|

Fazole – jak na výsadbu a péči o rostliny

Jak na výsadbu a péči o fazole

Fazole jsou oblíbenou zeleninou, kterou si můžete snadno pěstovat i na zahrádce nebo na balkóně. Pro úspěšnou výsadbu a růst fazolí je třeba dodržet několik zásad.

Výsadba fazolí
Fazole preferují slunná a teplá místa s dobrou propustností půdy. Je vhodné je sázet na stanoviště chráněné před větrem a chladem. Výsadbu proveďte na jaře, kdy už nehrozí mrazy. Semena fazolí před výsadbou namočte na několik hodin do vody.

Péče o fazole
Po výsadbě fazolí je důležité zajistit jim dostatečnou zálivku. Častý kypření půdy a odplevelení rovněž přispějí k růstu vašich rostlin. Fazole také potřebují oporu, na které budou plazit své stonky. Pokud rostou na balkóně, lze jim jako oporu posloužit koš s drátěnou mřížkou.

S dodržením těchto jednoduchých kroků se můžete těšit na bohatou sklizeň vlastních fazolí.

ořechy




Fazole – jak na výsadbu a péči o rostliny

Co jsou fazole a jak je pěstovat

Fazole jsou rostliny, které se pěstují pro své jedlá semena. Existuje mnoho typů fazolí, včetně fazolí stolních, fazolí s užitkovou hodnotou a fazolí určených k pěstování jako ozdoba. Aby se fazole pěstovaly úspěšně, je třeba pečlivá péče a výsadba.

Jak na výsadbu fazolí

Před výsadbou fazolí si pečlivě připravte půdu. Fazole preferují hlinitopísčitou nebo jílovitou půdu, která obsahuje dostatek živin. Ideální pH pro pěstování fazolí se pohybuje mezi 6 a 7. Pokud je pH mimo tento rozsah, může to vést k nízké výnosnosti rostlin.

Je také důležité pečovat o vodu. Fazole potřebují pravidelnou zálivku, zvláště v období sucha. Při výsadbě fazolí je třeba přemýšlet také o umístění rostlin. Fazole nejlépe rostou na dobře osvětlených místech, ale při vysokých teplotách by měly být stíněny. Navíc je nutné umožnit fazolím dostatečný prostor ke šíření.

Jak pečovat o fazole

Fazole jsou rostliny, které vyžadují pravidelnou údržbu. Konkrétně je třeba pravidelně odstraňovat plevele, které mohou rostliny dusit. K zamezení šíření chorob a škůdců by měly být rostliny také pravidelně kontrolovány a případně ošetřovány pomocí insekticidů a fungicidů.

Další důležitou věcí je hnojení. Fazole jsou rostliny živinově náročné a potřebují pravidelné hnojení, aby se mohly úspěšně růst a vyvíjet. Důležité živiny zahrnují dusík, fosfor a draslík. Aby se zabránilo přemnožení dusitých látek, je nutné dodržovat správnou hnojivovou dávku.

Nakonec by měly být fazole sklízeny v optimálním čase. Nejlépe se sklízejí, když jsou luštěniny plné, ale ne síťovité. Fazole mohou být konzumovány čerstvé nebo sušené, a jsou to skvělý zdroj bílkovin a vlákniny pro vaši stravu.

Zdroje informací a další tipy

Pro více informací o výsadbě a péči o fazole doporučujeme následující zdroje:




Jak na výsadbu fazolí

Pro výsadbu fazolí vyberte slunné a chráněné místo s dobrou zemí, která má dostatečnou vlhkost. Před výsadbou osetíme semena do hloubky 2-3 cm a od sebe vzdálenosti 10-15 cm. Po výsadbě je důležité zalévat rostliny pravidelně, zejména v období vegetačního růstu.

Jak o fazole pečovat

Fazole potřebují být pravidelně zalévány, zejména v letním období. Doporučuje se zalévat ráno či večer, kdy je teplota nižší. Dbát také na to, aby rostliny měly stabilní podporu a nebyly narušeny větrem či jinými vnějšími podněty. V období intenzivního růstu je důležité pravidelně odstraňovat plevel a uvolňovat zem pro lepší přísun kyslíku. Fazole lze také krmit hnojivy s dostatečným obsahem dusíku a fosforu.

jak sadit

Jak sázet fazole

Co potřebujeme?

Pro úspěšné zasazení fazolí budeme potřebovat:

  • Fazole – semena si můžeme zakoupit v zahradnictví nebo v obchodě s potravinami.
  • Kompost nebo hnojivo – fazole potřebují kvalitní půdu s dostatkem živin.
  • Podpěrné tyče nebo drát – fazole potřebují oporu při růstu.
  • Vodu – zalévání závisí na počasí, obecně by měli být fazole pravidelně zalévané.

Jak postupovat?

Nejdříve si připravíme půdu – fazole potřebují zdravou a živnou půdu pro správný růst. Pokud nemáme k dispozici kompost nebo hnojivo, můžeme si zakoupit speciální substrát pro fazole.

Vybereme si vhodné místo – fazole potřebují dostatečné množství slunce a tepla, zvolme tedy slunné místo s dobrý ventilací.

Na zvolené místo vertikálně zasuneme tyče nebo drát – záleží na nás, kterou variantu zvolíme.

Nyní můžeme přistoupit k výsevu – fazole zasazujeme do země ve vzdálenosti cca 5 cm od sebe a zhruba 2-3 cm pod povrch půdy.

Poté jen zaléváme a pravidelně kontrolovat, zda nepotřebují další vodu či hnojení. Po několika týdnech by se fazole měly dostatečně rozrůst a připevnit se na tyče či drát samy.

Pokud si chcete přečíst více o fazolech, doporučujeme navštívit stránku na Wikipedii.

orisky

Fazole – jak na výsadbu a péči o rostliny

  • Zvolte slunné stanoviště s dobrou odvodněním.
  • Výsadbu proveďte až po posledním mrazu.
  • Fazole potřebují dostatek vody, ale nesnáší přemokření, proto zalévejte pravidelně, ale spíše méně.
  • Dopřejte fasolím kvalitní zem, bohatou na organické látky s neutrální nebo mírně kyselou reakcí pH.
  • Před výsadbou můžete semínka fasole nechat nabobtnat v čisté vodě po dobu 12 hodin.
  • Fasole potřebují oporu, proto je nechte šplhat po špalíru nebo využijte rostoucí kukuřici.
  • Pravidelně odstraňujte plevel.
  • Vytrhněte konce lodyh, když rostliny dosáhnou požadované velikosti. Tím podpoříte tvorbu nových fazolí a prodloužíte sklizeň.
  • Fazole sklízejte, když jsou plodné lusky tlusté, ale ne zcela zralé.
  • Po sklizni nechte rostliny uschnout a pak je můžete kompostovat.

Kategorie – potraviny

[su_button url="https://vyzivahrou.cz/ketomix-sleva" background="#ef2d3d" size="10" icon="icon: info-circle"]TIP: Podívejte se na NEJOBLÍBENĚJŠÍ DIETU, s kterou v Česku zhubly tisíce lidí![/su_button]

Podobné příspěvky

Napsat komentář