zeminou.

jak sadit
Jak sázet fazole

Jak sázet fazole

Co je to fazole?

Fazole je rostlina, která patří k čeledi luštěnin. Její plody jsou obvykle podlouhlého tvaru a mají tvrdou slupku. Fazole jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a vitamíny.

Kdy sázet fazole?

Fazole lze sázet v teplé půdě již na jaře, ale nejlépe je sázet je v květnu, kdy je již teplo a půda dostatečně prohřátá. Zaslazené fazole sázejte raději až v červenci, kdy už jsou teploty vyšší.

Jak sázet fazole?

Nejprve si připravte půdu – ta by měla být propustná a vlhká. Do půdy na půl centimetru vejte fazolová semínka a pravidelně zalévejte. Nechte semenáčky vyrůst na světlém místě, zároveň však chráněné před nadměrným sluncem případně před větrem.

Odkaz na Wikipedii

Chcete-li se dozvědět více informací o fazolích, navštivte prosím stránky na Wikipedii.


orisky

Jak je správně sázet a pečovat o fazole

  • Zvolte slunné místo bez přímého slunce
  • Zemina musí být dobře propustná a vlhká
  • Sazečky ponechte na rozsadu 3-4 týdny
  • Saďte fazole do zeminy asi 10 cm hluboko
  • Pro zajištění podpory použijte tyče nebo bambusy
  • Zalévejte mírně a pravidelně, nesmí být přemokřené
  • Odstraňujte plevele a kontrolujte možné škůdce
  • Při prořezávání používejte ostré nůžky a nenechte rány otevřené
  • Zkusíte-li sázení později v sezóně, počítejte s menším výnosem

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky